Cynamon przyprawa - właściwości, działanie i zastosowanie cynamonu

Cynamon Cynamon to nie tylko przyprawa
Źródło: sxc.hu

Kojarzy się z pieczonymi jabłkami, świątecznymi piernikami, szarlotką, kawą i grzańcem. Korę cynamonu dodajemy do ciast, potrawek, dań z ryżu, wina grzanego i ponczu, a także do syropów, kandyzowania owoców czy do gorącej czekolady. Cynamon podkręca smak potraw – to oczywiste. Ale nie tylko w tym tkwi jego siła. Kora cynamonowa poprawia krążenie, odkaża i dezynfekuje, co z powodzeniem można wykorzystać nie tylko w kuchni.


Lekko ostry i aromatyczny cynamon, to jedna z najstarszych przypraw na świecie. Kora cynamonowa jest znana od czasów starożytnych, kiedy była uważana za ceniony, aczkolwiek niezwykle kosztowny surowiec (cenniejszy niż złoto). Bowiem cynamon bardzo wcześnie stał się surowcem leczniczym. Rekomendowano go jako antidotum na silne trucizny, środek moczopędny, wiatropędny i korzystnie wpływający na układ krążenia.

Współcześnie, wyciągi z kory cynamonu służą do leczenia zaburzeń pracy przewodu pokarmowego (niestrawności, wzdęcia, brak łaknienia). Cynamon poprawia trawienie i obniża poziom glukozy we krwi. Poprawia funkcje poznawcze, sprawność umysłową oraz pamięć. Olejkowi cynamonowemu przypisuje się silne działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i dezynfekujące. Podawany jest przy braku apetytu, w stanach skurczowych przewodu pokarmowego, wzdęciach i biegunkach.

Bez wątpienia cynamon bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Ale to nie koniec jego niesamowitych właściwości.


By Photography by Dino Sassi - Marcel Fayon, Photo Eden LTD [Public domain], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy