Glinka niebieska – właściwości, działanie i zastosowanie. Jak przygotować maseczkę z glinki niebieskiej?

Glinka niebieska, mimo że swoim kolorem przywodzi na myśl bardziej niebo niż twardy grunt, jest naturalną substancją pochodzącą z głębi ziemi. Ten mineralny surowiec, poza kosmetycznym zastosowaniem, wspiera również wiele domowych terapii. Z jego pomocą pozbędziemy się nie tylko trądziku, lecz także migreny, bezsenności i depresji. Glinka niebieska wykazuje ponadto działanie antynowotworowe i odmładzające. To jednak jeszcze nie wszystkie powody, dla których warto skorzystać z prozdrowotnych właściwości tego produktu.Niebieska glinka ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej i kosmetyce. Fot. belushi/shutterstockNiebieska glinka ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej i kosmetyce. Fot. belushi/shutterstock
  1. Niebieska substancja z głębin ziemi
  2. Glinka niebieska to skarb w świecie glinek
  3. Mineralne kuracje kompleksowe z glinką niebieską
  4. Zastosowanie glinki niebieskiej w kosmetologii
  5. Dlaczego warto przetestować glinkę niebieską na własnej skórze?
Glinka niebieska, zwana błękitną, to surowiec leczniczy stanowiący naturalną mieszankę substancji mineralnych. Najwięcej wydobywa się go w Rosji lub na Ukrainie. Produkt ten z reguły pochodzi z kopalni w rejonie Bakczysaraju, z głębin jeziora Ostrownoje na Syberii albo z ekologicznie czystych rejonów wzgórza Waładaj. Surowiec otrzymywany z dna zbiornika wodnego jest przykryty kilkudziesięciocentymetrową warstwą solanki, zaś wydobywany z głębi ziemi składa się w dużej części z wulkanicznego popiołu.

Niebieska substancja z głębin ziemi


Górska kambryjska glinka niebieska ma postać drobnego proszku o błękitnym odcieniu. W kontakcie z wodą zaczyna tworzyć gęstą, treściwą pastę. Im jaśniejszy kolor surowca, tym lepsza jego jakość. Najbardziej wartościowe pokłady glinki znajdują się
Skąd ta glinka?
Górska kambryjska glinka niebieska ma postać drobnego proszku o błękitnym odcieniu. W kontakcie z wodą zaczyna tworzyć gęstą, treściwą pastę. Im jaśniejszy kolor surowca, tym lepsza jego jakość. Najbardziej wartościowe pokłady glinki znajdują się na głębokości od 30 do 60 m i są nazywane „żywą substancją ziemi”.
na głębokości od 30 do 60 m i są nazywane „żywą substancją ziemi”. Znajdziemy w nich aż 39 pierwiastków tablicy Mendelejewa – przede wszystkim – krzem, glin, żelazo, magnez, potas, sód i wapń w postaci dobrze przyswajanej przez człowieka.

Glinka niebieska to skarb w świecie glinek


Surowiec ten ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej i kosmetyce. Legenda głosi, że znano go już w starożytności, a przed wiekami stosowały go żony możnych ukraińskich. Do dzisiaj produkt ten jest uznawany za swego rodzaju rarytas w świecie glinek. Działa on wiele delikatniej niż jego żółty czy zielony odpowiednik, dlatego mogą używać go nawet osoby o wrażliwej i wymagającej skórze, a także dzieci i rekonwalescenci. Glinka niebieska słynie ze swojego odżywczego, przeciwzapalnego i regenerującego działania. Dzięki absorbowaniu nadmiaru sebum, toksyn i obumarłych komórek naskórka, kosmetyk ten skutecznie oczyszcza i wygładza cerę. Ma również właściwości odmładzające i zapobiega niedoborom krzemu w organizmie. Ze względu na unikalny skład elektrolitowy i zawartość radu, glinka niebieska ma zdolność pochłaniania toksycznych związków, bakterii i wirusów z naszego organizmu. Poza wzmacnianiem bariery immunologicznej, surowiec ten wspiera proces odnowy komórek, działa tonizująco i przeciwrakowo. Co ciekawe, składniki mineralne glinki niebieskiej są w stanie przenikać do naszych tkanek bardzo głęboko, dzięki czemu, poza skórą, odżywiają także mięśnie, więzadła i kości.
Glinka niebieska ma postać drobnego proszku o błękitnym odcieniu.. Fot. Inna Dodor/shutterstock

Mineralne kuracje kompleksowe z glinką niebieską


Glinkę niebieską możemy stosować na dwa sposoby:
  • zewnętrznie (poprzez aplikację pasty na skórę, a także kompresy i okłady)
  • wewnętrznie (poprzez picie wodnego roztworu)
Oczywiście, najbardziej spektakularną poprawę zdrowia możemy osiągnąć łącząc obie metody korzystania z glinki niebieskiej.

Zewnętrzna aplikacja glinki niebieskiej w postaci pasty powstałej w wyniku rozrobienia mineralnego proszku z odrobiną wody skutecznie leczy takie schorzenia skórne, jak ropnie, stany zapalne, atopowe zapalenie skóry,
Co ciekawe
Składniki mineralne glinki są w stanie przenikać do naszych tkanek bardzo głęboko, dzięki czemu, poza skórą, odżywiają także mięśnie, więzadła i kości.
łupież, czyraki i trądzik. Łagodzi również dolegliwości bólowe i przyspiesza regenerację skóry w przypadku ran i oparzeń. Surowiec należy nakładać na problematyczne miejsca punktowo, w postaci gęstej masy albo okładać określone partie ciała kompresami z gazy nasączonej roztworem wodnym glinki niebieskiej. Zewnętrzne aplikowanie glinki działa leczniczo także w przypadku takich dolegliwości, jak bóle reumatyczne, udar słoneczny, zapalenie krtani, żylaki, zapalenie ucha czy zapalenie zatok. Stosowane kilka razy dziennie okłady na szyję, nogi czy plecy potrafią wyciszyć stan zapalny i spowodować ustąpienie dokuczliwych objawów. Bardzo dobre efekty przynoszą również kąpiele ogólne w ciepłej wodzie z dodatkiem ok. 200 g glinki na wannę. Taki zabieg nie powinien trwać dłużej niż 15 minut. Przeprowadzany regularnie, np. raz w tygodniu, wspiera procesy detoksykacyjne, uzupełnia niedobory mineralne w organizmie i zwalcza różnorodne schorzenia.

Wewnętrzne stosowanie glinki niebieskiej sprawdza się natomiast przy chorobach układu pokarmowego, zatruciach, migrenie, depresji, bezsenności, padaczce, histerii, cukrzycy i nadciśnieniu. Jej unikalny skład powoduje złagodzenie dolegliwości, dzięki odżywieniu organizmu potężną dawką substancji mineralnych odpowiedzialnych za regulację szeregu procesów w naszym ciele. W celu przygotowania leczniczej mieszanki należy rozpuścić proszek gliniany lub glinianą masę w odpowiedniej ilości wody (najlepiej zaczynać od słabszych roztworów i stopniowo zwiększać ich stężenie). Miksturę wypijamy niewielkimi łykami. Ilość dostosowujemy do potrzeb – w przypadku silnych objawów chorobowych należy wypijać nawet 1 l roztworu w ciągu doby.

Zastosowanie glinki niebieskiej w kosmetologii


Pomimo wielu zastosowań leczniczych, glinkę niebieską wciąż najczęściej stosuje się w branży kosmetycznej - do naturalnej pielęgnacji skóry i włosów. Cenne właściwości tego surowca nie tylko oczyszczają skórę, lecz także ją odświeżają i ujędrniają. Dzięki absorbowaniu toksycznych substancji, produkt ten wykazuje ponadto działanie odmładzające.
Kąpiele z glinką
Bardzo dobre efekty przynoszą również kąpiele ogólne w ciepłej wodzie z dodatkiem ok. 200 g glinki na wannę. Taki zabieg nie powinien trwać dłużej niż 15 minut. Przeprowadzany regularnie, np. raz w tygodniu, wspiera procesy detoksykacyjne, uzupełnia niedobory mineralne w organizmie i zwalcza różnorodne schorzenia
Maseczki na bazie tego surowca mogą dawać różne efekty – od ujędrniającego i modelującego po przeciwzapalne i odkażające. Dzięki temu, produkt sprawdzi się zarówno w pielęgnacji cery dojrzałej, jak i trądzikowej. Oto przepisy na przykładowe maseczki z dodatkiem glinki niebieskiej:

GLINKOWA MASECZKA PRZECIWTRĄDZIKOWA:

Przesianą przez sito do mąki porcję glinki niebieskiej rozcieńczamy z odrobiną wody aż do momentu powstania gęstej masy. Gotowy preparat należy zaaplikować na skórę twarzy i poczekać aż wyschnie. Po tym czasie zmywamy produkt ciepłą wodą.

GLINKOWA MASECZKA ODMŁADZAJĄCA:

Odpowiednio przygotowaną porcję glinki niebieskiej mieszamy z wodą i kilkoma kropelkami olejku różanego, odrobiną oliwy z oliwek, miodem, sokiem z cytryny, sokiem ogórkowym i pomidorowym. Produkt nakładamy na cerę i czekamy aż zastygnie, unikając w tym czasie jakiejkolwiek mimiki. Kiedy maseczka wyschnie, należy zmyć ją dokładnie ciepłą wodą i nałożyć na skórę krem lub olejek o działaniu nawilżającym.

MASECZKA GLINKOWA NA PIĘKNE DŁONIE:

40 g wazeliny, 40 g glinki i 17 g parafiny dokładnie mieszamy ze sobą, aż do otrzymania jednolitej masy. Powstały preparat nakładamy na dłonie przynajmniej raz dziennie, a następnie (po kilkunastu minutach) dokładnie spłukujemy wodą. Po zabiegu nasze dłonie będą gładkie i odżywione.
Maseczki na bazie tego surowca mogą dawać różne efekty – od ujędrniającego i modelującego po przeciwzapalne i odkażające. Fot. Loginova Elena/shutterstock

Dlaczego warto przetestować glinkę niebieską na własnej skórze?


Jak widać, glinka niebieska to niezwykle wszechstronny produkt, który niewątpliwie warto mieć w swojej apteczce. Surowiec ten przyjdzie nam bowiem z pomocą zarówno w przypadku migreny, jak i infekcji czy oparzenia. Nie do przecenienia są również jego upiększające właściwości.
Jako że owa mineralna substancja wyróżnia się nader bogatym składem, warto stosować ją nie tylko do kuracji zewnętrznych, lecz także wewnętrznych. Umiejętnie przygotowany glinkowy roztwór w postaci mikstur, okładów, kompresów i kąpieli potrafi kompleksowo wzmocnić nasz organizm i skutecznie oczyścić go z toksycznych substancji. Z pomocą glinki niebieskiej możemy pokonać wiele schorzeń, a także wzmocnić naszą barierę immunologiczną. Niektórzy naturoterapeuci wierzą, że surowiec ten, będąc częścią Ziemi, zawiera w sobie jej energię i stąd właśnie wynikają jego uzdrawiające właściwości. Chociażby dlatego warto przetestować glinkę niebieską na własnej skórze.
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)

Bibliografia

1. HerbalMedicine; “Blue Clay : Benefits and uses in natural cosmetics and health”; data dostępu: 2023-04-10
2. Rasma Tretjakova, Samanta Marija Misiņa, Jevgenijs Lukašenoks; “CHEMICAL AND BIOLOGICAL PROPERTIES OF THE LAKE BLUE CLAY”; Environment. Technology. Resources, Rezekne, Latvia Proceedings of the 11th International Scientific and Practical Conference. Volume I, 290-295 ;
3. AnydayGuide; “7 Skin Benefits of Cambrian Blue Clay”; data dostępu: 2023-04-10
4. 47skin.com; “6 Amazing Beauty Benefits of Cambrian Blue Clay Masks”; data dostępu: 2023-04-10
5. Cynthia Cobb, Daniel Yetman ; “How Clay Masks May Benefit the Health of Your Skin and Hair”; data dostępu: 2023-04-10

Ocena (3.5) Oceń: