Luksusowy dom mody ogłasza, że wszystkie jego marki są teraz wolne od futer

Detalista luksusowych produktów Kering Group — spółka-matka m. in. Saint Laurent, Gucci i Alexander McQueen — na dobre porzuca futra, powołując się na względy etyczne i „nowoczesność”.fot. shutterstock andersphoto / Shutterstock.com

Gigant luksusowej mody Kering Group ogłosił, że nie będzie już sprzedawać futer, co oznacza, że należące do niego spółki: Saint Laurent (dawniej Yves Saint Laurent) i Brioni przyjmą politykę wolną od futer. Inne marki Keringa, a mianowicie Gucci, Alexander McQueen, Balenciaga i Bottega Veneta, już wcześniej ogłosiły własne zasady dotyczące mody wolnej od futer.
„Kering jest synonimem luksusowej mody, a wraz z tym ogłoszeniem wyznacza nową erę dla tego, co uważane jest za luksusowe, a jednocześnie społecznie odpowiedzialne, etyczne i innowacyjne” – powiedział PJ Smith, dyrektor ds. polityki mody w Humane Society of the United States (HSUS). 

„Przyszłość jest wyraźnie wolna od futer, a teraz zgadza się z tym jeden z największych na świecie konglomeratów mody luksusowej. Ponieważ rynki na całym świecie zamykają drzwi dla produktów futrzarskich decydując się na innowacyjne produkty humanitarne, ma to całkowity sens, aby tak silny dom mody jak Kering podjął etyczną decyzję” – dodała Kitty Block, prezes i dyrektor generalny Humane Society of the United States (HSUS) i dyrektor generalny Humane Society International (HSI).

Neiman Marcus, Saks Fifth Avenue, Mytheresa, Canada Goose, Valentino, Oscar de la Renta, Tory Burch, Holt Renfrew, Mackage, Moose Knuckles, Alexander McQueen i Balenciaga – to tylko część marek, które zrezygnowały z futer. Grupa Kering bada również innowacyjne materiały wolne od okrucieństwa poprzez współpracę z Bolt Threads, producentem wegańskiej skóry Mylo z grzybów.

Ustawodawstwo jest również po stronie futerkowych zwierząt. W 2019 roku Kalifornia jako pierwszy stan wprowadziła zakaz produkcji i sprzedaży nowych futer. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku, a osoby, które zakaz złamią, zostaną ukarane grzywną w wysokości do 1000 USD albo 6-miesięcznym aresztem. Dwa miasta, Ann Arbor w stanie Michigan i Weston w stanie Massachusetts, wprowadziły w tym roku podobne zakazy. Poza Stanami Zjednoczonymi Izrael stał się pierwszym krajem, który na początku tego roku zakazał futer. W Wielkiej Brytanii hodowla zwierząt na futra jest nielegalna od 2003 roku, a kraj rozważa obecnie zakaz importu i sprzedaży futer, w dużej mierze dzięki kampanii HSI UK Fur Free Britain.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://plantbasednews.org/lifestyle/fashion/luxury-fashion-kering-group-fur-free/”; data dostępu: 2021-09-27
Ocena (2.3) Oceń: