Borowina - właściwości, skład i zastosowanie borowiny

Borowina - błoto, które leczy, Fot. www.termabania.pl Borowina - błoto, które leczy, Fot. www.termabania.pl

Borowina – nazywana „czarnym złotem” to skuteczny lek i naturalny kosmetyk dla naszej skóry. Okłady oraz kąpiele borowinowe,  to doskonała recepta na „pogruchotane” kości, bóle stawów oraz kobiece dolegliwości. W dodatku borowina zwalcza cellulit i modeluje sylwetkę!


Dlaczego warto postawić na borowinę? Bo jest w 100 procentach naturalna. Borowina powstaje w wyniku butwienia, czyli rozkładu roślinności bagiennej, jest rodzajem torfu. Wchodzące w jej skład, m.in. kwasy huminowe, bituminy, białka, żywice, mikro i makroelementy oraz sole i krzemionka zapewniają naturalną pielęgnację ciała. Kwasy organiczne i sole mają działanie ściągające, przeciwzapalne i bakteriobójcze. Pochodzi wprost z wnętrza Ziemi i jest wielkim bogactwem charakterystycznym dla Europy Środkowo-Wschodniej. Szczególnie czyste i dobre jakościowo są polskie złoża.

Moc borowin

Jak działa borowina? Okłady z ciepłej borowiny na ciało świetnie działają w przypadku schorzeń układu ruchu – zwyrodnień stawów i chrząstek stawowych, bólów kręgosłupa, mięśni przykręgosłupowych. Jest także niezastąpiona przy kontuzjach. Uwaga, można ją stosować w przewlekłych stanach, ale nie ostrych! Okłady borowinowe to sposób dla starszych osób na ból reumatyczny, ale też dla młodych – szalejących podczas aktywności sportowej. Działanie to polega na podniesieniu progu odczuwania bólu, co jest możliwe dzięki efektowi przekrwienia skóry powodowane wyzwalaniem ciał histaminopodobnych. Za działanie zapalne odpowiada hamowanie aktywności hialuronidazy przez kwasy huminowe, co doprowadza do wyeliminowania czynników potęgujących stan zapalny. Ponadto podnoszą poziom cytokin, co powoduje ochronę chrząstki stawowej.

– Tego typu zabiegi powodują rozluźnienie przykurczonej torebki stawowej, więzadeł oraz tkanek znajdujących się wokół stawów, dzięki czemu zwiększa się zakres ruch. Z kolei w przypadku pracowników biurowych okłady i masaże łagodzą bóle w części szyjnej i lędźwiowej kręgosłupa. – mówi Wojciech Wolski z Instytutu Wellness and SPA Terma Bania.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy