Dom mody Valentino rezygnuje z naturalnych futer

Kultowa włoska marka ogłosiła, że do 2022 roku wycofa futra ze wszystkich przyszłych kolekcji. To posunięcie jest częścią decyzji marki, aby stać się biznesem bardziej etycznym i przyjaznym dla środowiska.fot. shutterstockfot. shutterstock

W ramach swoich starań o przedefiniowanie i ożywienie marki, firma zamyka również swoją filię, Valentino Polar, zajmującą się futrami.

„Postawa wolna od futra jest doskonale zgodna z wartościami naszej firmy” ‒ napisał w oświadczeniu dyrektor generalny Valentino, Jacopo Venturini. „Pracujemy pełną parą w badaniach nad materiałami alternatywnymi, mając na względzie zwrócenie większej uwagi na środowisko w przypadku nadchodzących kolekcji”.
Valentino dołącza do rosnącej listy luksusowych domów mody, które wyeliminowały futro ze swoich kolekcji. W zeszłym miesiącu Saks Fifth Avenue ogłosił, że przestanie sprzedawać futra, a wszystkie ubrania i akcesoria z futra zwierzęcego znikną z półek do 2023 roku. Inne duże domy mody, które przestały sprzedawać futra, to Nordstrom, Macy’s, Alexander McQueen i Balenciaga.

Organizacje zajmujące się dobrostanem zwierząt, które od dawna wzywają domy mody i marki do zaprzestania używania futer, z zadowoleniem przyjęły ten ruch. Wiceprezes wykonawczy PETA, Tracy Reiman, w odpowiedzi na oświadczenie Valentino powiedział: „Po ponad dekadzie kampanii - w tym protestów prowadzonych przez PETA i nasze międzynarodowe spółki, Valentino ogłosił, że rezygnuje z futra”.

Martina Pluda, włoska dyrektor grupy kampanii Humane Society International, określiła decyzję Valentino jako „główny gwóźdź do trumny okrutnego handlu futrami”. „Podobnie jak wielu innych projektantów, Valentino wie, że używanie futra sprawia, że marki wyglądają na przestarzałe i oderwane od rzeczywistości, a programy certyfikacji przemysłu futrzarskiego to niewiele więcej niż pusty PR branży, która zabija 100 milionów zwierząt rocznie” - powiedziała.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.harpersbazaar.com/uk/fashion/fashion-news/a36470977/valentino-fur-free/”; data dostępu: 2021-05-21
Ocena (2.2) Oceń: