Ekologiczne ubrania. Jak wyprodukować przyjazne środowisku dżinsy?

Szacuje się, że rocznie produkuje się 3 miliardy metrów denimu rocznie, fot. sxc.huSzacuje się, że rocznie produkuje się 3 miliardy metrów denimu rocznie, fot. sxc.hu

Niebieskie spodnie dżinsowe stanowią najbardziej popularną i kultową pozycję w świecie mody. Szacuje się, że rocznie produkuje się 3 miliardy metrów denimu. Często jednak są one wytwarzane przy użyciu zakazanej, szkodliwej dla zdrowia techniki piaskowania. Thomas Bechtold, z Instytutu Chemii Włókienniczej i Fizyki Włókienniczej na Uniwersytecie w Innsbrucku powiedział, że wie już jak sobie z tym problem poradzić.Kontrowersyjny proces piaskowania jest często wykorzystywany przy produkcji spodni, które mają wyglądać jak lekko zużyte. Technika ta została zakazana w wielu krajach, ponieważ może przyczyniać się do poważnych chorób płuc w tym pylicy (pylica płuc to przewlekła choroba układu oddechowego, spowodowana długotrwałym wdychaniem pyłów). Proces ten jednak nadal jest wykorzystywany w zakładach w Bangladeszu, Egipcie, Chinach, Turcji, Brazylii i Meksyku. A wiemy, że właśnie z tych krajów pochodzi większość dżinsów sprzedawanych w Europie.

W innych fabrykach, aby uzyskać końcowy efekt sprania, ufarbowany dżins poddaje się myciu i wybielaniu używając bębnów pralek i zabiegów chemicznych. Istotną część procesu wybielania stanowią utleniacze, np. podchloryn sodu (NaOCl), tani i skuteczny związek chemiczny szeroko stosowany w produkcji dżinsu.

Dr Bechtold i jego zespół pracuje nad alternatywnymi metodami wybielania dżinsów. Opracowane przez niego tzw „metoda aktywacji” jest procesem tańszym i bardziej przyjaznym środowisku niż popularne piaskowanie.

Barwienie spodni indygo koncentruje się tylko na zewnętrznej warstwie tkaniny. Dr Bechtold opierając się na tej zasadzie opracował metodę aktywacji powierzchni, która może przyczynić się do tego, że do uzyskania efektu „spranych jeansów” potrzeba będzie mniejszej ilości środka chemicznego. Dodatkowo też technika ta zapobiega osłabieniu wytrzymałości materiału oraz skraca czas procesu spierania.

– Metoda aktywacji pozwala bardziej przyjazną dla środowiska produkcję dżinsów, która stanowi 10 proc. przemysłu bawełnianego na całym świecie” – podsumował dr Bechtold.
Źródło: ScienceDailyMoim zdaniem
Czy ma dla Ciebie znaczenie to, gdzie zostały wyprodukowane Twoje ubrania?
Ocena (3.1) Oceń: