Body wrapping – zalety i efekty. Jak zrobić body wrapping?

Na świecie nie brakuje różnych sposobów na wyszczuplanie, upiększanie i nawilżanie – każdy z nas zna ich dziesiątki, a i tak wciąż pojawiają się nowe. Czasem jednak korzystnym efektom dla ciała może towarzyszyć po prostu odpoczynek, a skóra piękna robi się… przy okazji. Body wrapping to zabieg, który z całą pewnością sprzyja relaksowi – a można wykonać go nawet samemu w domu. Co to jest body wrapping i u kogo najlepiej się sprawdzi?Body wrapping może pomóc ujędrnić ciało i pozbyć się niechcianej „skórki pomarańczowej”. Źródło: shutterstockBody wrapping może pomóc ujędrnić ciało i pozbyć się niechcianej „skórki pomarańczowej”. Źródło: shutterstock
 1. Body wrapping – co to jest?
 2. Jak zrobić body wrapping? Na czym polega?
 3. Rodzaje body wrappingu
 4. Body wrapping na odchudzanie
 5. Zalety body wrapping
 6. Przepis na body wrapping w domu
 7. A jak zrobić body wrapping w domu?
 8. Body wrapping – przepis na domową maskę do ciała
 9. Efekty body wrapping

Body wrapping – co to jest?


Body wrapping, który można dosłownie przetłumaczyć jako „owijanie ciała”, to zdobywający coraz większą popularność trend wellness, polegający na stosowaniu specjalnych okładów. Czasami body wrapping nazywany jest również „kokonem na ciało” albo także „maską na ciało”. Jest to zabieg SPA stworzony dla kobiet, które chcą poprawić swoje zdrowie, zdetoksykować ciało, upiększyć wygląd skóry i zmniejszyć wymiary. A także po prostu się zrelaksować… Takie owijanie ciała, choć może wydawać się dość zabawne, potrafi być naprawdę przyjemne, relaksujące i przynosić bardzo pozytywne efekty!

Okłady na ciało istnieją już od dawna i niegdyś nazywane były „okładami ziołowymi”, najczęściej wykorzystywano do nich prześcieradła z tkanin naturalnych, np. z lnu. W latach 80. i 90. w salonach kosmetycznych zaczęto używać plastikowych lub termicznych koców, a potem owijanie ciała jako sposób na odchudzanie, rozpowszechniły i spopularyzowały piękne gwiazdy z Hollywood.

Jak zrobić body wrapping? Na czym polega?


Body wrapping polega na dokładnym nałożeniu na całe ciało odżywczego olejku lub innej formuły, np. kremu bogatego w minerały. Tak przygotowane kończyny i tułów owija się dokładnie bawełną, specjalnymi bandażami lub po prostu folią z tworzywa sztucznego. Owija się je dosyć ciasno (choć nie ZA ciasno!). Takie działanie wspomaga usuwanie zanieczyszczeń z porów, toksyn, a także nadmiaru wody ze skóry. Większość tego typu zabiegów wykonywana jest na całe ciało (pomijając twarz i okolice narządów płciowych), ale czasami wykonuje się specjalne okłady np. na likwidowanie cellulitu lub na ujędrnienie biustu i są one wtedy nakładane na te konkretne obszary. Body wrapping jest też bardzo często stosowany na brzuch, ponieważ odpowiednio dobrane okłady, dobrze wpływają na zmniejszenie jego wymiarów i ujędrnienie skóry.

Rodzaje body wrappingu


Istnieje wiele różnych okładów na ciało, a wszystkie stosuje się ze względu na swoje potrzeby; można skoncentrować się na konkretnym obszarze lub np. na efekcie (odchudzający, ujędrniający, odprężający itd.). Zasadniczo chodzi jednak o owijanie specjalnych bandaży lub folii wokół ciała i pozostawianie ich na określony czas. Takie owinięcia można zrobić samodzielnie w domu albo udać się na specjalny zabieg do salonu kosmetycznego.

Niektóre owijki są przeznaczone do noszenia wyłącznie podczas ćwiczeń (by wzmocnić ich efekty), a inne łatwo jest nosić w domu podczas wykonywania różnych innych czynności (można w nich np. sprzątać lub pracować, a efekty body wrappingu tworzą się w tak zwanym międzyczasie!).

Istnieją jednak również takie zabiegi, które można wykonać wyłącznie w salonie kosmetycznym lub SPA i muszą je wykonywać osoby przeszkolone – kosmetyczki lub np. masażyści. Są to:
 • okłady termiczne – takie okłady wymagają nałożenia specjalnego kremu rozgrzewającego na skórę, a następnie owinięcia ciała folią z tworzywa sztucznego;
 • okłady odchudzające – to takie z użyciem balsamów lub miejscowych produktów ziołowych, np. o działaniu rozgrzewającym lub chłodzącym;
 • owijki na ciało na podczerwień;
 • owijki/okłady ze składnikami ziołowymi, o których mówi się, że usuwają toksyny ze skóry; specjalne paski materiału pokrytego składnikami ziołowymi ciasno owija się wokół ciała lub jego wybranych partii; ta metoda również działa odchudzająco i może pomóc usuwać cellulit.
Body wrapping może być świetną formą relaksu. Źródło: shutterstock

Body wrapping na odchudzanie


Istnieje wiele różnych sposobów na odchudzanie oraz wiele zabiegów, które tę redukcję wagi mają wspomagać. Jednym z nich może być właśnie body wrapping. Dobrze zrobione okłady na ciało mogą pomóc skórę ujędrnić i utrzymać w dobrym stanie, zwłaszcza, jeśli zrzuca się więcej kilogramów. Należy jednak uważać, ponieważ tego typu zabiegi powinny być wyłącznie uzupełnieniem zdrowego stylu życia, zdrowej i lekkiej diety oraz ćwiczeń – dopiero wtedy dobrze spełniają swoją rolę.

Niektórzy producenci twierdzą, że regularne stosowanie body wrappingu pomaga zredukować niechciane centymetry. Dzieje się tak na przykład w przypadku preparatów, które lekko podnoszą temperaturę i przyspieszają pocenie, zwłaszcza, kiedy owijki stosuje się podczas ćwiczeń, ponieważ wtedy konkretne części ciała bardziej się pocą. Jest to jednak związane z utratą wody, a nie tłuszczu. Należy więc traktować body wrapping jako przyjemne uzupełnienie racjonalnej diety i ćwiczeń, a także pomocny sposób na ujędrnienie i nawilżenie skóry czy pomoc w walce z cellulitem, a nie jako substytut zdrowego odżywiania.

Zalety body wrapping


Zalety body wrappingu są różnorodne i zależą np. od stosowanego preparatu. Inne efekty będą po wizycie w salonie SPA, inne po domowej maseczce wykonanej w zaciszu własnej łazienki. W obydwu przypadkach ważna jest regularność – wtedy osiągnie się najlepsze rezultaty.

Największe zalety body wrappingu to z pewnością wyszczuplanie, detoksykacja, redukcja cellulitu, relaks i nawilżenie skóry. Dzięki stosowaniu tego zabiegu można zauważyć utratę centymetrów, bardziej miękką, jędrną i oczyszczoną skórę, mniejszy cellulit, rozluźnione mięśnie, nawilżenie. Czasem dobrze dobrane okłady łagodzą także bóle stawów, uczucie ciężkich nóg lub delikatne stany zapalne.

ZALETY BODY WRAPPINGU
 • Wyszczuplenie
 • Redukcja cellulitu
 • Większa jędrność skóry
 • Poprawa nawilżenia
 • Złagodzone bóle stawów i uczucie ciężkich nóg
 • Relaks

Tabela przedstawiająca możliwe zalety stosowania body wrappingu. Źródło: opracowanie własne.

Przepis na body wrapping w domu


Body wrapping można też stosować w domu – jest to sposób bardzo wygodny, prawdopodobnie też najtańszy i najszybszy. W tym celu należy kupić specjalne, ziołowe owijki do ciała (np. w Internecie lub odkupić od salonu SPA) lub wykorzystać folię spożywczą. Okłady na ciało często zawierają takie składniki, jak błoto, glinka, zioła, kremy lub balsamy. Po przekroczeniu limitu czasu, okład odchodzi lub się go zdejmuje, należy potem dokładnie opłukać skórę i nałożyć krem nawilżający. Jeśli takie owijki stosuje się w domu przed intensywnymi ćwiczeniami, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie. Nie należy także używać owijek dłużej, niż są do tego przeznaczone.

A jak zrobić body wrapping w domu?


 1. Prysznic: przed wykonaniem domowego okładu na ciało warto wziąć prysznic lub kąpiel, która otworzy pory, usunie z ciała kurz i brud oraz ułatwi wchłanianie maski na ciało.
 2. Peeling/złuszczanie skóry: warto wykonać także peeling, np. domowy. W tym celu należy wymieszać 2 łyżki oleju kokosowego, łyżeczkę cukru i kroplę olejku cytrynowego i nanieść na ciało, a następnie masować okrężnymi ruchami przez kilka minut. Potem należy spłukać ciało i osuszyć je.
 3. Maska: dopiero teraz następuje dobry moment na nałożenie maski i rozpoczęcie body wrappingu. Nie trzeba nakładać jej dużo – wystarczy cienka warstwa, ponieważ i tak będzie bardzo skuteczna.
 4. Owijanie ciała lub części ciała: należy owinąć ciało np. folią aluminiową lub specjalnym bandażem z tkaniny. Warto owinąć ciało dokładnie, ale niezbyt mocno, by nie spowodować blizn lub innych uszkodzeń. Owinięty obszar można przykryć ręcznikiem i trzymać na ciele 30-60 minut.
 5. Relaks: to najprzyjemniejsza część – można się zrelaksować! Podczas zabiegu można np. oglądać film, zdrzemnąć się, gotować lub czytać książkę.
 6. Zdjęcie folii: po upływie godziny należy ostrożnie zdjąć folię, a potem dokładnie umyć ciało.
 7. Nawilżenie: po zdjęciu folii, warto nawilżyć skórę dobrym kremem lub olejem kokosowym.

Te kilka kroków pozwoli na odprężenie ciała i ujędrnienie skóry.
Body wrapping to zabieg, który można wykonywać samodzielnie w domu. Źródło: shutterstock

Body wrapping – przepis na domową maskę do ciała


W domowych przepisach warto stosować naturalne składniki wysokiej jakości – w końcu wchłania je nasza skóra!

Składniki:

Przygotowanie:
Należy wymieszać wszystkie składniki w miseczce i nałożyć cienką warstwę na miejsca na ciele, które wymagają większej uwagi – np. te objęte cellulitem, a następnie owinąć dokładnie (nie za ciasno) folią. W domowych warunkach warto wybierać mniejsze partie ciała.

Efekty body wrapping


Okłady na ciało mogą być całkowicie naturalne i zdrowe, ponieważ najczęściej zawierają mieszankę specjalnych ziół i minerałów, które mają za zadanie upiększać skórę, czasem ją ujędrniać lub nawet wyszczuplać.

Dobrej jakości nasączone bawełny lub używane w zabiegach olejki eteryczne i sole morskie, delikatnie zmiękczają skórę i pozwalają głęboko wchłonąć się składnikom. Co ważne i przekonujące, efekty takich zabiegów mogą być widoczne bardzo szybko, należy je jednak regularnie powtarzać, by zauważyć różnicę i zapewnić sobie długotrwałe korzyści płynące z zabiegu. Ponadto body wrapping może być fantastycznym sposobem na relaks, chwilę przerwy i może być okazją do zrobienia czegoś miłego dla siebie – a jeśli przy okazji ma to upiększyć i nawilżyć ciało? Czemu nie!
Ekologia.pl (Magdalena Karwat)

Bibliografia

 1. “https://www.cbsnews.com/news/body-wraps-way-to-look-feel-slimmer/”; data dostępu: 2021-03-02
 2. “https://www.skincarebyalana.com/blog/wrapping-up-all-the-details-about-body-wraps/”; data dostępu: 2021-03-02
 3. “https://www.spaseekers.com/spa-insider/treatments/body-wrap”; data dostępu: 2021-03-02
 4. “https://www.stylecraze.com/articles/how-to-make-body-wraps-for-weight-loss-at-home/”; data dostępu: 2021-03-02
 5. “https://www.healthline.com/health/body-wraps-to-lose-weight”; data dostępu: 2021-03-02
Ocena (2.9) Oceń: