Blizny - przyczyny i naturalne metody leczenia. Jak się pozbyć blizn?

Podobno blizny dodają powabu. Niestety dotyczy to tylko mężczyzn i wyłącznie ran nabytych przez nich w walce o słuszną sprawę. Pozostałe blizny – po operacjach, wypadkach czy trądziku – bynajmniej nie są ozdobą skóry, a już na pewno nie w przypadku kobiet. Co robić, by były mnie widoczne?fot. dreamstimefot. dreamstime

Czym jest blizna?

Blizna powstaje w wyniku naruszenia skóry właściwej oraz głębszych warstw skóry. Proces bliznowacenia to zastępowanie zniszczonej tkanki przez nową tkankę łączną. Rozpoczyna się po tym, jak ustaje stan zapalny. Wówczas komórki tkanki łącznej, czyli fibroblasty, zaczynają się namnażać, tworząc spojenie blizny i produkując świeży nabłonek. Blizna jest wtedy czerwona i podrażniona, może swędzieć i piec. W ciągu roku od uszkodzenia, przebudowuje się i blednie, zachowując ostatecznie perłowy kolor. Nowa tkanka łączna, oprócz barwnika, pozbawiona jest także gruczołów łojowych i mieszków włosowych. W zależności więc od miejsca na ciele, może być dość widoczna.

Rodzaje blizn i sposoby radzenia sobie z nimi

Stosunkowo łagodnie przebudowują się i wyglądają tzw. blizny zwykłe, powstałe po nacięciach operacyjnych czy skaleczeniach. Aby usprawnić gojenie się tego typu rany i zapobiec zmianom patologicznym, warto tworzące się blizny smarować preparatami, takimi jak maść z wyciągiem z cebuli lub z dodatkiem masy perłowej. Preparat zawierający ekstrakt z cebuli pozwala nawilżyć zawiązującą się tkankę łączną i sprawia, że staje się ona bardziej elastyczna, szybciej traci sinoczerwone zabarwienie, a także mniej swędzi. Należy go jednak stosować regularnie i przez okres wielu miesięcy. Blizna przebudowuje się bowiem długo i swój ostateczny kształt oraz wygląd osiąga mniej więcej po roku od uszkodzenia skóry.

Preparaty wspomagające zabliźnianie ran, mają w swoim składzie także inne naturalne substancje. Bardzo często znajdziemy w nich allantoinę, kwas hialuronowy, heparynę, wyciąg z rumianku, wąkrotki azjatyckiej czy aloesu. W związku z tym nasuwa się wniosek, czy nie warto pokusić się o domowe sposoby na rozjaśnianie blizn?
Ocena (4.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy