Re-Act Fashion już za nami. Kto zdobył tytuł Re-Kreatora 2012

Agnieszka Zdonek wyróżnienie Fundacji Re-Act fot. Seweryn Cieślik  Magnifique StudioAgnieszka Zdonek wyróżnienie Fundacji Re-Act fot. Seweryn Cieślik Magnifique Studio

Nietuzinkowe projekty, zaskakujące kolekcje i niezwykle wysoki poziom – tak wyglądała czwarta już edycja Re-Act Fashion – jednego z najważniejszych międzynarodowych  konkursów mody ekologicznej. Czym w tym roku zaskoczyli proekologiczni projektanci?Tegoroczne finałowe propozycje inspirowane były m.in. zdjęciami mikroskopijnych bakterii, linami żeglarskimi, romantycznymi wierszami, kultem ciała, mglistym jesiennym porankiem, starożytnością oraz trudnymi relacjami z ojcem. Nadesłane projekty potwierdziły tylko tezę, że kreatywność i wyobraźnia młodych projektantów jest nieograniczona.

O tytuł Re-Kreatora 2012 oraz nagrodę główną – 15 000 złotych walczyło 21 finalistów z Polski i zagranicy.

Jury miało bardzo trudne zadanie, ponieważ poziom nadesłanych prac w tym roku był bardzo wysoki. Jest to ewidentny dowód na to, że młodzi projektanci czują coraz mocniej ideę upcyklingu i trash fashion, a przetwarzanie różnych przedmiotów oraz materiałów na piękne kreacje nie stanowi dla nich problemu.

Kto w tym roku dostał tytuł Re-Kreatora 2012 i 15 tysięcy złotych? Jury pod przewodnictwem Olgi Nieścier przyznało statuetkę Karen Jessen, młodej niemieckiej projektantce, która specjalizuje się w ponownym wykorzystaniu starych i zbędnych materiałów.
Re-Kreator 2012 Karen Jessen fot.Seweryn Cieślik Magnifique Studio


Jury przyznało także dwa wyróżnienia – pierwsze powędrowało do Veroniki Kostkovej  za  kolekcję „Between”, która powstała z ubrań z second handów.
Wyróżnienie Pat&Rub Veronika Kostkova - fot.Seweryn Cieślik Magnifique Studio


Drugie wyróżnienie Fundacji RE-ACT otrzymała Agnieszka Zdonek z Polski, która zachwyciła kolekcją zainspirowaną starożytnością i grecką ceramiką. Do stworzenia konkursowych kreacji projektantka wykorzystała piankę montażową, plastikowe taśmy i skrawki płócien.
Agnieszka Zdonek wyróżnienie Fundacji Re-Act fot. Seweryn Cieślik Magnifique Studio


Wieczór otworzył pokaz specjalny hiszpańskiego projektanta Ricardo Ramosa, laureata ubiegłorocznego Re-Act Fashion. Jego kolekcja „Santas” inspirowana dziedzictwem przemysłu włókienniczego rdzennej ludności Kolumbii wzbudziła zachwyt widowni.
Pokaz specjalny Ricardo Ramos fot.Seweryn Cieślik Magnifique Studio

Re-Act Fashion to nie tylko moda ekologiczna, ale również moda odpowiedzialna. Podczas gali  odbył się pokaz Zielonej Nitki organizowany przez Polską Zieloną Sieć. Na wybiegu zaprezentowane zostały kolekcje Fair Trade, czyli takie które powstały z poszanowaniem środowiska i z poszanowaniem ludzkie pracy.

Zwieńczeniem gali był pokaz ubiegłorocznej laureatki Re-Act Fashion – Andrei Pojezdalovej. Słowaczka po raz kolejny zachwyciła swą kolekcją, tym razem wykonaną z ubrań, które projektantka gromadziła przez cały ubiegły rok. Inspiracja słowackimi strojami ludowymi w połączeniu z zestawieniem klasycznych tkanin z nietekstylnymi materiałami pochodzącymi z recyklingu stworzyły naprawdę ciekawą strukturę i unikatowy charakter kolekcji na Wiosnę/Lato 2013.
Pokaz Specjalny Andrea Pojezdalova fot.Seweryn Cieślik Magnifique Studio


– W projektowaniu mody ekologicznej nie chodzi o obwieszenie się plastikowymi butelkami, a o projekty demonstrujące świadomość i wrażliwość estetyczną w każdym detalu myślenia i prezentacji – mówi Olga Nieścier, przewodnicząca jury.

Projekt co roku budzi ogromne zainteresowanie mediów, ideę Re-Actu wspierają osoby znane ze świata mody, ekologii i show biznesu. W 2009 roku ambasadorką Re-Act Fashion oraz prowadzącą galę finałową była Iza Miko, rok później zastąpiła ją Kinga Rusin. W ubiegłym roku galę prowadził duet Ada Fijał i Mateusz Szymkowiak. Ambasadorką i prowadzącą tegorocznej edycji została ponownie Kinga Rusin.
Ekologia.pl


Ocena (3.5) Oceń: