Glinka niebieska, mimo że swoim kolorem przywodzi na myśl bardziej niebo niż twardy grunt, jest naturalną substancją pochodzącą z głębi ziemi. Ten mineralny surowiec, poza kosmetycznym zastosowaniem, wspiera również wiele domowych terapii. Z jego pomocą pozbędziemy się nie tylko trądziku, lecz także migreny, bezsenności i depresji. Glinka niebieska wykazuje ponadto działanie antynowotworowe i odmładzające. To jednak jeszcze nie wszystkie powody, dla których warto skorzystać z prozdrowotnych właściwości tego produktu.

- Niebieska substancja z głębin ziemi
- Glinka niebieska to skarb w świecie glinek
- Mineralne kuracje kompleksowe z glinką niebieską
- Zastosowanie glinki niebieskiej w kosmetologii
- Dlaczego warto przetestować glinkę niebieską na własnej skórze?
Skąd ta glinka?
Górska kambryjska glinka niebieska ma postać drobnego proszku o błękitnym odcieniu. W kontakcie z wodą zaczyna tworzyć gęstą, treściwą pastę. Im jaśniejszy kolor surowca, tym lepsza jego jakość. Najbardziej wartościowe pokłady glinki znajdują się na głębokości od 30 do 60 m i są nazywane „żywą substancją ziemi”.
Niebieska substancja z głębin ziemi
Górska kambryjska glinka niebieska ma postać drobnego proszku o błękitnym odcieniu. W kontakcie z wodą zaczyna tworzyć gęstą, treściwą pastę. Im jaśniejszy kolor surowca, tym lepsza jego jakość. Najbardziej wartościowe pokłady glinki znajdują się na głębokości od 30 do 60 m i są nazywane „żywą substancją ziemi”. Znajdziemy w nich aż 39 pierwiastków tablicy Mendelejewa – przede wszystkim – krzem, glin, żelazo, magnez, potas, sód i wapń w postaci dobrze przyswajanej przez człowieka.
Glinka niebieska to skarb w świecie glinek
Surowiec ten ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej i kosmetyce. Legenda głosi, że znano go już w starożytności, a przed wiekami stosowały go żony możnych ukraińskich. Do dzisiaj produkt ten jest uznawany za swego rodzaju rarytas w świecie glinek. Działa on wiele delikatniej niż jego żółty czy zielony odpowiednik, dlatego mogą używać go nawet osoby o wrażliwej i wymagającej skórze, a także dzieci i rekonwalescenci. Glinka niebieska słynie ze swojego odżywczego, przeciwzapalnego i regenerującego działania. Dzięki absorbowaniu nadmiaru sebum, toksyn i obumarłych komórek naskórka, kosmetyk ten skutecznie oczyszcza i wygładza cerę. Ma również właściwości odmładzające i zapobiega niedoborom krzemu w organizmie. Ze względu na unikalny skład elektrolitowy i zawartość radu, glinka niebieska ma zdolność pochłaniania toksycznych związków, bakterii i wirusów z naszego organizmu. Poza wzmacnianiem bariery immunologicznej, surowiec ten wspiera proces odnowy komórek, działa tonizująco i przeciwrakowo. Co ciekawe, składniki mineralne glinki niebieskiej są w stanie przenikać do naszych tkanek bardzo głęboko, dzięki czemu, poza skórą, odżywiają także mięśnie, więzadła i kości.

fot. dreamstime
Mineralne kuracje kompleksowe z glinką niebieską
Glinkę niebieską możemy stosować na dwa sposoby:
- zewnętrznie (poprzez aplikację pasty na skórę, a także kompresy i okłady)
- wewnętrznie (poprzez picie wodnego roztworu)
Zewnętrzna aplikacja glinki niebieskiej w postaci pasty powstałej w wyniku rozrobienia mineralnego proszku z odrobiną wody skutecznie leczy takie schorzenia skórne, jak ropnie, stany zapalne, atopowe zapalenie skóry, łupież, czyraki i trądzik.
Co ciekawe
składniki mineralne glinki są w stanie przenikać do naszych tkanek bardzo głęboko, dzięki czemu, poza skórą, odżywiają także mięśnie, więzadła i kości.
Wewnętrzne stosowanie glinki niebieskiej sprawdza się natomiast przy chorobach układu pokarmowego, zatruciach, migrenie, depresji, bezsenności, padaczce, histerii, cukrzycy i nadciśnieniu. Jej unikalny skład powoduje złagodzenie dolegliwości, dzięki odżywieniu organizmu potężną dawką substancji mineralnych odpowiedzialnych za regulację szeregu procesów w naszym ciele. W celu przygotowania leczniczej mieszanki należy rozpuścić proszek gliniany lub glinianą masę w odpowiedniej ilości wody (najlepiej zaczynać od słabszych roztworów i stopniowo zwiększać ich stężenie). Miksturę wypijamy niewielkimi łykami. Ilość dostosowujemy do potrzeb – w przypadku silnych objawów chorobowych należy wypijać nawet 1 l roztworu w ciągu doby.
Zastosowanie glinki niebieskiej w kosmetologii
Pomimo wielu zastosowań leczniczych, glinkę niebieską wciąż najczęściej stosuje się w branży kosmetycznej - do naturalnej pielęgnacji skóry i włosów. Cenne właściwości tego surowca nie tylko oczyszczają skórę, lecz także ją odświeżają i ujędrniają. Dzięki absorbowaniu toksycznych substancji, produkt ten wykazuje ponadto działanie odmładzające. Maseczki na bazie tego surowca mogą dawać różne efekty – od ujędrniającego i modelującego po przeciwzapalne i odkażające. Dzięki temu, produkt sprawdzi się zarówno w pielęgnacji cery dojrzałej, jak i trądzikowej. Oto przepisy na przykładowe maseczki z dodatkiem glinki niebieskiej:
Kąpiele z glinką
Bardzo dobre efekty przynoszą również kąpiele ogólne w ciepłej wodzie z dodatkiem ok. 200 g glinki na wannę. Taki zabieg nie powinien trwać dłużej niż 15 minut. Przeprowadzany regularnie, np. raz w tygodniu, wspiera procesy detoksykacyjne, uzupełnia niedobory mineralne w organizmie i zwalcza różnorodne schorzenia
Przesianą przez sito do mąki porcję glinki niebieskiej rozcieńczamy z odrobiną wody aż do momentu powstania gęstej masy. Gotowy preparat należy zaaplikować na skórę twarzy i poczekać aż wyschnie. Po tym czasie zmywamy produkt ciepłą wodą.
GLINKOWA MASECZKA ODMŁADZAJĄCA:
Odpowiednio przygotowaną porcję glinki niebieskiej mieszamy z wodą i kilkoma kropelkami olejku różanego, odrobiną oliwy z oliwek, miodem, sokiem z cytryny, sokiem ogórkowym i pomidorowym. Produkt nakładamy na cerę i czekamy aż zastygnie, unikając w tym czasie jakiejkolwiek mimiki. Kiedy maseczka wyschnie, należy zmyć ją dokładnie ciepłą wodą i nałożyć na skórę krem lub olejek o działaniu nawilżającym.
MASECZKA GLINKOWA NA PIĘKNE DŁONIE:
40 g wazeliny, 40 g glinki i 17 g parafiny dokładnie mieszamy ze sobą, aż do otrzymania jednolitej masy. Powstały preparat nakładamy na dłonie przynajmniej raz dziennie, a następnie (po kilkunastu minutach) dokładnie spłukujemy wodą. Po zabiegu nasze dłonie będą gładkie i odżywione.
Ekologia.pl poleca

fot. dreamstime
Dlaczego warto przetestować glinkę niebieską na własnej skórze?
Jak widać, glinka niebieska to niezwykle wszechstronny produkt, który niewątpliwie warto mieć w swojej apteczce. Surowiec ten przyjdzie nam bowiem z pomocą zarówno w przypadku migreny, jak i infekcji czy oparzenia. Nie do przecenienia są również jego upiększające właściwości.
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)