Jak zrobić z plastikowych butelek dżinsy?

Fot. informacja prasowa Levi StarussFot. informacja prasowa Levi Strauss

Osiem butelek = jedna para dżinsów. Pod takim hasłem firma Levi Strauss prezentuje nową kolekcję z denimu, który powstał w procesie recyklingu odpadów, a dokładniej recyklingu plastikowych butelek i tac do serwowania jedzenia.Cała recyklingowa kolekcja opiera się na materiale, który został  wyprodukowany z plastikowych butelek. Każdy produkt z linii Levi’s® Waste<LessTM zawiera minimum 20 proc.  przetworzonych odpadów, co stanowi około 8 plastikowych butelek na jedną parę dżinsów.

Jak szacuje firma Levi Strauss, cała kolekcja to ponad 3,5 miliona przetworzonych butelek. Jak to wygląda od strony technicznej? Butelki, w tym brązowe butelki po piwie, zielone butelki po napojach gazowanych, przezroczyste butelki po wodzie mineralnej i czarne tacki na których serwowane jest jedzenie, kolekcjonowane są poprzez programy segregacji odpadów w miastach na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Następnie butelki i tace sortowane są ze względu na kolor, później kruszone i przetwarzane tak, by otrzymać z nich włókna poliestru. Następnie mieszane z włóknami bawełny i obrabiane w tradycyjny sposób (identyczny z tym, w wyniku którego otrzymuje się bawełnę) tworzą denim wykorzystywany do produkcji dżinsów i kurtek.

Produkty Levi’s® Waste<LessTM będą dostępne w salonach firmowych marki Levi’s® na całym świecie i w sklepie internetowym levi.com w styczniu 2013.
Ekologia.pl

Ocena (3.5) Oceń: