Jak firma Dole przekształca odpady bananowe w zrównoważoną modę

Firma produkująca napoje Dole Sunshine Company nawiązała współpracę z filipińskim przedsiębiorstwem społecznym Musa Fabric, aby przekształcić łodygi bananów — które w przeciwnym razie zostałyby uznane za odpady — w tkaniny.Włókno bananowe, fot. shutterstockWłókno bananowe, fot. shutterstock

Na Filipinach każdego roku uprawia się prawie 15 milionów bananów dla konsumentów na całym świecie, ale łodygi bananów pozostają w tyle. Podczas gdy część jest wykorzystywana do regeneracji gleby, co roku marnuje się ponad 4,4 miliona łodyg bananów.
Dole i Musa zamierzają przetworzyć te odpady owocowe z plantacji bananów Dole w „włókna”. Założona w 2020 roku przez projektantkę mody Joy Soo, Musa Fabric produkuje swoje tekstylia wyłącznie z włókien bananowych. Wszystkie artystyczne elementy mody plemiennej są tkane przez więźniów w zakładach poprawczych Davao del Norte.

Tkanie włókien bananowych do produkcji tekstyliów to wielowiekowa tradycja i Soo wskrzesiła tę tradycję w ramach swojego pragnienia pomocy w zapewnianiu dochodów i umiejętności więźniom i zmarginalizowanym społecznościom.

W ramach partnerstwa Dole i Musa zapewniają stabilne źródło dochodu dla ponad 100 osób, w tym społeczności zmarginalizowanych na wyżynach Bukidnon i więźniów w kolonii karnej Davao, oferując jednocześnie świadomym konsumentom zrównoważone torby, czapki, buty i inne akcesoria.

Pierwsze modele z linii produktów Dole-Musa zadebiutowały na wybiegu podczas New York Fashion Week na początku tego roku.

„Nasza prezentacja na wybiegu produktów modowych opracowanych z wykorzystaniem włókien z odpadów bananowych została szeroko doceniona podczas Tygodnia Mody w Nowym Jorku” – powiedział w oświadczeniu Joy Soo, założyciel Musa Fabric. „Konsumenci na całym świecie stają się coraz bardziej świadomi swoich wyborów i zaczęli domagać się przyjaznych dla planety i ludzi opcji modowych. Współpraca z Dole Sunshine Company jest bardzo ważna w podkreślaniu zastosowań upcyklowanych włókien bananowych”.

W zeszłym roku Dole nawiązała współpracę z Ananas Anam — londyńską firmą, która stworzyła innowacyjną wegańską skórę ananasową Piñatex. Farma Dole na Filipinach jest jedną z największych plantacji ananasów na świecie, a dzięki tej szczególnej współpracy Ananas Anam zbiera zebrane liście ananasa z Dole, które są myte, suszone i przetwarzane na materiał Piñatex. Piñatex jest obecnie używany przez marki modowe, takie jak H&M, Hugo Boss i Nike.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Nicole Axworthy; “How Dole Is Upcycling Banana Stems into Vegan Fashion”; vegnews.com; 2022-04-08
Ocena (2.9) Oceń: