Dermapen (mezoterapia mikroigłowa) ‒ opis zabiegu, wskazania, efekty i zastosowanie urządzenia Dermapen

Dermapen uważany jest za najbardziej zaawansowaną technikę mikronakłuwania, czyli terapii polegającej na przezskórne stymulowanie produkcji kolagenu. Mimo dość krótkiej historii zyskał on już szeroką aprobatę na całym świecie i oferowany jest we większości polskich miast. Co ciekawe, chociaż technologia Dermapenu jest bardzo świeża i nowoczesna, sama praktyka nakłuwania sięga czasów starożytnych!Dermapen wykorzystywany do odmładzania twarzy. Źródło: shutterstockDermapen wykorzystywany jest do odmładzania twarzy. Źródło: shutterstock
  1. Na czym polega mikronakłuwanie?
  2. Zastosowanie Dermapenu
  3. Jak wyglądają zabiegi z użyciem Dermapenu?
  4. Przeciwwskazania i skutki uboczne mikronakłuwania
  5. Dermapen – czy warto?
Już przed kilkoma tysiącami lat Chińczycy wykorzystywali igły do stymulowania i leczenia skóry oraz położonych pod nią nerwów. Podobne techniki wykorzystywali także Indianie oraz Egipcjanie, ale to dopiero XX w. przyniósł przełom w kontekście współczesnego rozumienia praktyki mikronakłuwania.

W 1905 r. niemiecki dermatolog Kromayer jako pierwszy opisał leczenie blizn po trądziku, rogowacenia oraz hiperpigmentacji skóry za pomocą powierzchniowego stosowania obracającego się kółka z tarką. Po 90-latach, bazując na doświadczeniach tatuażystów, kanadyjski chirurg plastyczny, dr Camirand zasugerował, że wbijanie igieł z zabliźnioną skórę poprawia jej strukturę, zaś na początku XXI w. inny chirurg, dr Fernandes wynalazł pierwszy przyrząd służący mikronakłuwaniu skóry, który nazwał „dermaroller”. Miał on postać walca najeżonego drobnymi igłami, który przesuwało się pod skórze na zasadzie wałeczka do malowania.

Dermaroller pozostaje w użytku do dnia dzisiejszego, choć w coraz większym stopniu wypierany jest przez najnowszą technologię, czyli Dermapen. Mowa o sztyfcie, przypominającym wyglądem flamaster, którego jeden koniec wyposażony jest w 12-16 drobnych igieł. Najbardziej zaawansowane modele oferują elektroniczną kontrolę nakłuć, minimum dyskomfortu przy wbijaniu i wyciąganiu igieł, a nawet specjalne systemy chroniące przed zakażeniami!

Na czym polega mikronakłuwanie?

Idea mikronakłuwania jest genialnie prosta. Otóż drobne ostrza powodują maleńkie rany we wierzchnich warstwach skóry, które przez organizm identyfikowane są jako urazy. „Włączony” więc zostaje natychmiast proces naprawczy, a dzięki dużej ilości maleńkich nakłuć ma on charakter rozprzestrzeniony, oddziałując na większe połacie skóry. Ciało, próbując goić rany, zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, dwóch białek decydujących o elastyczności i odporności tkanki, a w efekcie skóra staje się zregenerowana, odmłodzona, gładsza i bardziej jędrna. Nowopowstałe włókna kolagenowe wzbogacają bowiem strukturę i grubość tkanki, zmniejszając widoczność estetycznych mankamentów.

Dermapen pozwala wbić w skórę pionowo większą ilość cienkich igieł jednocześnie nimi wibrując, co intensyfikuj efekt stymulacji. Zwiększona produkcja kolagenu ma więc przebieg całkowicie naturalny, a dodatkowo w skórze tworzą się mikro kanały poprawiające transport związków odżywczych między komórkami. W rezultacie preparaty aplikowane powierzchniowo mają większą szansę dotrzeć w głąb struktury do położonych dalej fibroblastów.

Co zaś najważniejsze, mikronakłuwanie dzięki swojej skali mikro nie powoduje powstawania blizn, które są fizjologicznym skutkiem ubocznym „reperowania” większych urazów.
Dermapen zbudowany jest z mikroigieł. Źródło: shutterstock

Zastosowanie Dermapenu

Mikronakłuwanie jest dziś przede wszystkim wykorzystywane do zabiegów odmładzających. Szeroki potencjał przeskórnej stymulacji kolagenu sprawia, że Dermapen polecany jest nie tylko do wygładzania drobnych i poważniejszych zmarszczek, ale także do napinania zwiotczałej skóry, przywracania jej elastyczności i grubości, a nawet rozjaśniania hiperpigmentacyjnych przebarwień, które często pojawiają się wraz z wiekiem.

Drugim bardzo ważnym zastosowaniem Dermapenu jest leczenie blizn, które, przypomnijmy, powstają jako rezultat rany czy operacji, którą ciało próbuje naprawić. Włóknista tkanka zwykle jest jednak pogrubiona i wyraźna, niczym silny szew na delikatnym materiale, a blizny stają się po prostu szpecące. Nakłuwanie zabliźnionej tkanki powoduje zmiany w strukturze kolagenu i pozwala je niwelować oraz zmiękczać. W efekcie, mikronakłuwanie polecane jest na blizny potrądzikowe, pooperacyjne, a nawet pozostałości po ospie wietrznej.

Bardzo obiecujące jest również zastosowanie Dermapenu do redukcji rozstępów. One również związane są z zaburzeniami struktury kolagenu w skórze, a stymulacja procesów naprawczych w tkance może je częściowo zlikwidować.

Mikronakłuwanie wskazane jest również na zmiany skórne spowodowane nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Pomocne być również może na nierówności w kolorycie skóry wywołane różnymi czynnikami, jak również na wyraźnie poszerzone pory, które nie mają już zdolności do obkurczania się.

Ciekawostka: W sklepach kosmetycznych można nabyć dermarollery przeznaczone do domowego użytku. Nie penetrują one jednak skóry w taki sposób jak Dermapen, wskutek czego ich działanie ogranicza się zwykle jedynie do rozjaśnienia cery.

Jak wyglądają zabiegi z użyciem Dermapenu?

Zabiegi mikronakłuwania wykonywane są w gabinetach kosmetycznych wyposażonych w odpowiedni sprzęt – nie potrzeba być lekarzem, aby je przeprowadzać. Od klienta nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie, ale cała procedura jest dość długa, gdyż wymaga uprzedniego podania powierzchniowej anestezji, aby złagodzić dyskomfort związany z kłuciem. Gdy środek przeciwbólowy zacznie działać, kosmetyczka wykorzystuje Dermapen do skrupulatnego, systematycznego nakłuwania uzgodnionych wcześniej części twarzy lub ciała. Ta faza zazwyczaj trwa około 30 minut. Igły są przy tym na tyle małe, że nie powodują widocznych „dziurek” w skórze. Na zakończenie na skórę nanosi się serum lub łagodzący preparat.

Ponieważ mikronakłuwanie nie jest procedurą naprawczą, a jedynie stymulacją skóry do regeneracji, pierwsze efekty widać z reguły dopiero po kilku tygodniach od zabiegu. Aby otrzymać satysfakcjonujące rezultaty wymagane być może ponadto kilkakrotne powtarzanie nakłuwania w odstępach czasu indywidualnie dobranych przez specjalistę.
Tabela przedstawiająca zastosowanie Dermapenu; opracowanie własne

Przeciwwskazania i skutki uboczne mikronakłuwania

Dermapen jest stosunkowo bezpieczną procedurą, która może być wykonywana nawet na najbardziej wrażliwych obszarach twarzy: wokół oczu, ust oraz na nosie. Tym niemniej, mikronakłuwania nie poleca się wykonywać na kobietach w ciąży, osobach cierpiących na egzemę, łuszczycę czy infekcje skóry, a także przy aktywnym trądziku lub istniejących głębszych ranach w obszarze wyznaczonym do terapii. Ponadto dyskwalifikująca może być przebyta niedawno radioterapia, jak również historia nadmiernego bliznowacenia.

Najczęstszym powikłaniem po zabiegach nakłuwania jest umiarkowane podrażnienie skóry. Stan zaczerwienienia i nieprzyjemnego uczucia mrowienia może utrzymywać się do kilku dni. Nie jest ono przeciwwskazaniem do kontynuowania normalnego życia, a ewentualne mankamenty estetyczne można zatuszować makijażem. Ważne jest natomiast rygorystyczne noszenie kremu z filtrem przeciwsłonecznym, ponieważ skóra po zabiegu jest bardzo wrażliwa na działanie promieniowania UV.

Jeśli po mikronakłuwaniu zaobserwujemy jednak krwawienia, silne łuszczenie, krwiaki lub jakiekolwiek oznaki infekcji niezbędne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem. W rzadkich przypadkach poważniejsze skutki uboczne po zabiegu obejmują stanu zapalne, zmiany w pigmentacji skóry lub reakcje alergiczne na preparaty stosowane przy nakłuwaniu.

Uwaga! Aby zminimalizować ewentualne skutki uboczne warto jest na kilka dni przez zabiegiem zrezygnować ze stosowania preparatów kosmetycznych z retinoidami.
Mikronakłuwanie oferuje się również mężczyznom. Źródło: shutterstock

Dermapen – czy warto?

Analizy porównujące Dermapen do innych technik odmładzania i wygładzania skóry są bardzo optymistyczne. W porównaniu z inwazyjnymi procedurami, takimi jak laser, mikronakłuwanie jest stosunkowo tanie (ok. 400 zł za jeden zabieg) i pozbawione poważnych skutków ubocznych czy ryzyka zdrowotnego. Z drugiej strony, okazuje się skuteczniejsze i bardziej satysfakcjonujące w zakresie rezultatów niż chemiczne peelingi czy mikrodermabrazja. Nawet w porównaniu z klasycznym dermarollerem korzyści wydają się znaczne – dyskomfort po zabiegu oraz ewentualne uszkodzenia skóry są bowiem znacznie mniejsze.

Ogólnie rzecz biorąc, mikronakłuwanie jest skuteczną metodą mało inwazyjną, która dzięki wynalezieniu Dermapenu stała się jeszcze bezpieczniejsza. Zdaniem wielu ekspertów jest to ostatnia deska ratunku dla osób niezadowolonych ze stanu własnej skóry, które nie chcą jeszcze jednak poddawać się leczeniu operacyjnemu. Systematyczny przegląd literatury medycznej w tym zakresie, przeprowadzony w 2018 r. przez zespół pod kierownictwem L. Ramaut, zakończył się konkluzją, że mikronakłuwanie prezentuje niepodważalne korzyści dla wyglądu skóry, a w połączeniu z powierzchniowymi preparatami kosmetycznymi lub ablacją prądem o częstotliwości radiowej jest jeszcze bardziej efektywne!
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

  1. Lisette Hilton; “Studies support microneedling efficacy for acne scarring”; data dostępu: 2021-03-03
  2. Tina S. Alster i in.; “Microneedling: A Review and Practical Guide”; data dostępu: 2021-03-03
  3. Harvard Health Publishing; “Needling your way to healthier skin”; data dostępu: 2021-03-03
  4. Christopher Iriarte i in.; “Review of applications of microneedling in dermatology”; data dostępu: 2021-03-03
  5. Aashim Singh i in.; “Microneedling: Advances and widening horizons”; data dostępu: 2021-03-03
Ocena (3.2) Oceń:
Pasaż zakupowy