Moda fair trade. Ubrania fair trade - odpowiedzialna moda
Ekologia.pl Kobieta Moda Temat miesiąca: Fair Trade

Temat miesiąca: Fair Trade

Fair Trade na ekologia.pl
Fair Trade na Ekologia.pl

Ruch Sprawiedliwego Handlu kojarzy się ze wspaniałymi intencjami. Jesteśmy przekonani, że kupując produkty z charakterystycznym certyfikatem – zbawiamy świat. Sprawiedliwy handel do niedawna uchodził za domenę zielonych czy wielbicieli ekologii. Dziś fair trade to dochodowy biznes, który podbija globalne rynki.

Mamy już w Polsce dostęp do kilku produktów pochodzących z tzw. Sprawiedliwego Handlu. W sklepach można kupić „sprawiedliwą” kawę, herbatę, czekoladę, a nawet piłki. A co z ubraniami? W końcu odzież to, poza żywnością, drugi sektor produktów pierwszej potrzeby.

Przemysł odzieżowy ma na sumieniu wiele grzechów. Trendy w modzie bardzo szybko się zmieniają, potrzeba więc coraz więcej surowców aby wyprodukować kolejne serie ubrań. Najbardziej popularnym materiałem jest bawełna, której produkcja stanowi ok. 40-50 proc. produkcji wszystkich tekstyliów w skali globalnej. Dlatego producenci wciąż poszukują sposobów, aby zwiększyć maksymalnie jej wydajność. Głodowe wynagrodzenia, praca dzieci, brak poszanowania praw człowieka i praw pracowniczych, a także zanieczyszczenie i degradacja środowiska – to problemy z jakimi zmagają się pracownice i pracownicy szyjący nasze ubrania.

Co można zrobić lepiej? Jak rozwiązać problemy w przemyśle tekstylno-odzieżowym? Możemy działać na rzecz poprawy tej sytuacji wspierając ideę sprawiedliwego handlu, kupując ubrania wykonane z bawełny ekologicznej lub bawełny Fairtrade.

Fair Trade – co to właściwie jest?

Fair Trade to międzynarodowy ruch, który zrzesza organizacje pozarządowe, konsumentów, wielkie firmy oraz małe spółdzielnie z krajów Trzeciego Świata (głównie z Azji i z Europy Wschodniej). Założeniem i misją tego ruchu jest szerzenie równości społecznej i ochrony środowiska przez zapewnienie lepszych warunków pracy, podnoszenie świadomości i kampanie skierowane do konsumentów.

Jak to wygląda w praktyce? „Fairtrade gwarantuje, że rolnicy w krajach rozwijających się otrzymają uzgodnioną i stabilną cenę od upraw, jak również dodatkowe premie do inwestowania w projekty i programy rozwoju biznesu. Zazwyczaj rolnicy przeznaczają premię na edukację, opiekę zdrowotną, na naprawę dróg i mostów, a także na rozwój swojej działalności: poprawę jakości upraw i inwestowanie w produkcję ekologiczną” – przekonuje Eileen Maybin z londyńskiej Fair Trade Foundation.

Ubrania też mogą być fair

A w jaki sposób ubrania z logo Fair Trade są fair? Certyfikat Sprawiedliwego Handlu daje gwarancję, że bawełna w naszych ubraniach pochodzi z upraw, na których przestrzegane są następujące standardy społeczne: zakaz pracy przymusowej oraz pracy dzieci, równe traktowanie kobiet i mężczyzn, demokratyczne podejmowanie decyzji w organizacjach drobnych producenckich oraz obecność związków zawodowych na dużych plantacjach.

Pośrednicy działający w ramach systemu Fairtrade zobowiązani są płacić producentom cenę minimalną (ustalaną przez FLO − Word Fair Trade Organization (Światowa Organizacja Sprawiedliwego Handlu).) lub cenę rynkową, w zależności od tego, która jest w danym momencie wyższa. Do ich obowiązków należy także wypłacenie raz do roku premii Fairtrade na projekty rozwojowe wspierające społeczność lokalną (np. doposażenie szkoły, szpitala czy przestawienie produkcji na ekologiczną).

Poza tym rolnicy objęci systemem Fairtrade zachęcani są do stopniowego wprowadzania bardziej zrównoważonej gospodarki rolnej, takiej gdzie obowiązuje zakaz stosowania genetycznie modyfikowanej bawełny, czy pestycydów do poziomu nie prowadzącego do degradacji i pustynnienia gleby.

Konsumenci chcą być fair

− Coraz więcej konsumentów zwraca dziś uwagę na warunki pracy osób szyjących nasze ubrania i na ochronę środowiska w procesie tworzenia nowych kolekcji. Dlatego też coraz więcej projektantów i marek wprowadza do swej oferty kolekcje fair trade. Powstają firmy odzieżowe, które w przejrzysty i uczciwy sposób współpracują z rolnikami i drobnymi producentami, wspierają produkcję organicznej bawełny i rozwój lokalnych społeczności Azji, Afryki i Ameryki Południowej – mówi Joanna Lompart-Chlaściak ze sklepu „Zielona Nitka” (zielonanitka.pl).

Dobrym przykładem jest firma People Tree z Wielkiej Brytanii, której marka opiera się na etycznej produkcji zgodnie za zasadami fair trade. Ubrania tej firmy nie tylko są szyte z certyfikowanych materiałów opatrzonych logo Soil Association. People Tree docenia pracę ludzkich rąk i dlatego zleca produkcję małym zakładom rzemieślniczym z Indii, Bangladeszu, Kenii, Nepalu i Peru, działających na zasadach sprawiedliwego handlu (oznaczonych znakiem FTO przyznawanym przez organizację IFAT).

Ciekawą firmą jest niewątpliwie PANTS TO POVERTY (www.namaqua.pl)– brytyjska firma produkująca etyczną bieliznę, korzystająca z naturalnych materiałów i barwników. Cały proces produkcji zamyka się na terenie Indii (stany Andhra Pradesh i Maharashtra), a bawełnę dostarczają lokalni farmerzy i farmerki zrzeszeni w organizacji Chetna Organic.

Rynek ubrań ekologicznych stopniowo się rozrasta. Produkty oznaczone logo Fair Trade są wprawdzie droższe od ich odpowiedników produkowanych na skalę masową, jednak kupując je możemy mieć pewność, że wspieramy modę etyczną, sprawiedliwą powstającą z zachowaniem wysokich standardów ekologicznych i społecznych.

Bibliografia:
„W kierunku odpowiedzialnej mody. Podręcznik dla projektantów i marek odzieżowych”Opracowanie: Maria Huma oraz Zuzanna Zajczenko;
„Odpowiedzialna moda”, Joanna Lompart-Chlaściak (zielonanitka.pl).

4.6/5 - (8 votes)
Subscribe
Powiadom o
10 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Fajny trend! Ja zwracam coraz większą uwagę na to, co noszę – sieciówki rzeczywiscie dorabiają się nieuczciwie. Ostatnio kupiłam dziecku eko trampki na fair fashion store – cenowo wygląda to podobnie jak w innych sklepach, a wiem, ze od poczatku do końca były uczciwie wyprodukowane. Zmianą myślenia można zmienić świat – wierzę w to!

Staram się kupować w sklepach zgodnych z zasadami sprawiedliwego handlu – zwracam uwagę na jedzenie jak również kosmetyki. Od niedawna szukam również odzieży fair trade. Aż się dziwię, że nie ma tu informacji o sklepie fairfashionstore.com , który skupia kilku projektantów w jednym miejscu. Ciekawe rzeczy, modne ubrania i cenowo przystępnie:) Niech żyje „moda” na fair trade!:)

Moda fair trade nie musi być nudna, czego dowodzi kolekcja People Tree :)

Kasa, kasa i kasa – to rządzi światem. Nie ma miejsca na etykę, na wyrzuty sumienia czy na skrupuły. Ja kupuje ubrania na „szmateksach” i tak staram się walczyć z konsumpcjonizmem!

Trzeba polepszyć los ludzi na świecie:)

Fajne ubrania i nawet niedrogie:)

Fair Trade nie jest wcale taki fair jakby się mogło wydawać. Proszę zapoznać się z krytyką choćby na Wikipedii [EN]:

„The Fairtrade Foundation does not monitor how much of the extra money paid to the exporting cooperatives reaches the farmer. […] There is no evidence that Fairtrade farmers get higher prices on average. […] The Fair trade marketing system provides more opportunities for corruption than the normal marketing system; and less possibility of, or incentive for, controlling corruption.”

Krytyczna analiza od strony ekonomicznej: https://www.fee.org/the_freeman/detail/is-fair-trade-a-fair-deal

Idę ślepo za każdym kto zaproponuje coś co na dzień dzisiejszy lepszego. Na razie jednak nic lepszego nie ma, a Fair Trade ma więcej zalet niż wad (i nikt nie twierdzi, że wad nie ma, ja sam mam wiele zastrzeżeń doń). Podobnie jak certyfikacja ekologiczna, znajdą się setki ludzi, którzy stwierdzą, że to bzdura. Ale z jakichś powodów sięgamy po tę brudną marchewkę, co? Warto jednak zawsze używać własnego rozumu i krytyki, szukać informacji, analizować, myśleć. Polecam :)

W całym ruchu chodzi o poprawę losu producentów, a nie regulację dystrybucji w krajach rozwiniętych. Więc ta krytyka nie ma zasadności

Fair Trade nie jest idealny. Jednak funkcjonuje lepiej i
sprawiedliwiej niż pomoc charytatywna. Na razie nie wymyślono nic lepszego, a powoływanie się na wikipedię, to nie jest dobry pomysł :)