Jak chronić usta i dłonie przed zimnem?

Jak chronić nasze dłonie i usta przed działaniem niskich temperatur? Podstawą ich ochrony może stanowić masło shea. Ten afrykański olej roślinny nie tylko chroni skórę przed mrozem i wiatrem, lecz także pomaga zregenerować naskórek, nawilża go i zapobiega jego starzeniu.Fot. Antonio Guillem/ShutterstockFot. Antonio Guillem/Shutterstock
Niewielka ilość gruczołów łojowych sprawia, że nasze usta oraz dłonie bardzo szybko stają się przesuszone i podrażnione. Dlatego na zimę warto zaopatrzyć się w odpowiednie kremy.
– W preparatach na zimę powinny się znaleźć takie składniki, jak na przykład masło shea, które długo utrzymuje się na skórze, a tym samym bardzo dobrze zabezpiecza przed niskimi temperaturami. – mówi Maria Czech-Małasiewicz, biolog-kosmetolog, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Masło shea nie tylko świetnie zabezpiecza skórę przed wiatrem, zimnem i ostrym słońcem, lecz także zawiera bardzo dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak: kwas gamma-linolenowy, kwas arachidonowy oraz witaminy A, E i F. Dzięki temu stymuluje aktywność komórek, walczy z efektem ich starzenia i regeneruje zniszczoną skórę. W maśle shea znajduje się także kwas cynamonowy, który działa antybakteryjnie, przyspiesza gojenie ran oraz chroni skórę przed promieniowaniem UV-A i UV-B.

Jak powstaje masło shea? Przez wyciskanie na zimno nasion drzewa Shea ( Masłosz Parka - Butyrospermum Parkii ).

Warto także zainwestować w masło kakaowe, które bardzo dobrze się rozprowadza na skórze, bo temperatura topnienia jest bardzo bliska naszej naturalnej temperaturze ciała.

Równie wrażliwie na działanie niskich temperatur są dłonie, na tej partii ciała znajduje się bowiem niewiele gruczołów łojowych. W efekcie pod wpływem niskich temperatur skóra dłoni szybko się przesusza i ulega podrażnieniom. Noszenie rękawiczek o tej porze roku to podstawa ochrony skóry dłoni, równie ważna jest prawidłowa pielęgnacja. Zimą należy używać bardzo łagodnych mydeł o działaniu nawilżającym i odżywczym. Konieczne jest wyeliminowanie wszelkich bardzo mocnych detergentów, gdyż dodatkowo pozbawiają one skórę dłoni warstwy ochronnej.

– W warunkach domowych możemy sobie przeprowadzić taką kompleksową pielęgnację. Zaczynamy od peelingu. Jeżeli nie mamy jakichś preparatów gotowych, to możemy sięgnąć po to, co mamy w domu. Z mleczkiem do oczyszczania twarzy możemy wymieszać gruboziarnistą sól bądź np. wiórki kokosowe i tak przygotowanym peelingiem wykonać masaż, w trakcie którego usuniemy martwe komórki naszego naskórka. Tak przygotowana skóra będzie gotowa na przyjęcie preparatów nawilżających – mówi Maria Czech-Małasiewicz.

Zimą co najmniej dwa razy dziennie należy używać pielęgnacyjnego kremu do rąk. Kosmetyk ten powinien zawierać przede wszystkim witaminy m.in. A i C, które wygładzą skórę, odżywią i poprawią stan jej nawilżenia.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (3.8) Oceń: