Naturalne kosmetyki na lato
Ekologia.pl Kobieta Uroda Naturalne kosmetyki na lato

Naturalne kosmetyki na lato

Słońce poprawia nastrój, dobrze wpływa na naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Działa relaksująco i kojąco.  Dzięki  słońcu jesteśmy po prostu szczęśliwsi. Niestety słońce ma też swoje ciemne strony. Wysyłane przez słońce promienie ultrafioletowe może powodować oparzenia, reakcje alergiczne, a w ekstremalnych przypadkach – generować zmiany nowotworowe. Jak chronić się przed zgubnymi skutkami nadmiernych kąpieli słonecznych? Jakie kosmetyki stosować? Jakie filtry wybrać? Które preparaty nadają się do skóry wrażliwej, a które mogą być stosowane przez dzieci?

Naturalne kosmetyki na lato

Naturalne kosmetyki na lato


Promieniowanie ultrafioletowe (UVA oraz UVB) niesie ze sobą wiele korzyści i zagrożeń. Każdy z nas czuje się lepiej gdy świeci słońce. Wiemy, że słońce daje przyjemne ciepło, wpływa korzystanie na nasze samopoczucie i aktywność. Skóra muśnięta słońcem ma piękny, czekoladowy odcień. Poza tym promieniowanie słoneczne aktywuje syntezę witaminy D3, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania gospodarki wapniowo-fosforanowej. Należy pamiętać, że tylko zachowanie umiaru jest gwarancją zdrowia i pięknego wyglądu przez długie lata. A co jeżeli tego umiaru nie zachowujemy?

Jaki wpływ na skórę ma promieniowanie słoneczne?

Promieniowanie słoneczne przyspiesza procesy starzenia się skóry, może powodować rumień skórny i być przyczyną nowotworu skóry, zwłaszcza czerniaka. Promieniowanie UVB działając powierzchownie, przyczynia się do powstawania oparzeń i rumienia. Z kolei promieniowanie UVA docierając głębiej, aż do skóry właściwej, może powodować reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne i generować powstawanie wolnych rodników. Poza tym efekty oddziaływania UVA nie są widoczne od razu. Jego dawki kumulują się w organizmie, niszcząc DNA, co z kolei może prowadzić do przekształcenia zdrowej komórki w komórkę nowotworową. Czy w takim razie powinniśmy w ogóle unikać słońca?

Rodzaje kosmetyków do opalania

Nie chodzi o to, żebyśmy się w ogóle nie opalali i chodzili zakryci od stóp po czubek głowy. Wystarczy stosować odpowiednie kosmetyki z filtrami, a też się opalimy, tylko zdrowiej. Do wyboru mamy całą gamę kosmetyków. Balsam do opalania, balsam po opalaniu, kremy na dzień z filtrem słonecznym, sztyft do ust. Bezpieczną opaleniznę uzyskamy także stosując samoopalacze. Te w wersji ekologicznej, opracowane na bazie substancji brązujących, ekologicznych wód roślinnych oraz organicznych maseł i olejów, są delikatne i łagodne dla skóry, mają aksamitne konsystencje i przyjemny zapach.

Czym są filtry UV?

Wracając do kąpieli słonecznych – które preparaty najlepiej chronią skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym? Kosmetyki, które mają dobry przeciwsłoneczny filtr. A jaki to jest „dobry filtr przeciwsłoneczny”? Taki, który chroni przed pełnym spektrum promieni UV (UVA i UVB) i jest fotostabilny.

Filtry UV to substancje, które mają za zadanie pochłanianie, odbijanie lub rozpraszanie promieniowania ultrafioletowego. Dzielimy je na dwie grupy: filtry mineralne (fizyczne) i chemiczne (organiczne).

Filtry fizyczne nie wnikają w głąb skóry – tworzą ochronny film na skórze, który odbija i rozprasza promieniowanie ultrafioletowe (UVA i UVB). Substancje czynne w takich filtrach–dwutlenek tytanu, tlenek cynku, kaolin, talk – są cząsteczkami chemicznie obojętnymi, więc niosą znikome ryzyko alergizacji i miejscowego drażnienia.

Natomiast filtry chemiczne pochłaniają energię słoneczną, zamieniając ją w ciepło. Są bardziej praktyczne, gdyż łatwo się wchłaniają i nie pozostawiają białej warstwy na skórze. Z drugiej strony, że względu na mały rozmiar cząsteczkowy filtry chemiczne mogą wnikać w głąb skóry, powodując fotouczulenia. Są raczej fotoniestabilne ponieważ pod wpływem promieni słonecznych ulegają degradacji. Więc konieczne jest stosowanie ich na skórę co kilka godzin.

Są też filtry naturalne, na które składają się wyciągi roślinne i oleje o bardzo niskim stopniu ochrony. Są to m. in. masło Shea, olej z awokado, olej arganowy czy sezamowy. Jednak ze względu na niski faktor ochronny, nie mogą stanowić jedynej ochrony przed promieniowaniem UV. Powinny być stosowane łącznie z filtrami mineralnymi lub chemicznymi.

Kremy z filtrem – ekologiczne czy konwencjonalne?

Na rynku jest cała gama kosmetyków – ekologicznych i konwencjonalnych, które chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Jakie kosmetyki stosować? Które nadają się do skóry wrażliwej, a które mogą być stosowane przez dzieci?

Konwencjonalne kosmetyki do opalania wykorzystują w swoim składzie filtry chemiczne. Co w tym złego? Filtry chemiczne wnikają w naskórek, przez co mogą powodować podrażnienia i reakcje alergiczne. Niektóre, zawarte w preparatach ochronnych substancje mogą pod wpływem promieniowania słonecznego wywoływać kontaktowe reakcje uczuleniowe na skórze. Tak jest na przykład z BM–DBM, związkiem rozpadającym się pod wpływem światła na wysoce alergizujące aryloglioksale. Oktokrylen z kolei nie rozpada się, a nawet stabilizuje inne substancje, ale sam w sobie jest niekiedy alergenem.

Kolejna rzecz, która przemawia na niekorzyść filtrów chemicznych, to hormony. Badania naukowe Szwajcarskiego Instytutu Farmakologii i Toksykologii z 2001 r. wykazały, że substancje zawarte w przeciwsłonecznych filtrach chemicznych mogą kumulować się w ludzkim organizmie oraz w mleku matki. Naśladując estrogeny, mogą powodować zmiany hormonalne w organizmie.

Dodatkowo za filtrami organicznymi nie przemawiają doniesienie medyczne, które sugerują, jakoby powszechnie stosowany filtr o nazwie PABA (kwas paraaminobenzoesowy) miał potencjalne kancerogenne działanie.

Poza tym konwencjonalne kosmetyki do opalania często zawierają konserwanty, substancje zapachowe, barwniki, które mogą wywołać reakcje alergiczne oraz sprzyjać przebarwieniom skóry.

Naturalne kosmetyki nie zawierają sztucznych barwników, konserwantów, składników mogących wpływać na układ hormonalny. Oparte na naturalnych składnikach, przeznaczone są dla każdego – dla dorosłych, dzieci, osób starszych i tych z problemami alergicznymi.

A w jaki sposób chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym? Zawierają naturalne filtry mineralne, które tworzą na powierzchni skóry tarczę ochronną zatrzymującą promienie UV. Jednocześnie nie wpływają w destrukcyjny sposób na funkcjonowanie organów wewnętrznych czy też równowagę hormonalną, jak to ma miejsce w przypadku filtrów chemicznych. Szkodliwe promieniowanie ulega odbiciu i rozproszeniu, bez wnikania filtrów w naskórek i bez wywoływania podrażnień. Poza tym mineralna ochrona przeciwsłoneczna działa natychmiast po nałożeniu. Stosując filtry chemiczne należy z reguły odczekać 20-30 minut, zanim krem zacznie działać.

Jest jedno ale… Dwutlenek tytanu (titanium dioxide), który obok tlenku cynku, jest używany jako mineralny filtr przeciwsłoneczny, nie do końca jest dla nas bezpieczny. Chodzi głównie o jedną z odmian dwutlenku tytanu – anataz. Promieniowanie UV aktywuje nanocząstki dwutlenku tytanu. Aktywowany TiO2 generuje rodniki tlenowe, które z kolei uszkadzają  naskórek. Dwutlenek tytanu może być zaznaczony na opakowaniu jako: TiO2, titanium dioxide lub CI 77891. . Sprawdzajmy zatem na opakowaniach kosmetyków jakiego rodzaju filtr posiadają.

Jakość ekologicznych kosmetyków do opalania gwarantują certyfikaty niezależnych instytucji. Posiadają m. in. Certyfikat NaTrue, potwierdzający, że są to kosmetyki przyjazne środowisku.

Jaki krem dla dziecka?

Jak chronić dziecko przed promieniami, zapewniając mu jednocześnie wystarczającą dawkę niezbędnej dla kości witaminy D? Niemowlęta poniżej sześciu miesięcy w ogóle nie powinny być wystawiane na działanie promieni słonecznych. Starsze dzieci mogą przebywać na słońcu, ale tylko wtedy gdy ich skóra jest odpowiednio chroniona.

Skóra dzieci od 3 roku życia, przypomina skórę dorosłych, ale inaczej reaguje. Funkcje ochronne skóry dziecka nie są dobrze wykształcone, by szybko reagować na czynniki zewnętrzne, w tym także na promieniowanie UV. Poza tym mała zdolność do tworzenia melaniny powoduje nadmierną wrażliwość na działanie promieni słonecznych. Będąc nad wodą dzieci często bawią się przy brzegu, a właśnie tam najłatwiej się oparzyć. Krople wody na skórze działają jak lupa,  skupiając promieniowanie.

Które preparaty mogą być stosowane przez dzieci? Przede wszystkim kosmetyki dla dzieci powinny mieć inny skład niż dla dorosłych, powinny być wodoodporne i o wysokim stopniu ochrony UVA i UVB. Surowce występujące kosmetykach muszą być delikatne, bez zanieczyszczeń, nie powinny penetrować w głąb, powinny być stabilne chemicznie.

Na rynku dostępne są preparaty dla dzieci, w składzie których znajdziemy bezpieczne filtry mineralne, naturalne wyciągi roślinne i organiczne oleje, które chronią płaszcz lipidowy naskórka przed przesuszeniem. Preparat dla dziecka nie powinien posiadać sztucznych konserwantów, barwników ani perfum, które mogą uczulać i podrażniać ich delikatną skórę. Należy też pamiętać, że w przypadku dzieci, należy stosować środki przeciwsłoneczne przez cały rok, ale nie tylko w lecie.

Podsumowując – słońce i promieniowanie słoneczne jest niezbędne do życia. Tylko trzeba z tego słońca korzystać rozsądnie. Wystarczy stosować odpowiednie kosmetyki z filtrami, a też się opalimy, tylko zdrowiej.

Bibliografia:

https://www.nantes.com.pl/wp-content/uploads/2011/05/93-97.pdf
https://phie.pl/pdf/phe-2014/phe-2014-3-596.pdf
https://www.ptf.content-manager.pl/pub/File/FP/5_2009/10%20%20ochrona%20skory.pdf
https://www.jaworek.net/kosmetyki/czarne_owce_uv.php
https://www.ptf.content-manager.pl/pub/File/FP/5_2009/10%20%20ochrona%20skory.pdf
https://www.wydawnictwopzwl.pl/download/fragmenty_tekstu/231550118.pdf

4.7/5 - (20 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecam przetestowanie świetnych kosmetyków Earthnicity. Idealnie nadają się na upały. Zakrywają niedoskonałości, lecz nie zapychają porów. Uwielbiam ich puder z rozświetlaczem!

TRzeba uważać na skład. cZytać etykiety