Bezpieczna farba do włosów z czarnych porzeczek

fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Chcesz mieć ciemne włosy, ale boisz się, że drogeryjne farby mogą je zniszczyć?  Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds, kierowani przez Richarda S. Blackburn i Christophera M. Raynera, opracowali naturalny barwnik do włosów wykonany ze skórek czarnych porzeczek.


Jedna trzecia kobiet i 10 procent mężczyzn powyżej 40 roku życia przynajmniej raz w życiu farbowało włosy. Niestety, substancje, które znajdują się w drogeryjnych farbach mogą również wiązać się z poważnym ryzykiem dla naszego zdrowia i środowiska. National Cancer Institute twierdzi, że w farbach do włosów kryje się ponad 5000 chemikaliów, z których niektóre mogą wykazywać działanie rakotwórcze. Niektóre składniki występujące w powszechnie stosowanych syntetycznych farbach do włosów, które pochodzą z produktów petrochemicznych, są znanymi czynnikami drażniącymi i mogą wywoływać silne reakcje alergiczne. Poza tym, spływająca do kanalizacji farba ma też niebagatelny wpływ na środowisko.

Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds twierdzą, że wyprodukowali naturalny barwnik do włosów na bazie odpadów z czarnej porzeczki. Dlaczego akurat czarne porzeczki? Skórki tych owoców są bogate w antocyjany, pigmenty, które występują też w wielu jagodach, kwiatach, owocach i warzywach.

„Są nietoksyczne, rozpuszczalne w wodzie i odpowiadają za kolory różowy, czerwony, fioletowy, i niebieski i są szeroko stosowane jako naturalne barwniki spożywcze na całym świecie” – powiedział dr Blackburn. Dlaczego zatem nie wykorzystać ich do farbowania włosów.

„Antocyjany silnie wiążą się z białkami. Włosy są białkami, więc pomyśleliśmy, że gdybyśmy mogli znaleźć odpowiednie źródło tych naturalnych kolorów, moglibyśmy farbować nimi włosy” –  dodał.

Wykorzystując proces na bazie wody i specjalnych filtrów, naukowcy wyekstrahowali z wytłoczyn po czarnych porzeczkach antocyjany. Połączenie antocyjanów z naturalnymi żółtymi barwnikami daje szereg odcieni czerwieni, fioletów i brązów na włosach. Kolor nie jest trwały, zmywa się po kilkunastu myciach.

Blackburn i Rayner uważają, że barwniki z czarnej porzeczki stanowią bezpieczniejszą, bardziej ekologiczną alternatywę dla chemicznych farb do włosów. Farby do włosów na bazie czarnej porzeczki będą dostępne w sprzedaży jeszcze w tym roku.

Ekologia.pl


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy