Taniej, więcej i bardziej niebezpiecznie… W ubraniach z Shein wykryto groźne chemikalia

Produkty marki odzieżowej Shein zawierają nawet dwukrotnie więcej niebezpiecznych chemikaliów dozwolonych przez prawodawstwo UE – wykazało dochodzenie przeprowadzone przez GreenpeaceFot. Pencil case/ShutterstockFot. Pencil case/Shutterstock

Ustalenia opierają się na analizie 47 produktów, które Greenpeace kupił na stronach internetowych Shein w całej Europie, a następnie wysłał do niezależnego laboratorium Bremen Environmental Institute w Niemczech w celu przeprowadzenia analizy chemicznej. Pozycje obejmowały obuwie i mieszankę odzieży dla dorosłych i dzieci.
Rezultat: siedem próbek (15 proc.) zawierało niebezpieczne chemikalia, które naruszają unijne wartości graniczne wynikające z rozporządzenia REACH. 15 produktów (32 procent) zawierało niebezpieczne chemikalia na niepokojącym poziomie. „Laboratorium wykryło wysoki poziom rakotwórczego formaldehydu w sukience dla małego dziecka i plastyfikatora ftalanów w butach” – wyjaśnia Viola Wohlgemuth, ekspert ds. ochrony zasobów i zarządzania recyklingiem w Greenpeace.

We wszystkich testowanych produktach z wyjątkiem dwóch znaleziono co najmniej jedną niebezpieczną substancję chemiczną, choć w niższych stężeniach.

„Greenpeace wzywa UE do egzekwowania swoich przepisów dotyczących niebezpiecznych chemikaliów – które są podstawowym wymogiem osiągnięcia gospodarki tekstylnej w obiegu zamkniętym i zakończenia trendu „szybkiej mody”, jak określono we własnej strategii UE dotyczącej tekstyliów” – powiedział przedstawiciel organizacji ds. działaczka ekonomiczna, Viola Wohlgemuth.

Nielegalne poziomy niebezpiecznych chemikaliów w produktach sprzedawanych w Europie mają potencjalne konsekwencje nie tylko dla konsumentów, ale także rodzą pytania dotyczące narażenia pracowników w łańcuchu dostaw.

A SHEIN produkuje szybko i tanio. Z małej firmy zatrudniającej zaledwie 50 pracowników w 2013 roku SHEIN urósł do 10 000 pracowników do 2016 roku. Pandemia była kolejnym katalizatorem: w Stanach Zjednoczonych udział SHEIN w internetowym rynku modowym wzrósł z 7% w styczniu 2020 r. do prawie 30% w czerwcu. Firma jest obecnie wyceniana na 100 miliardów dolarów – więcej niż H&M i Zara razem wzięte. SHEIN wyprzedził konkurencję cenami niższymi nawet o 24 procent.

„Ten nowy model biznesowy ultraszybkiej mody doprowadza nadmierną konsumpcję i marnotrawstwo zasobów do skrajności. Powoduje to ogromną ilość szkodliwych dla środowiska odpadów tekstylnych na Globalnym Południu, oprócz szkód dla środowiska w krajach produkujących” – mówi Greenpeace. „Nowy trend ultraszybkiej mody podsyca kryzys klimatyczny i niszczenie przyrody tak agresywnie, że musi zostać natychmiast powstrzymany przez ustawodawstwo” – podsumowuje Wohlgemuth.

Shein powiedział, że współpracuje z zewnętrznymi agencjami testującymi, aby upewnić się, że jego dostawcy spełniają normy kontroli chemicznej, które są zgodne z przepisami europejskimi i amerykańskimi. Firma powiedziała, że zbada roszczenia Greenpeace i usunęła produkty wymienione w dochodzeniu.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

“Mehr Shein als Sein: Gefährliche Chemikalien in Shein-Kleidung verstoßen gegen EU-Vorschriften”; data dostępu: 2022-11-28

Ocena (3.9) Oceń: