Luksus to spokój umysłu - 5 powodów dlaczego warto kupować świadomie

butyfot. Fairma

Dzisiaj moda zmienia się kilka razy w roku. Z kolorowych czasopism, telewizji i galerii handlowych dowiadujemy się, co powinniśmy nosić, aby być na czasie. Najlepiej abyśmy kupowali kilka kolekcji w roku, aby nie odstawać od znajomych czy innych spotykanych ludzi na ulicy. Ma być modnie i tanio. Jednak czy naprawdę tylko o to chodzi?Warto przed zakupem zadać sobie pytanie odnośnie tego, jak działa firma, której produkt nas interesuje i co wspieramy inwestując w niego. Czy przestrzegane są w niej prawa pracowników? Czy dostają oni godziwe wynagrodzenie za swoją pracę? Czy warunki, w jakich pracują są dla nich bezpieczne i optymalne? Czy firma nie zatrudnia dzieci, bądź nie zleca produkcji innym firmom, które nie przestrzegają praw człowieka? W jaki sposób powstaje produkt, a nawet materiał, z którego się go wytwarza? Jaki jest wpływ działalności firmy na środowisko?

No właśnie – ale dlaczego warto zadawać te pytania? Istnieje co najmniej pięć dobrych powodów, by pytać i kupować świadomie:

1.    Etyczne zakupy wspierają sprawiedliwy handel.

Czujemy żal i niesprawiedliwość, gdy czytamy o katastrofach w krajach trzeciego świata,  jak na przykład ta z 2013 roku w Bangladeszu, na terenie kompleksu Rana Plaza, gdzie w wyniku ogromnych zaniedbań doszło do zawalenia się ośmiokondygnacyjnego budynku, w wyniku czego życie straciło ponad tysiąc pracowników, a jeszcze więcej osób odniosło obrażenia. Z bólem myślimy o tym, że dzieci zamiast bawić się i uczyć muszą iść do pracy, by dorobić do nikłego budżetu rodziny, której pozostali członkowie pracują za niewyobrażalnie niskie pensje, ale one nie wystarczają nawet na zaspokojenie podstawowych potrzeb człowieka. Z drugiej strony często wydaje się nam, iż będąc tutaj w Polsce nie mamy wpływu na sytuację w biednych krajach. Fakty są jednak takie, że dokonując etycznych wyborów możemy aktywnie wpływać na zmianę tej sytuacji – czyli wybierając produkty, które powstają w warunkach, gdzie pracownicy mają zapewnione bezpieczeństwo, szacunek i wynagrodzenie gwarantujące godny byt oraz możliwość wysłania swoich dzieci do szkół. Taką gwarancję dają nam między innymi certyfikaty takie jak Fairtrade czy Fair Wear Foundation. Przykładowe produkty pochodzące ze sprawiedliwego handlu i posiadające certyfikat Fairtrade można zobaczyć na stronie sklepu z etyczną modą Fairma Ethical Design: https://fairma.pl/certyfikat -fairtrade.  Możemy też wybierać produkty wykonane lokalnie z materiałów o znanym i sprawdzonym źródle pochodzenia.

2.    Etyczne zakupy eliminują cierpienie zwierząt.


Nie tylko cierpienie ludzi jest niesprawiedliwe i niepotrzebne. W dzisiejszych czasach nie musimy już korzystać ze zwierząt, by żyć optymalnie, czy nawet luksusowo. W tym drugim przypadku – jeśli mówimy o luksusie spokoju sumienia, wręcz nie ma innej opcji niż całkowite unikanie ich eksploatowania.
Na rynku jest już coraz więcej świetnej jakości alternatyw dla produktów pochodzenia zwierzęcego takich, jak mikrofibra, która świetnie naśladuje, a parametrami nawet przewyższa skórę, guma, tkaniny, korek naturalny, sznurek, materiał z wtórnie przetworzonych plastikowych butelek PET (mogący przybierać przeróżne formy i faktury), czy Piñatex – świetny materiał powstający z włókien liści ananasa.
Gwarantem, że powstanie produktu nie przyczyniło się do cierpienia zwierząt są certyfikaty takie jak Peta Approved Vegan, czy Vegan Society, ale też wybór marek, których filozofia oscyluje wokół empatii i weganizmu. Duży wybór obuwia certyfikowanego przez Peta znajduję się w sklepie Fairma Ethical Design: https://fairma.pl/pl/16-marki.

3.    Etyczne zakupy wpływają na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.

Pomijając cały proces hodowli zwierząt, w którym wbrew pozorom skóra nie zawsze jest produktem ubocznym, a bywa jedynym – zwłaszcza w przypadku skór egzotycznych i futer, do jej wyprawienia i przygotowania do produkcji stosuje się masę chemikaliów trafiających później do środowiska. Niejednokrotnie ludzie (często ‘niewolnicy ekonomiczni’, a nierzadko też ich dzieci) pracujący przy tych procesach są bezpośrednio narażeni na działanie tej chemii i w związku z tym, borykają się z wieloma chorobami skóry, dróg oddechowych… co w efekcie kończy się nawet przedwczesną śmiercią. Niewolnictwo ekonomiczne, praca dzieci i narażanie swojego zdrowia dla kilku groszy ma oczywiście miejsce nie tylko przy produkcji butów skórzanych, czy w ogóle butów. Jest to niechlubny standard naszych czasów wciąż mający się dobrze w całej branży modowej. Dokonując świadomych wyborów możemy mieć wpływ na zmniejszenie udziału przemysłu produkcji skóry, który bardzo dewastuje naturę. Ponadto możemy wspierać  wykorzystywanie alternatywnych materiałów, pochodzących np. z recyclingu. Opcji jest wiele – wspomniany już wyżej przetworzony plastik i Piñatex, a ponadto zużyte banery reklamowe, sznurek, ścinki bawełniane, opony samochodowe i wiele, wiele innych. Naturalne materiały, jak korek, bawełna organiczna, guma naturalna również są produkowane bez tak szkodliwego wpływu na środowisko.

buty ethical
Wybierając obuwie, wybierajmy świadomie.


4.    Świadome zakupy to wybór materiałów pozbawionych substancji szkodliwych dla człowieka.


Współczesny przemysł bawełniany wykorzystuje dużą ilość środków chemicznych. Bawełna jako roślina jest bardzo podatna na atak szkodników, dlatego często stosuje się wiele agresywnych chemikaliów, aby ją ochronić oraz podnieść wydajność upraw.W tym kontekście świadome zakupy to wybór tekstyliów wyprodukowanych w konwencjonalny sposób (np. bawełna organiczna) oraz bezpiecznych dla alergików i środowiska. Certyfikatami pomagającymi w wyborze są między innymi Oeko Tex Standard 100 czy GOTS. Ten pierwszy jest wiodącym na całym świecie znakiem bezpieczeństwa dla wyrobów włókienniczych. Produkty, którym przyznano certyfikat są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i metali ciężkich.
Z kolei GOTS = Global Organic Textile Standard określa kryteria ochrony środowiska wzdłuż całego łańcucha dostaw, a także zgodność z kryteriami społecznymi. Jedynie wyroby włókiennicze, zawierające minimum 70% włókien organicznych mogą być certyfikowane zgodnie z wytycznymi GOTS. Ponadto, wszystkie środki chemiczne np. barwniki muszą spełniać ścisłe kryteria środowiskowo-toksykologiczne. Certyfikowane koszulki i bluzy dostępne dla przykładu są pod adresem: https://fairma.pl/pl/16-marki

szpilki ethical
Firma Fairma Ethical Design udowadnia, że obuwie może być modne i stylowe, a zakupy mogą być etyczne.

5.    Etyczne zakupy wspierają rozwój nowoczesnych technologii.

Troska o ludzi, zwierzęta i środowisko wspiera powstawanie alternatyw np. do skóry, które są wysokiej jakości, jak chociażby nowoczesna mikrofibra o świetnych właściwościach, czy wspomniany już wyżej Piñatex, którego produkcja pociąga za sobą nie tylko rozwój istniejącego już przemysłu ale też tworzenie nowych miejsc pracy oraz dodatkowego dochodu dla rolników – i to bez zanieczyszczania środowiska!

Jak widać nasze świadome wybory mogą znacząco wpływać na rzeczywistość wokół nas. Nasz wybór, to nasz lepszy świat! Obawiasz się, że kupując świadomie masz ograniczony wybór? Nic bardziej mylnego! Przeczy temu choćby ogromny wybór butów i innych artykułów, jakie znajdziemy w Fairmie Ethical Design, pierwszym w Krakowie sklepie z modą etyczną. W sklepie na krakowskim Kazimierzu przy ul. Dajwór 20, oprócz butów, znajdziecie także wegańskie akcesoria i ubrania.  Fairma Ethical Design to również sklep internetowy – dostępny pod adresem www.fairma.pl.

fairma


art. sponsorowany
Ocena (3.0) Oceń: