Re-Act Fashion Show 2012. Ostatnie przygotowania do Re-Act Fashion Show

Źródło: www.re-act.plŹródło: www.re-act.pl

Trwają ostatnie przygotowania do Re-Act Fashion Show- jednego z najważniejszych międzynarodowych konkursów mody ekologicznej. Do Łodzi przyjadą projektanci tworzący w nurcie odpowiedzialnej mody. 12 października w centrum konferencyjno-wystawienniczym MTŁ wybrane zostaną najlepsze projekty. 21 finalistów z Polski i zagranicy powalczy o tytuł Re-Kreatora 2012 oraz nagrodę główną Prezydenta Miasta Łodzi – 15 000 złotych.


Co roku na konkurs Re-Act Fashion nadsyłanych jest setki zgłoszeń kolekcji w nurcie Eko. Do ścisłego finału jury kwalifikuje autorów 21 najciekawszych projektów, z których podczas gali wybiera trzech laureatów. W tegorocznej, czwartej już edycji Re-Act Fashion wystąpi aż 12 zagranicznych projektantów i 9 z Polski. Kreatywność i wyobraźnia młodych projektantów jest nieograniczona. Tegoroczne finałowe propozycje inspirowane są m.in. zdjęciami mikroskopijnych bakterii, linami żeglarskimi, romantycznymi wierszami, kultem ciała, mglistym jesiennym porankiem, starożytnością oraz trudnymi relacjami z ojcem. Trzeba przyznać, że wybór jury okazał się trudny, ponieważ poziom nadesłanych prac w tym roku był bardzo wysoki. Młodzi projektanci czują coraz mocniej ideę upcyklingu i trash fashion, a przetwarzanie różnych przedmiotów oraz materiałów na piękne kreacje nie stanowi dla nich problemu.

– W projektowaniu mody ekologicznej nie chodzi o obwieszenie się plastikowymi butelkami, a o projekty demonstrujące świadomość i wrażliwość estetyczną w każdym detalu myślenia i prezentacji – mówi Olga Nieścier, przewodnicząca jury.

Wieczór otworzy pokaz hiszpańskiego projektanta Ricardo Ramosa, laureata ubiegłorocznego Re-Act Fashion. Jego kolekcja „Santas” inspirowana jest dziedzictwem przemysłu włókienniczego rdzennej ludności Kolumbii. Zwieńczeniem gali będzie pokaz Andrei Pojezdalovej, zdobywczyni Re-Kreatora 2011. Jej kreacje powstały z używanych ubrań, które projektantka zbierała przez cały ubiegły rok. Inspiracja słowackimi strojami ludowymi w połączeniu z zestawieniem klasycznych tkanin z nietekstylnymi materiałami pochodzącymi z recyklingu stworzyły ciekawą strukturę i unikatowy charakter kolekcji na Wiosnę/Lato 2013.

Projekt co roku budzi ogromne zainteresowanie mediów, ideę Re-Actu wspierają osoby znane ze świata mody, ekologii i show biznesu. W 2009 roku ambasadorką Re-Act Fashion oraz prowadzącą galę finałową była Iza Miko, rok później zastąpiła ją Kinga Rusin. W ubiegłym roku galę prowadził duet Ada Fijał i Mateusz Szymkowiak. Ambasadorką i prowadzącą tegorocznej edycji została ponownie Kinga Rusin.

Gala finałowa Re-Act Fashion Show już 12 października. Przez kolejne dwa dni osoby zainteresowane recyklingową i odpowiedzialną modą będą mogły odwiedzić Targi odpowiedzialnej mody WearFair organizowane przez Polską Zieloną Sieć. Będzie można na nich kupić odzież wykonaną w sposób ekologiczny i z poszanowaniem praw człowieka. Targom towarzyszyć będą m.in. warsztaty szycia, wymienialnia ubrań, pokaz filmów, kącik eko-malucha oraz debata międzynarodowa z udziałem ekspertów.


Chcąc być na bieżąco warto zaglądać na stronę www.re-act.pl

Ocena (3.5) Oceń: