Witaj w modnym, śmieciowym centrum handlowym

W Szwecji powstało pierwsze na świecie recyklingowe centrum handlowe, które sprzedaje tylko używane ubrania, meble i zabawki. W ReTuna stare przedmioty otrzymują nowe życie dzięki naprawie i upcyklingowi. www.retuna.sewww.retuna.se

Anna Bergstrom miała dylemat. Uwielbiała kolorowy, rozpasany świat mody, ale także czuła, że nie jest on zrównoważony, a jego wpływ na środowisko pozostawia wiele do życzenia. Znalazła spokój ducha, prowadząc stylowe centrum handlowe w Szwecji, gdzie wszystko, co jest dostępne w sprzedaży pochodzi z „drugiej ręki”. Co ciekawe, mantra biznesowa Anny Bergstrom, którą powtarza każdemu sklepikarzowi, brzmi: "Zrób to jak Hugo Boss". Nie dziwi zatem fakt, że w ReTuna nie ma charakterystycznego zapachu lumpeksu. Są za to stylowe butiki, które nie odbiegają jakością od komercyjnych, eleganckich sklepów z wyższej półki.

W ReTuna stare przedmioty otrzymują nowe życie dzięki naprawie i upcyklingowi. Wszystko, co sprzedaje się w 14 sklepach, jest poddawane naprawie, recyklingowi i ponownie trafia do obiegu, a żywność i napoje serwowane w kawiarni są produkowane w sposób ekologiczny i zrównoważony. Specjalistyczne sklepy sprzedają wszystko, od ubrań po narzędzia do majsterkowania. Jest sklep sportowy z nartami i (lekko porysowanymi) saniami, sklep dla dzieci z zabawkami (trochę wyblakłymi), księgarnia, sklep dla majsterkowiczów, a nawet sklep z akcesoriami dla zwierząt.

Centrum handlowe otworzyło swoje podwoje w sierpniu 2015 r. I znajduje się obok centrum recyklingu Retuna Återvinnings w Eskilstunie, w południowo-wschodniej Szwecji.

Funkcjonowanie sklepu jest proste: mieszkańcy podrzucają do specjalnych pojemników w centrum handlowym, zwane "Returen" zabawki, meble, ubrania, artykuły dekoracyjne i urządzenia elektroniczne. Pracownicy dokonują wstępnej selekcji, utylizują to, co jest bezużyteczne, a resztę przekazują do dalszej obróbki. Podarowane przedmioty są następnie dystrybuowane do jednego z 14 punktów recyklingu w centrum handlowym. Następnie pracownicy sklepu dokonują drugiego sortowania, gdzie wybierają to, co chcą naprawić, poprawić, przekonwertować, udoskonalić, a ostatecznie sprzedać. W ten sposób rzeczy otrzymują nowe życie.

ReTuna to jednak coś więcej niż rynek - zmierza do zmiany sposobu myślenia o konsumpcji. Organizuje wydarzenia, warsztaty, wykłady, dni tematyczne i wiele innych - wszystko skupia się na zrównoważonym rozwoju.

Szwedzi uwielbiają koncepcję życia w sposób zrównoważony i robienia rzeczy dla planety, ale istnieje pewna "luka", jeśli chodzi o działanie. Anna sądzi, że jej centrum handlowe może wypełnić tę lukę.

I są dowody na to, że tak się dzieje. Sprzedaż z roku na rok rośnie. Od otwarcia centrum sprzedano produkty o wartości 2,8 mln funtów, a w zeszłym roku ReTuna odwiedzało 700 gości dziennie.
W tym centru handlowym kupisz produkty tylko z drugiej ręki.
Ekologia.pl


Bibliografia

  1. “https://www.retuna.se/”; data dostępu: 2019-02-11
Ocena (2.8) Oceń: