Implanty zębów – opis, wskazania i skutki uboczne wszczepienia implantów zębów

Implantologia to dziedzina stomatologii, która od kilkunastu lat dynamicznie się rozwija i staje się coraz popularniejsza. Zabieg wszczepiania implantów może dosłownie zmienić życie, a na pewno skutecznie i trwale poprawić jego jakość. Wykonany u wykwalifikowanego specjalisty, pomaga uporać się z problemem braków zębowych lub nawet całkowitego bezzębia. Jest to jednak proces dość kosztowny i czasochłonny, choć jest to tak naprawdę bardzo indywidualna kwestia.  Implanty zębów – czy warto? Ile kosztuje implant zęba i czy ten zabieg jest bolesny?Implanty zębów to dość skomplikowany zabieg. Źródło: shutterstockImplanty zębów to dość skomplikowany zabieg. Źródło: shutterstock
 1. Implanty zębów – co to jest?
 2. Implanty zębów – za i przeciw
 3. Implanty zębów – jak wygląda zabieg?
 4. Implanty zębów – ile to kosztuje?
 5. Implanty zębów – czy to boli?

Implanty zębów – co to jest?

Wstawianie implantów zębów, innymi słowy, chirurgia implantów dentystycznych, to zabieg polegający na zastąpieniu korzeni zębów specjalnymi, metalowymi, śrubopodobnymi wkładami oraz zastąpieniu uszkodzonych lub brakujących zębów sztucznymi zębami, które wyglądają zupełnie jak prawdziwe. Nie jest to zabieg wyłącznie estetyczny, bowiem chirurgia implantów dentystycznych może stanowić alternatywę dla protez lub mostów, które nie pasują do siebie. Jest też jedną z opcji, gdy z powodów zdrowotnych nie jest możliwe zbudowanie protezy lub uzupełnienia mostów.

Jak się robi implanty zębów? Nie ma jednego sposobu, bowiem rodzaj zabiegu wszczepienia implantów dentystycznych zależy od rodzaju implantu i stanu kości szczęki. Dziedzina stomatologii, która zajmuje się implantami zębów, to implantologia; obecny stan wiedzy i rozwój technologii sprawia, że istnieje możliwość odtworzenia naturalnego wyglądu zębów, ale również możliwość przywrócenia rozmaitych funkcji brakujących zębów, takich jak na przykład żucie czy prawidłowa artykulacja mowy. Te walory praktyczne i estetyczne sprawiają, że coraz więcej pacjentów się na to decyduje. Warto wiedzieć, że chirurgia implantologiczna to zazwyczaj zabieg wykonywany etapami, z uwzględnieniem czasu na proces gojenia. Te etapy mogą się od siebie różnić i nie zawsze wszystkie są wymagane, ale są to zwykle: usunięcie uszkodzonego zęba, przeszczep kości szczęki, umieszczenie implantu dentystycznego, zrost i gojenie kości, umieszczenie łącznika, umieszczenie sztucznego zęba. Wszystkie te etapy mogą zająć wiele miesięcy (nawet ponad rok), ale mogą być też ze sobą łączone.

Implanty powstają z czystego tytanu, są dość małe i mieszczą się w kości pod dziąsłem, zachowując się jak zwykłe korzenie zębów. Istnieją trzy popularne typy implantów dentystycznych, które można zastosować: wewnątrzkostny (śródkostny; najbardziej popularny, wymaga zdrowej szczęki), podokostnowy (stosowany, gdy pacjent nie ma wystarczającej ilości kości szczęki) i jarzmowy (najbardziej skomplikowany implant).

Implanty zębów – za i przeciw

Implanty dentystyczne są umieszczane chirurgicznie w kości szczęki, gdzie służą jako korzenie zębów, których brakuje. Charakterystyczne dla tego zabiegu jest to, że tytan znajdujący w implantach stapia się po jakimś czasie z kością szczęki, implanty dzięki temu nie ślizgają się, nie hałasują i nie powodują uszkodzeń kości, tak jak może się to stać w przypadku stałych mostów lub protez. Implanty zatem będą odpowiednie dla osób, które mają jeden lub więcej brakujących zębów, prawidłowe kości szczęki lub możliwość wykonania przeszczepu kości w szczęce, zdrowe tkanki jamy ustnej, brak problemów z gojeniem, Implanty są także wskazane dla osób, które nie chcą lub nie mogą nosić protez, które chcą poprawić artykulację oraz są gotowi poświęcić czas na ten proces (w sumie trwa to parę miesięcy). Ponadto warto rozważyć zabieg, jeśli ząb nie może być uratowany w inny sposób. Czasami stosuje się implanty tylko ze względów estetycznych, np. jeśli w jamie ustnej między zębami są znaczące przerwy albo gdy szczęka ucierpiała w wyniku urazu, choć np. w przypadku wyszczerbienia, można zastosować mniej inwazyjne metody, np. wiązanie kompozytowe.

KIEDY ROBIĆ IMPLANTY ZĘBÓW?
 • Gdy są braki w uzębieniu    
 • Gdy nie ma możliwości innego leczenia lub jest ono nieopłacalne      
 • Gdy mogą być alternatywą protez      
 • Gdy nie ma innych przeciwwskazań medycznych      
 • Gdy należy poprawić np. żucie lub artykulację mowy      
 • Gdy ząb lub zęby nie mogą być uratowane w inny sposób      
 • Gdy ząb ucierpiał w wyniku urazu lub między zębami są znaczące przerwy    
Tabela przedstawiająca przykładowe powody wstawiania implantów zębów. Źródło: opracowanie własne.Oczywiście, jak każda operacja, również i wszczepienie implantów dentystycznych może stworzyć pewne zagrożenia dla zdrowia. Problemy z tym związane są jednak rzadkie, a kiedy już się pojawią, są zwykle niewielkie i łatwe do leczenia. Podczas zabiegu mogą się więc pojawić: zakażenie w miejscu implantacji, urazy (innych zębów lub naczyń krwionośnych), uszkodzenia nerwów, które mogą powodować ból, drętwienie lub mrowienie naturalnych zębów, dziąseł, warg lub podbródka, a także problemy z zatokami.

I chociaż leczenie implantami dentystycznymi może wydawać się zniechęcające przez swoje ewentualne skutki uboczne, niewielki dyskomfort spowodowany zabiegiem, może niektóre osoby uchronić przed innymi, bolesnymi stanami w przyszłości. Przykładowo, chore zęby i dziąsła mogą ulec zakażeniu, a mniejsza liczba zębów może również wpłynąć na pewność siebie i codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Osoby z problemami z uzębieniem często unikają bowiem kontaktów, wstydzą się uśmiechać, szeroko otwierać buzię itp.
Zabieg wszczepiania implantów odbywa się w znieczuleniu. Źródło: shutterstock

Implanty zębów – jak wygląda zabieg?

O operacji implantów decyduje chirurg stomatolog. Najpierw zaczynają się konsultacje i planowanie zabiegu, który odbędzie się na podstawie dokładnego zbadania jamy ustnej. Lekarz zleca lub wykonuje badania obrazowe, tj. zdjęcia rentgenowskie, filmy panoramiczne i/lub tomografię komputerową.
Pomagają one dokładnie ocenić jakość i ilość kości szczęki oraz określić, czy w danym miejscu potrzeba na przykład więcej kości. Po ustaleniu szczegółów, pacjent ustala z lekarzem termin zabiegu, podczas którego wszczepia się odpowiednie implanty. Nie trzeba bać się bólu, ponieważ podczas wszystkich wizyt chirurgicznych pacjent zwykle otrzymuje znieczulenie miejscowe, a nierzadko także wszelkie inne środki uspokajające niezbędne dla osiągnięcia komfortu psychicznego.

Gdy już dochodzi do zabiegu, na pierwszym etapie często dochodzi do usunięcia zęba lub zębów, ponieważ często w miejscu implantu dentystycznego znajduje się uszkodzony ząb. W zależności od przypadku, czasami chirurg przeprowadza przeszczep kości w szczęce, co wymaga nawet kilkumiesięcznego leczenia. Jeśli jednak kości są w odpowiednim stanie, a zęby możliwe do usunięcia, wszczepienie implantu może się odbyć na tej samej wizycie. Ta procedura nazywana jest „wszczepieniem natychmiastowym implantu”. Zdarza się również, zwłaszcza w przypadku umieszczenia zębów w górnej części szczęki, że lekarz musi powiększyć/podnieść dno zatoki i przeszczepić tam większą ilość kości, by było ich wystarczająco dużo do podparcia implantu dentystycznego.

Jeśli w szczęce jest już wystarczająca ilość kości, dane miejsce jest gotowe do implantacji. Na wizycie wszczepienia implantu, implant zębowy jest umieszczany w kości za pomocą specjalnego wiertła i narzędzi.

Jak długo goją się implanty zębów? Po zabiegu zszywa się dziąsło i rozpoczyna się faza gojenia, a jego czas w dużej mierze zależy od kości, ale zazwyczaj jest to od dwóch do sześciu miesięcy, ponieważ w tym czasie implant zostaje z nią zintegrowany. Bardzo ważne jest, aby unikać wywierania jakiejkolwiek siły lub nacisku na implant dentystyczny podczas trwania procesu gojenia.

W okresie tych kilku miesięcy lekarz wymaga także wizyt kontrolnych, aby sprawdzić stan zdrowia zębów (czy nie wdała się jakaś infekcja) i czy gojenie następuje prawidłowo. Po wymaganym okresie gojenia, pacjent musi oczywiście znowu odwiedzić specjalistę, by ten dokończył zabieg – czyli umieścił w szczęce łącznik oraz sztucznego zęba lub zęby.
Implant zębowy to struktura, która umożliwia odbudowę utraconego zęba. Źródło: shutterstock

Implanty zębów – ile to kosztuje?

Koszt pojedynczego implantu dentystycznego może się różnić w zależności od gabinetu stomatologicznego, miasta oraz rodzaju implantu. Koszt obejmuje nie tylko sam implant, ale także operację jego umieszczenia, konsultację, wszystkie komponenty oraz tzw. koronę implantu. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie stomatologiczne zazwyczaj nie pokrywa kosztów wszczepienia implantu dentystycznego, uważa się go bowiem za tak zwany zabieg planowy.

Ceny w dużym mieście, takim jak np. Warszawa czy Kraków, są najwyższe. Implant jednego zęba, razem z operacją, konsultacją oraz wstawieniem koronki i łącznika, to koszt zaczynający się zazwyczaj od 4000-5000 zł. Czasem cena może być dużo wyższa, ponieważ sama koronka kosztować może nawet kilka tysięcy złotych, a to w zależności od jej rodzaju. Wiele zależy również od zabiegów towarzyszących, np. podniesienie dna zatoki wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami, płatne są także konsultacje lub tymczasowa koronka (to zazwyczaj kilkaset dodatkowych złotych). W mniejszych miejscowościach, np. w Zielonej Górze, ceny są niestety niewiele niższe. Całość zabiegu zaczyna się od 3000-4000 zł, a inne, towarzyszące usługi medyczne są płatne dodatkowo, podobnie jak konsultacje z lekarzem.

Implanty zębów – czy to boli?

Każda operacja zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem i potencjalnymi komplikacjami dla pacjenta. Ważny jest staranny wywiad lekarza, który powinien spytać o ewentualne zaburzenia krzepnięcia, infekcje, alergie, istniejące schorzenia i leki.

Dopasowywanie implantów dentystycznych to rutynowa procedura, która nie powinna być bolesna i, w zależności od przypadku, może znacząco zmienić jakość życia. Po założeniu, dobrze dobrane implanty powinny służyć przez około 20 lat, oczywiście przy odpowiedniej i zaleconej przez specjalistę pielęgnacji jamy ustnej. 

Wszczepienie implantów składa się z dwóch części: z operacji i powrotu do zdrowia. Operacja odbywa się w znieczuleniu, nie jest więc bolesna. Właściwie można porównać to do innych czynności dentystycznych. Warto pamiętać, że szczęka sama w sobie nie posiada nerwów, więc nie można w tym obszarze bezpośrednio odczuwać bólu; można natomiast odczuwać ucisk, który czasem jest niekomfortowy.

W zależności od ilości implantów i stanu szczęki, cały proces zajmuje około godziny. Po zabiegu, dentysta prawdopodobnie przepisze leki przeciwbólowe, które można spożywać podczas procesu gojenia. Może pojawić się także obrzęk, który potrwa do 3 dni. Ponadto lekarz może poprosić pacjenta o unikanie słomek, zbyt gorącego jedzenia, zaleci także płynną dietę przez 24 do 48 godzin po zabiegu czy unikanie palenia papierosów.
Zabieg i proces gojenia są różne dla każdego, natomiast podczas zabiegu lub rekonwalescencji nie powinno się odczuwać dużego bólu. Jeśli mimo wszystko się pojawia, nawet kilka dni później, powinno się zwrócić o pomoc lekarską lub umówić się na wizytę kontrolną u dentysty. Chociaż operacja nie jest bezbolesna, implanty dentystyczne są jedną z bardziej dostępnych operacji. Dla porównania, większość pacjentów uważa ten ból za znacznie mniejszy niż przy wyrywaniu zęba! Rzecz jasna, wcześniej warto skontaktować się z wykwalifikowanym lekarzem, który rozwieje wszelkie wątpliwości co do planowanego zabiegu.
Ekologia.pl (Magdalena Karwat)

Bibliografia

 1. “https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/dental-implant-surgery/about/pac-20384622”; data dostępu: 2021-06-10
 2. “https://cichondentalcentre.com/dental-implants/”; data dostępu: 2021-06-10
 3. “https://www.medicinenet.com/dental_implants/article.htm”; data dostępu: 2021-06-10
 4. “https://www.revitalisedentalcentre.co.uk/will-dental-implants-hurt/”; data dostępu: 2021-06-10
 5. “https://soundviewfamilydental.com/blog/how-painful-is-getting-a-dental-implant/”; data dostępu: 2021-06-10
Ocena (3.2) Oceń: