Rewolucja w świecie perfum. Coty produkuje zapachy z węgla z recyklingu

Wychwytywanie dwutlenku węgla zmienia kupowane przez nas produkty. Pod koniec zeszłego roku Zara ogłosiła, że ​​robi sukienki imprezowe z dwutlenku węgla. Wcześniej firma Unilever South Africa wprowadziła na rynek płyn do mycia naczyń stworzony z węgla pochodzącego z recyklingu. Teraz kolej na perfumy. Coty jest pierwszą firmą w swojej branży, która będzie dystrybuować zapachy wykonane z etanolu z emisji dwutlenku węgla.fot. shutterstockfot. shutterstock

Gigant kosmetyczny, który jest właścicielem kilku luksusowych marek, w tym Gucci, Marc Jacobs Perfume, Joop! Fragrances i Davidoff Perfumes – przez dwa lata współpracował z firmą LanzaTech zajmującą się wychwytywaniem dwutlenku węgla, aby stworzyć wyjątkowy etanol. Dlaczego etanol? Zapachy składają się z ok. 80% etanolu. Etanol pomaga rozkładać składniki, łączyć ze sobą olejki i rozpraszać zapach podczas rozpylania. Ale niestety nie jest obojętny dla środowiska.
Najczęściej etanol jest produkowany z naturalnych surowców, między innymi z trzciny cukrowej i buraków cukrowych, które do uprawy potrzebują ziemi, wody i nawozów. Nowy, bardziej zrównoważony etanol, powstaje z wychwyconych emisji dwutlenku węgla. W jaki sposób? Specjalne mikroby przekształcają emisje w etanol, który zapewnia niemal zerowe zużycie wody i zmniejsza zapotrzebowanie na grunty rolne.

„Ten ekscytujący krok naprzód na drodze firmy Coty do zrównoważonego rozwoju pokazuje naszą zdolność do spełniania i przekraczania ambitnych, czystych i ekologicznych planów, które sobie wyznaczyliśmy” - powiedział nowy dyrektor naukowy firmy, dr Shimei Fan. „Jesteśmy teraz na dobrej drodze do zintegrowania etanolu z wychwytywanym węglem z większością naszego portfolio zapachowego, wyprzedzając nasz ambitny cel na 2023 r. i stawiając firmę Coty na czele innowacji w zakresie zrównoważonych zapachów”.

Chociaż jest to krok w kierunku bardziej zrównoważonego łańcucha dostaw, niestety firma Coty nadal nie posiada certyfikatu cruelty-free. Twierdzi jednak, że od 25 lat „opracowuje metody, które stanowią wyraźną alternatywę dla testów na zwierzętach”. Dodaje, że każdy produkt jest testowany pod kątem zgodności z przepisami kraju, w którym jest sprzedawany.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Charlotte Pointing ; “Soon, You’ll Be Wearing the Scent of Old Carbon Emissions”; livekindly.co; 2022-02-07
Ocena (2.8) Oceń: