Czy możemy przetworzyć plastikowe torby na tkaniny przyszłości?

Naukowcy wykonali tkaniny z polietylenu co, jak twierdzą, może zmniejszyć zanieczyszczenie plastikiem i uczynić przemysł modowy bardziej zrównoważonym.Próbki tkanin z tworzyw sztucznych stworzone przez zespół badawczy z MIT. Źródło: MITPróbki tkanin z tworzyw sztucznych stworzone przez zespół badawczy z MIT. Źródło: MIT

Mówi się, że plastikowa „tkanina” jest bardziej przyjazna dla środowiska niż włókna naturalne i można ją poddać recyklingowi. Według amerykańskich naukowców nowa tkanina może potencjalnie znaleźć zastosowanie w odzieży sportowej, a nawet w modzie z najwyższej półki.
Dr Svetlana Boriskina z wydziału inżynierii w Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge w USA powiedziała, że plastikowe torby, które ciężko poddać recyklingowi, można przekształcić w wysokowydajne tkaniny o niskim wpływie na środowisko.

„Nie ma powodu, dla którego prosta plastikowa torba nie mogłaby być wykonana z włókna i używana jako wysokiej klasy część garderoby” ‒ powiedziała BBC News. „Możesz dosłownie przejść od śmieci do wysokowydajnej odzieży, która zapewnia wygodę i może być wielokrotnie poddawana recyklingowi”.

Tkanina jest wykonana z włókien polietylenowych tkanych na krosnach przemysłowych. Co najważniejsze, włókna są zaprojektowane tak, aby umożliwić odprowadzanie i odparowanie wody szybciej niż inne popularne tkaniny. Co więcej, naukowcy twierdzą, że tkanina jest mniej szkodliwa dla środowiska niż wełna, bawełna, len, jedwab, nylon i poliester i można ją prać w zimnej wodzie, co jeszcze bardziej zmniejsza wpływ na środowisko.

„Polietylen ma niższą temperaturę topnienia, więc nie trzeba go podgrzewać tak bardzo, jak na przykład inne syntetyczne materiały polimerowe do produkcji przędzy” - wyjaśnia Boriskina. „Synteza surowego polietylenu uwalnia również mniej gazów cieplarnianych i ciepła odpadowego niż synteza bardziej konwencjonalnych materiałów tekstylnych, takich jak poliester czy nylon. Bawełna wymaga również do wzrostu dużej ilości ziemi, nawozów i wody i jest poddawana działaniu agresywnych chemikaliów, które mają ogromny wpływ na środowisko ”.

Natomiast plastik można farbować na różne kolory, zanim zostanie wpleciony w tkaninę. Ponieważ składa się tylko z jednego rodzaju tworzywa sztucznego ‒ polietylenu ‒ można go wielokrotnie przetwarzać w nową odzież.

„Kiedy ktoś wrzuca plastikową torbę do oceanu, to jest problem. Ale te torby można łatwo poddać recyklingowi, a jeśli można zrobić z polietylenu buty sportowe lub bluzę z kapturem, opłacalne byłoby zebranie tych toreb i ich recykling ” ‒ dodaje Svetlana Boriskina, naukowiec z Wydziału Inżynierii Mechanicznej MIT.

Z plastikowej tkaniny można wykonać odzież sportową, taką jak tenisówki, kamizelki i legginsy. W perspektywie długoterminowej mogłaby również znaleźć zastosowanie jako wysokowydajny skafander kosmiczny, zaprojektowany w celu ochrony przed promieniowaniem kosmicznym.

Czy taka tkanina znajdzie odbiorców?

Według dr Marka Sumnera z University of Leeds, typowe właściwości mechaniczne polietylenu, takie jak wytrzymałość i temperatura topnienia, ograniczają jego zastosowanie w tekstyliach, podobnie jak jego bardzo niska absorpcja wilgoci. „Jeśli tkanina wydaje się woskowata lub sztywna i nie jest wygodna, konsumenci nie kupią produktu, a zatem włókno może mieć ograniczone zastosowanie w produkcji odzieży”.

Przemysł modowy jest jedną z najbardziej zanieczyszczających branż na świecie. Produkcja tekstyliów zużywa ogromne ilości wody i generuje miliony ton odpadów, a także odpowiada za 5–10% globalnej emisji gazów cieplarnianych rocznie.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://news.mit.edu/2021/plastic-bags-recycle-fabrics-0315”; data dostępu: 2021-03-16
  2. “https://www.bbc.com/news/science-environment-56404803”; data dostępu: 2021-03-16
Ocena (3.5) Oceń: