Aceton ‒ właściwości, działanie i zastosowanie acetonu

Aceton jest produktem znanym przede wszystkim jako skuteczny zmywacz do paznokci. Nie jest to jednak jedyna jego funkcja! Warto mieć go w domu, ponieważ posiada co najmniej kilkanaście innych zastosowań. Ponadto, jest to substancja naturalna, którą produkuje także ludzki organizm. Zaskoczeni? Sprawdźmy, co to jest aceton i do czego można go używać?Aceton z łatwością usuwa pozostałości lakieru. Źródło: shutterstockAceton z łatwością usuwa pozostałości lakieru. Źródło: shutterstock

 1. Aceton - co to jest?
 2. Aceton w ciele człowieka
 3. 11 zaskakujących i praktycznych zastosowań acetonu
 4. Aceton do paznokci
 5. Aceton czy frezarka, czyli jak usunąć paznokcie hybrydowe w domu?
 6. Czy aceton jest bezpieczny?

Aceton - co to jest?

Aceton to po prostu substancja chemiczna używana najczęściej do produkcji takich produktów, jak zmywacz do paznokci. Aceton jest związkiem, który wytwarza także ludzkie ciało, podczas gdy rozkłada tłuszcz. Aceton jest bezbarwną cieczą o intensywnym zapachu. Jest bardzo często stosowany w preparatach kosmetycznych do usuwania lakieru, ale można go również znaleźć w produktach do kąpieli, produktach myjących, perfumach, produktach do pielęgnacji włosów i do pielęgnacji skóry. Substancja ta z łatwością rozkłada lakier do paznokci, dzięki czemu można ją bez problemu usunąć nasączonym wacikiem lub nawet szmatką. Jest szeroko stosowany, ponieważ łatwo miesza się z wodą i szybko paruje.

Aceton w ciele człowieka

Do czego jest potrzebny aceton w ciele człowieka? Organizm ludzki zużywa cukier lub glukozę jako energię. Po jego zjedzeniu, hormon insulina przenosi glukozę z krwiobiegu do komórek ciała. Jeśli jednak organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub do organizmu dostarczana jest mała ilość węglowodanów, ciało nie korzysta już z glukozy jako z energii - zamiast tego spala tłuszcz.
Wtedy do akcji wkracza również wątroba, która rozkłada ten zmagazynowany tłuszcz. W tym procesie wytwarza szereg związków chemicznych, czyli ketonów. Aceton jest właśnie głównym ketonem.

Kiedy tłuszcz jest głównym źródłem paliwa dla organizmu, wytwarzane są dodatkowe ketony, a jeśli jest ich zbyt wiele, ten proces nazywa się ketozą (wejście w ketozę jest pożądane np. w modnej od jakiegoś czasu diecie paleo).

Warto wiedzieć, że niektóre rodzaje ketozy są bardziej niebezpieczne niż inne. Przykładowo, ketoza żywieniowa, czyli taka, o której mówimy podczas diety o bardzo niskiej zawartości węglowodanów, jest stosunkowo normalnym stanem, który może prowadzić do utraty wagi u niektórych osób i nie musi być groźna. Ale np. u osób z cukrzycą, ketony mogą gromadzić się do niebezpiecznie wysokich poziomów we krwi, co prowadzić może nawet do poważnego powikłania zwanego w tym przypadku kwasicą ketonową.
Aceton ma wiele różnych zastosowań. Źródło: shutterstock

11 zaskakujących i praktycznych zastosowań acetonu

Aceton jest znany przede wszystkim wielbicielkom malowania paznokci, uchodzi bowiem za mocny środek usuwający lakier, w tym na przykład lakier hybrydowy, który jest najczęściej bardzo trudny do usunięcia w domu. Nie są to jednak wszystkie jego zastosowania. Do czego jeszcze używać acetonu?
 • Do czyszczenia uporczywych plam z kawy i tłuszczu

Należy najpierw wyczyścić acetonem plamy na filiżankach i talerzach, a następnie umyć jak zwykle w zlewie lub w zmywarce.

 • Do usuwania zarysowań z podłogi

Co ciekawe, aceton może pomóc pozbyć się uciążliwych zadrapań na podłodze! Należy nałożyć trochę acetonu na szmatkę i wmasować w wybrane miejsce, a następnie umyć normalnie ciepłą wodą z mydłem.

 • Do usuwania farby z okien

Jeśli przy malowaniu zdarzy się ubrudzić również szyby, będzie łatwo je usunąć acetonem, najlepiej w ciągu kilku minut od zabrudzenia. Wystarczy nasączyć szmatkę i usunąć małe, rozpryskane plamki.

 • Rozpuszcza styropian

Włożenie styropianu już do odrobiny acetonu, spowoduje jego stopnienie.

 • Oczyszcza i odkaża często używane przedmioty, np. klawiatury i telefony

To informacja przydatna zwłaszcza w czasach pandemii. Nałożenie acetonu na ściereczkę i przetarcie go na przedmiotach, które są narażone lub podatne na zarazki, zabija bakterie.

 • Usuwa zadrapania z tarczy zegarka

W przypadku małych zadrapań na tarczy zegarka, można usunąć je niewielką ilością acetonu. Nie należy przesadzać, by nie zniszczyć przedmiotu.

 • Używa się go do produkcji farmaceutyków

To zastosowanie nie jest już zastosowaniem domowym, a przemysłowym; czasami aceton wykorzystuje się go do osuszania i tworzenia tabletek.

 • Usuwa trwale ślady markerów

Kto z nas nie miał kiedyś takiego problemu! Okazuje się, że wystarczy zanurzyć wacik w odrobinie acetonu i przetrzeć powstały ślad, aby powoli usunąć go z takich rzeczy, jak na przykład ściany czy białe tablice.

 • Rozpuszcza kleje

Gdy sklei się coś niepotrzebnie lub zbyt mocno, albo na przykład użyło się zbyt dużo supertrwałego kleju, za pomocą acetonu można go dość łatwo rozpuścić.

 • Usuwa plamy z atramentu

Czasem zdarzy się przypadkowe ubrudzenie długopisem, np. na koszuli albo spodniach. Można spróbować wtedy nałożyć na plamę rozcieńczony aceton, a następnie umyć lub wyprać ubrudzoną rzecz.

 • Pozbywa się naklejek ze szkła i metalu

Aceton może pomóc pozbyć się naklejek i kodów kreskowych z opakowań lub naczyń, np. z nowych szklanek. Aceton rozpuszcza klej i pozostawia rzeczy czyste.
ACETON – NIETYPOWE ZASTOSOWANIA
 • Czyszczenie uporczywych plam z kawy i tłuszczu
 • Usuwanie zarysowań z podłogi
 • Usuwanie plam farby z okien (szyb)
 • Rozpuszczanie styropianu
 • Usuwanie zadrapań z tarczy zegarka
 • Produkcja farmaceutyków
 • Usuwanie śladów markerów
 • Rozpuszczanie supertrwałego kleju
 • Usuwanie uporczywych plam z atramentu
 • Odkażanie przedmiotów codziennego użytku
 • Pozbywanie się naklejek i śladów po nich
Tabela przedstawiająca propozycje zastosowania acetonu. Źródło: opracowanie własne

Aceton do paznokci

Istnieją dwa główne rodzaje zmywaczy do paznokci: aceton i bezaceton. Oba rodzaje zawierają rozpuszczalnik; z kolei lakiery do paznokci zawierają takie składniki, jak żywice, plastyfikatory, substancje błonotwórcze i barwniki, które wcale nie są zbyt łatwe do usunięcia z płytki paznokcia. Aceton radzi sobie z nimi świetnie, ponieważ jest silnym i ostrym rozpuszczalnikiem. Należy uważać z jego ilością, ponieważ łatwo wysusza skórę, a także delikatnie i krótkotrwale ją odbarwia i wysusza. Gdzie kupić aceton? Jest łatwo dostępny w popularnych drogeriach, perfumeriach i supermarketach na działach kosmetycznych. Można go oczywiście zdobyć także w Internecie.

Aceton czy frezarka, czyli jak usunąć paznokcie hybrydowe w domu?

Aceton czy zmywacz do hybryd? A może frezarka? Aceton będzie dobrym rozwiązaniem do usunięcia hybryd w domu, jeśli nie możemy wybrać się do kosmetyczki. Najpierw warto przygotować stanowisko pracy; powinno być czyste i zabezpieczone, ponieważ duża ilość acetonu może uszkodzić stół (warto więc wyjąć ręcznik do rąk lub szmatkę, ewentualnie ręcznik papierowy). Warto też otworzyć okno lub włączyć wentylator, żeby pozbyć się silnego zapachu acetonu. Zazwyczaj potrzebna jest też obcinaczka do paznokci lub nożyczki, pilnik, patyczki do odsuwania skórek, folia aluminiowa, waciki i oczywiście aceton (ale aceton zwykły, a nie aceton w zmywaczu do paznokci – to może być za słabe).

Warto zacząć od delikatnego skrócenia paznokci, zwłaszcza, jeśli są bardzo długie. Można to zrobić, używając ostrych obcinaczy. Wystarczy pozostawić około dwóch centymetrów paznokcia nad jego łożyskiem, dla bezpieczeństwa (nie warto obcinać ich zbyt krótko). Następnie powinno się zetrzeć nadmiar hybrydy pilnikiem do paznokci. Tę czynność wykonuje się bardzo ostrożnie, by nie uszkodzić płytki paznokcia. Jednak im więcej uda się spiłować utwardzonego lakieru, tym krócej będzie trzeba trzymać paznokcie w acetonie. Najlepiej pozostawić cienką warstwę hybrydy.

No i ostatni punkt – użycie acetonu i usunięcie resztek akrylu. Można to zrobić na dwa sposoby; pierwsza metoda obejmuje waciki i folię. Należy umieścić wacik nasączony acetonem na łożysku paznokcia pokrytym hybrydą i szczelnie zawinąć go folią, delikatnie ściskając. Podczas ściskania z folii powinno wyciekać trochę acetonu – oznacza to, że na waciku jest go wystarczająca ilość. Należy moczyć każdy paznokieć przez minimum 10 minut, by prawidłowo rozpuścić hybrydę.

Drugi sposób obejmuje umieszczenie gorącego ręcznika na owiniętych folią paznokciach, ponieważ ciepły aceton działa szybciej. Nie należy pomagać sobie żadnymi źródłami ognia, ale po prostu cierpliwie zaczekać. Gdy akryl zmięknie, jego resztki warto usunąć np. patyczkami do paznokci, cały czas uważając, by nie uszkodzić łożyska paznokcia. Po całym procesie, warto dłonie i paznokcie odpowiednio nawilżyć. 
Aceton może pomóc usunąć trwały lakier w domu, bez konieczności wizyty u kosmetyczki. Źródło: shutterstock

Czy aceton jest bezpieczny?

Aceton był szeroko badany i ogólnie uznaje się, że jest to produkt niskotoksyczny. Amerykańska Agencja ds.Żywności i Leków (FDA) ustaliła, że aceton jest bezpieczny nawet w powłokach stykających się z żywnością. Oczywiście to nie oznacza, że można go jeść! Aceton jest także łatwopalny, należy trzymać go więcej daleko od źródeł ognia, ale także np. od mikrofalówek. Jeśli zachowa się podstawowe środki ostrożności podczas użytkowania, jest to substancja bezpieczna i przydatna w domu, ponieważ można wykorzystywać ją na różne sposoby.
Ekologia.pl (Magdalena Karwat)

Bibliografia

 1. “https://www.sydneysolvents.com.au/blog/our-blog/acetone-is-more-than-just-nail-polish-remover/”; data dostępu: 2021-03-18
 2. “https://www.webmd.com/diet/what-is-acetone#1”; data dostępu: 2021-03-18
 3. “https://www.chemicalsafetyfacts.org/acetone/”; data dostępu: 2021-03-18
 4. “https://cosmeticsinfo.org/ingredient/acetone-0”; data dostępu: 2021-03-18
 5. “https://www.self.com/story/to-acetone-or-not-the-healthie”; data dostępu: 2021-03-18
 6. “https://www.allure.com/story/how-to-remove-acrylic-nails”; data dostępu: 2021-03-18
Ocena (2.6) Oceń:
Pasaż zakupowy