Ta wegańska wersja kultowych trampek jest wykonana z grzybni

Gigant odzieży sportowej Adidas zaprezentował wegańskie wersje swoich słynnych trampek Stan Smith, które powstały dzięki współpracy z firmą Bolt Threads Mylo, zajmującą się produkcją skóry na bazie grzybni.Źródło: www.adidas.co.ukŹródło: www.adidas.co.uk

Nowe trampki Stan Smith są wykonane z materiału skóropodobnego Mylo, stworzonego z odnawialnej grzybni. Grzybnię można wyhodować w niecałe dwa tygodnie, a stosując pionowy proces rolniczy, można ją hodować w laboratoriach, zwiększając wydajność procesu. Powstały materiał pod względem wyglądu i dotyku jest bardzo podobny do tradycyjnej skóry pochodzenia zwierzęcego.
Wprowadzone na rynek po raz pierwszy w 1965 roku, oryginalne buty Stan Smith, zawierały głównie tytanowo-białą skórę, jednak wersja wegańska ma kremowy korpus. Zewnętrzna cholewka, trzy perforowane paski, nakładka na piętę i branding są wykonane z Mylo, z brązową podeszwą z naturalnego kauczuku. W komunikacie prasowym, globalna szefowa ds. Przyszłości w Adidas, Amy Jones Vaterlaus, powiedziała: „Wprowadzenie Mylo jest dużym krokiem naprzód w naszej śmiałej ambicji, aby pomóc wyeliminować odpady z tworzyw sztucznych. Musimy nauczyć się pracować z naturą, a nie przeciwko niej. Staramy się też znaleźć innowacyjne rozwiązania, które są tworzone w sposób odpowiedzialny, a zasoby odnawiają się w zrównoważonym tempie. Będziemy nadal badać możliwości innowacji materialnych”.

Wiceprezes ds. Produktu w Bolt Threads, Jamie Bainbridge, powiedział: „Tworząc kultowego Stan Smith z cholewką z materiału Mylo, Adidas demonstruje daleko idący potencjał tego innowacyjnego materiału. Mylo ma siłę i osiągi, dzięki wskazówkom i głębokiej wiedzy technicznej zespołu Adidasa w tworzeniu doskonałego obuwia ”.

Adidas niedawno nawiązał współpracę ze Stellą McCartney, aby wprowadzić ekologiczną kolekcję o nazwie „Futureplayground„, zawierającą wysokowydajną przędzę stworzoną w 50% z materiałów pochodzących z recyklingu. Niemiecka firma połączyła również siły ze zrównoważoną marką butów Allbirds, aby stworzyć buty sportowe które będą miały najniższy ślad węglowy na świecie. Marka odzieży sportowej zobowiązała się nawet do poszerzenia swojej oferty opartej na roślinach i włączenia coraz bardziej zrównoważonych materiałów do swoich produktów. 
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.adidas.co.uk/blog/663481”; data dostępu: 2021-04-21
  2. “https://www.greenqueen.com.hk/these-vegan-versions-of-adidass-iconic-stan-smith-sneakers-are-made-from-mushroom-leather-2/”; data dostępu: 2021-04-21
Ocena (2.7) Oceń: