Blizny - przyczyny i naturalne metody leczenia. Jak się pozbyć blizn?

Podobno blizny dodają powabu. Niestety dotyczy to tylko mężczyzn i wyłącznie ran nabytych przez nich w walce o słuszną sprawę. Pozostałe blizny – po operacjach, wypadkach czy trądziku – bynajmniej nie są ozdobą skóry, a już na pewno nie w przypadku kobiet. Co robić, by były mnie widoczne?fot. dreamstimefot. dreamstime

Czym jest blizna?
Blizna powstaje w wyniku naruszenia skóry właściwej oraz głębszych warstw skóry. Proces bliznowacenia to zastępowanie zniszczonej tkanki przez nową tkankę łączną. Rozpoczyna się po tym, jak ustaje stan zapalny. Wówczas komórki tkanki łącznej, czyli fibroblasty, zaczynają się namnażać, tworząc spojenie blizny i produkując świeży nabłonek. Blizna jest wtedy czerwona i podrażniona, może swędzieć i piec. W ciągu roku od uszkodzenia, przebudowuje się i blednie, zachowując ostatecznie perłowy kolor. Nowa tkanka łączna, oprócz barwnika, pozbawiona jest także gruczołów łojowych i mieszków włosowych. W zależności więc od miejsca na ciele, może być dość widoczna.

Rodzaje blizn i sposoby radzenia sobie z nimi
Stosunkowo łagodnie przebudowują się i wyglądają tzw. blizny zwykłe, powstałe po nacięciach operacyjnych czy skaleczeniach. Aby usprawnić gojenie się tego typu rany i zapobiec zmianom patologicznym, warto tworzące się blizny smarować preparatami, takimi jak maść z wyciągiem z cebuli lub z dodatkiem masy perłowej. Preparat zawierający ekstrakt z cebuli pozwala nawilżyć zawiązującą się tkankę łączną i sprawia, że staje się ona bardziej elastyczna, szybciej traci sinoczerwone zabarwienie, a także mniej swędzi. Należy go jednak stosować regularnie i przez okres wielu miesięcy. Blizna przebudowuje się bowiem długo i swój ostateczny kształt oraz wygląd osiąga mniej więcej po roku od uszkodzenia skóry.

Preparaty wspomagające zabliźnianie ran, mają w swoim składzie także inne naturalne substancje. Bardzo często znajdziemy w nich allantoinę, kwas hialuronowy, heparynę, wyciąg z rumianku, wąkrotki azjatyckiej czy aloesu. W związku z tym nasuwa się wniosek, czy nie warto pokusić się o domowe sposoby na rozjaśnianie blizn?

Owszem, zwolennicy tego typu metod polecają wcierać w przekształcające się blizny sok z cytryny, miąższ z cebuli, aloesu, zielonego ogórka czy rozdrobnionych liści mięty. Wszystkie te surowce mają zdolności rozjaśniające i silnie nawilżające. Można wzbogacić je ponadto o dodatek żelu hialuronowego czy allantoiny, dostępnych w sklepach z naturalnymi kosmetykami.
Podobnie jak w przypadku maści na bazie cebuli czy kremów z masą perłową, nastawmy się jednak na ich bardzo regularne i konsekwentne stosowanie. Wspomagającą wcierkę należy przeprowadzać kilka razy dziennie i najlepiej łączyć ją z delikatnym masażem. Czy to pozwoli nam zlikwidować bliznę? Zabliźnianie jest naturalnym i pożądanym procesem naprawczym. Blizny zwykłe w większości przypadków nie szpecą, ani nie utrudniają funkcjonowania. Można je rozjaśnić i spłycić, ale raczej nie usunąć.

Niemniej, istnieją bardziej radykalne sposoby eliminacji blizn. Sięga się po nie jednak dopiero wtedy, gdy mamy do czynienia ze zmianami patologicznymi w procesie gojenia. Blizna może bowiem przerastać, zachować ciemną barwę lub stać się źródłem bólu. Mogą do tego doprowadzić zakażenia, rozdrapywanie ran czy zrywanie zakrzepów. Wiele zależy jednak od miejsca na ciele, w którym występuje blizna i od tego, jakiego rodzaju urazu doznaliśmy. Decydują także indywidualne skłonności do przebiegu bliznowacenia. Do patologicznych form zaliczamy bliznowce (keloidy), które przybierają formę narośli i wybrzuszeń, wychodzących poza obszar rany. Keloidy są przeważnie bolesne i trudno bledną, ale tworzą się dopiero po wygojeniu rany. Można usuwać je operacyjnie, traktować zastrzykami z kortykosteroidów lub preparatami z silikonem.Blizny zanikowe – po ospie wietrznej i trądziku

Blizny zanikowe tworzą na skórze płytkie wgłębienia, będące pozostałością po stanie zapalnym, jakim był trądzik. Do pozbywania się tego typu nierówności skóry służy przede wszystkim zabieg mikrodermabrazji, który polega na bezbolesnym ścieraniu komórek specjalną głowicą. Wobec blizn zanikowych skuteczne okazują się również peelingi kwasowe i laseroterapia. Oprócz korzystania ze specjalistycznych zabiegów, eliminację blizn zanikowych i przebarwień potrądzikowych można wspomóc także naturalnymi środkami. Niezastąpione w tej materii są oleje roślinne, szczególnie olej z drzewa herbacianego, lawendowy, kokosowy, z nasion rokitnika czy nawet oliwa z oliwek. Oleje te nakładamy punktowo, wcierając je w pozostałości po trądziku. Wspomagająco zadziałają także maseczki z zielonego ogórka i sody oczyszczonej.

Rozstępy ciążowe u kobiety dwa tygodnie przed porodem. By Patrick Fitzgerald from Atlanta, GA, USA (Squircle belly) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons


Bolesne i nieestetyczne są też blizny przerostowe, twarde i rozległe, powstające w wyniku gojenia się ran po oparzeniach. Wobec nich stosować można maść cebulową, środki z silikonem (opatrunki, maści, plastry) lub (jeśli oparzenie nie było silne) zabiegi laserowe, mające na celu ujednolicenie nierówności i rozjaśnienie blizny.
Zdarza się również, że blizna przyciąga brzegi nienaruszonej skóry, potęgując tzw. przykurcze. Przykurcze są bolesne, zwłaszcza jeśli występują w zgięciach i okolicach stawów. Należy likwidować je operacyjnie. Zabiegi chirurgiczne przeprowadza się w przypadku wyjątkowo nieestetycznie zagojonych ran, starych, dojrzałych i bolesnych blizn. Mogą polegać na rozcięciu wygojonej już rany i zszyciu skóry w inny sposób.Rozstępy to również blizny

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że rozstępy to także rodzaj blizn. Powstają na skutek osłabienia, a następnie zerwania wiązań kolagenowych w skórze. Dochodzi do tego w następstwie znacznego rozciągnięcia skóry, głównie podczas ciąży lub przybierania na wadze. Rozstępy, tak jak inne blizny, są początkowo zaróżowione i swędzą, a później bledną, tworząc na skórze charakterystyczny, tygrysi wzór. Aby nie zostały z nami na zawsze, warto od pierwszych oznak ich tworzenia się, stosować kremy i balsamy ujędrniające, aplikować na skórę kolagen oraz elastynę, a także olej ze słodkich migdałów lub naturalne masło shea.

Elżbieta GwóźdźOcena (4.0) Oceń:
Pasaż zakupowy