Stella McCartney wprowadza na rynek spodnie i gorset z grzyba

Stella McCartney właśnie przedstawiła pierwszą na świecie odzież wykonaną w całości ze materiału Mylo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że materiał ten powstał z grzyba.Materiał skóropodobny wykonany z grzybów, źródło: Bolt ThreadsMateriał skóropodobny wykonany z grzybów, źródło: Bolt Threads

Współpracując z firmą biotechnologiczną Bolt Threads angielska projektantka mody mogła opracować i udoskonalić teksturę i wygląd Mylo: naturalnego, biodegradowalnego i w 100% wegańskiego grzyba. Ten biofabrykat jest wytwarzany przy użyciu grzybni, złożonej (i nieskończenie odnawialnej) struktury korzeni grzybów.
Wcześniej niemożliwe było stworzenie kawałków Mylo, które byłyby wystarczająco duże i giętkie, aby można je było przerobić na spodnie. Ale teraz skóra grzybowa może być produkowana i wykańczana w różnych gramaturach i teksturach. „Zrobiliśmy już torbę, więc chciałam zrobić coś gotowego do noszenia, aby dać nieco więcej wglądu w to, ile można zrobić z tym materiałem i jak można go wykorzystać w branży, aby faktycznie zastąpić skórę.” ‒ powiedziała Vogue Stella McCartney.

Wiele osób unika skóry ze względów etycznych, ale istnieje również wiele powodów środowiskowych, aby przejść na wersje roślinne i zrównoważone. Hodowla bydła, czy to głównie na mięso, czy na skórę, jest jednym z wiodących światowych czynników przyczyniających się do emisji gazów cieplarnianych. Zużywa również ogromne ilości ziemi i zasobów.

Natomiast Mylo może rosnąć na kawałku trocin, a jego ślad węglowy jest ogólnie uważany za wyjątkowo mały. Dan Widmaier, założyciel i dyrektor generalny Mylo, powiedział Vogue: „Nasza wstępna ocena wpływu wskazuje na niesamowite korzyści dla środowiska wynikające ze skóry na bazie grzybni”. „Wraz ze wzrostem dochodów do dyspozycji na całym świecie wzrośnie popyt na mięso i wyroby skórzane. Tego zapotrzebowania nie można zaspokoić, wykorzystując ziemię i wodę potrzebną do hodowli bydła. Potrzebujemy inteligentniejszych, bardziej zrównoważonych rozwiązań ”- dodał.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.livekindly.co/mushroom-leather-pantsstella-mccartney/”; data dostępu: 2021-03-12
  2. “https://boltthreads.com/technology/mylo/#”; data dostępu: 2021-03-19
Ocena (3.4) Oceń: