PZS: H&M, Zara, Gap i Levis uwikłane w skandal z głodowymi płacami

źródło: livingwage.cleanclothes.orgźródło: livingwage.cleanclothes.org

H&M i inne popularne europejskie marki odzieżowe, stały się celem protestów obrońców praw człowieka – aktywiści Clean Clothes Campaign odgrywali „omdlenia” w 30 sklepach tych koncernów. Akcja ma zwrócić uwagę na problem głodowych pensji i niedożywienia pracowników, którzy szyją ubrania dla popularnych sieciówek odzieżowych.Aktywiści „mdleli” przy wejściach do sklepów w Londynie, Berlinie, Kopenhadze, Paryżu i innych europejskich miastach.  W ten sposób obrońcy praw pracowniczych w 15 krajach Europy wzywają popularne marki takie jak H&M, Zara, Gap i Levis – największych zleceniodawców fabryk odzieżowych w Kambodży – do zapewnienia pracownikom godziwej płacy, wystarczającej na godne życie.

Zebrane przez organizacje dowody wskazują, iż obecna płaca minimalna pracowników fabryk w Kambodży, która wynosi 66 dolarów miesięcznie, powinna być cztery razy wyższa. Jak mówi Athit Kong, z kambodżańskiego związku zawodowego C.CADWU „Pracownicy nie są w stanie przeżyć za tak niską pensję”. 

Badania kaloryczne z 2001 roku przeprowadzone na pracownikach fabryk odzieżowych przez Konsorcjum praw pracowników w Kambodży ujawniły, że większość pracowników cierpi na deficyt kaloryczny rzędu 500 kcal dziennie. W dodatku żywność, na jaką stać pracowników, nie spełnia podstawowych norm odżywczych. W samym tylko roku 2011 związki zawodowe w Kambodży odnotowały ponad 2400 odosobnionych przypadków omdlenia pracowników w trakcie wykonywanej przez nich pracy. Jednakże takich przypadków mogło być znacznie więcej. – donosi Polska Zielona Sieć, organizacja wchodząca w skład koalicji Clean Clothes Polska.
źródło: livingwage.cleanclothes.org


– Prawdziwe koszty działania takich koncernów jak H&M, płacących głodowe pensje, widać, kiedy setki pracowników w krajach takich jak Kambodża mdleją w trakcie pracy z powodu wyczerpania i niedożywienia – mówi Maria Huma z Polskiej Zielonej Sieci.  – Od kilkudziesięciu lat słyszymy wymówki globalnych koncernów odzieżowych, które uciekając od odpowiedzialności, starają się przekonać konsumentów i opinię publiczną, dlaczego wciąż nie są w stanie zapewnić pracownikom szyjącym dla nich odzież, płacy wystarczającej na życie. Jednakże „płaca godziwa”, czy „płaca wystarczająca na godne życie” to nie jest wybór, tylko konieczność – dodaje Huma.

Polska Zielona Sieć przypomina treść Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, która mówi, że każdy ma prawo do pracy i do „odpowiedniego i zadowalającego wynagrodzenia, zapewniającego jemu i jego rodzinie egzystencję odpowiadającą godności ludzkiej”. (Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Artykuł 23(3)).

Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie: livingwage.cleanclothes.org
Ocena (3.5) Oceń: