Kajal (kohl) arabski - właściwości i opinie o makijażu do oczu

Arabskie, hinduskie i afrykańskie piękności stosują kajal arabski w codziennym makijażu. Kohl jest trwały, smolisty, a przy okazji posiada właściwości pielęgnacyjne i lecznicze. Pozwala na uzyskanie wyrazistego, ezoterycznego spojrzenia, którym od wieków czarują kobiety Wschodu. Przed Wami kajal – kosmetyk idealny.By kbanik79 via PixabayBy kbanik79 via Pixabay


Na piękne oczy

Od starożytności kajal znany jest na Bliskim Wschodzie, a także we wschodniej i południowej części Azji. Malują się nim również mieszkanki Afryki Północnej. Ze względu na szerokie rozpowszechnienie, w różnych częściach Orientu nazywa się go nieco inaczej. W języku arabskim to kuhl, kohl, kahol lub kol, zaś na południu Azji znany jest jako surma bądź sirma. W języku hindi i urdu to po prostu kajal. W malajskim zwie się go kanmashi, natomiast Somalijki używają kwalli. Wszystkie określenia nawiązują jednak do słowa „kahal”, oznaczającego tyle, co
Ważne
Zaraz po nałożeniu, kajal może powodować łzawienie. To przejściowa reakcja, po której spojrzenie nabiera blasku, naczynia krwionośne obkurczają się, a oznaki zmęczenia są mniej widoczne. Najpierw jednakże, kajal oczyszcza oczy, co powoduje chwilowy dyskomfort.
„namaszczanie oczu”. Niezależnie od geografii i nazewnictwa, kajal to czarny jak smoła proszek, który służy do podkreślania oczu. Jak nietrudno odgadnąć, ma nie tylko znaczenie estetyczne. W wielu regionach (głównie na terenie Azji) od dawien dawna przypisuje się mu również funkcje magiczne. Pomalowanie oczu kajalem ma osłaniać przed działaniem złych mocy. Ponieważ na ich działanie narażeni są wszyscy bez wyjątku, kajal nakładają także mężczyźni i dzieci. Z kolei stosowanie kajalu przez mieszkańców obszarów pustynnych i gorących ma chronić oczy przed podrażnieniami powodowanymi silnym wiatrem, zamieciami piaskowymi czy ostrym słońcem.

Czym jest kajal?

Kajal nie jest zwykłą kredką do oczu, ani eye-linerem, których pełno w naszych drogeriach i perfumeriach. To produkt naturalny, o silnych właściwościach pielęgnacyjnych. Powinny zwrócić na niego uwagę w szczególności te osoby, którym zależy na trwałym, a jednocześnie bezpiecznym makijażu. Kohl nie sypie się i nie tworzy nieestetycznych grudek. Charakteryzuje się głęboką, wręcz smolistą czernią, a zatem lepiej nakładać go precyzyjnie i z umiarem. Jest łatwy w aplikacji, ale należy pamiętać, że zbyt mocny lub niedbały makijaż nie przysłuży się naszemu wizerunkowi.
pixabay.com


Lecznicze właściwości kajal zawdzięcza przede wszystkim dodatkom, takim jak masło Ghi, olej ze słodkich migdałów, olej z drzewa sandałowego czy wyciągi ziołowe. Jego bazę stanowi zaś sadza, którą otrzymuje się w wyniku spalania muślinowego knota, zamoczonego uprzednio w roztworze proszku sandałowego. Taki skład kajalu powoduje, że kosmetyk ten nie podrażnia oczu, a wręcz przeciwnie – likwiduje zaczerwienienie, opuchliznę, rozjaśnia spojrzenie i łagodzi stany zapalne. Jest odpowiedni dla alergików i osób o wrażliwych oczach, które są zdecydowanie bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje i podrażnienia.
Jak powstaje kajal?

Aby powstał kajal, w roztworze proszku sandałowego zanurza się muślinową szmatkę i pozostawia do wyschnięcia. Następnie formuje się z
Ciekawostka
Do kajalu bardzo często dodaje się kamforę, dzięki czemu chwilę po nałożeniu odczuwamy efekt chłodzenia.
niej knot i podpala, umieszczając w lampie z olejem rycynowym. Powstająca w wyniku spalania sadza zbiera się na ściankach glinianego talerzyka, umieszczonego nad naczyniem. Jest to najczęstsza metoda wytwarzania kajalu, ale nie jedyna.

Makijaż nie tylko na wieczór

Mocny makijaż do pracy lub szkoły nie jest u nas najpopularniejszym trendem. Od dłuższego już czasu Europejki na co dzień preferują wizerunek neutralny i używają niewielkiej ilości kosmetyków kolorowych, aby jedynie subtelnie zaakcentować swoje naturalne atuty. Orientalny makijaż, w którym główną rolę odgrywa wyraźnie podkreślone spojrzenie, to propozycja odpowiedniejsza na wieczór. Zwłaszcza podczas letnich dni, ponieważ taki make-up to wyjątkowo udane dopełnienie zwiewnej sukienki oraz dużej ilości biżuterii. Kobiety Wschodu noszą go jako makijaż dzienny. Pozwala na to nie tylko specyficzna orientalna kultura, ale również reprezentowany przez nie typ urody – ciemne i długie falujące włosy, brązowa karnacja, pełne usta i wyrazista oprawa oczu.
By Ako Mahmoodi (Own work) [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons


Jak nakładać kajal?

W Polsce kajal spotykany jest najczęściej pod postacią klasycznych lub grubych kredek do oczu, o końcówce w kształcie stożka. Można również zetknąć się z kajalem w formie sproszkowanej (z dołączonym aplikatorem) lub pasty.
Typowy arabski makijaż przy użyciu kajalu polega na wyrysowaniu ciemniej kreski na linii wodnej dolnej powieki, a następnie przymknięciu powiek na tyle mocno, aby warstwa kredki osiadła również na rzęsach. W efekcie otrzymujemy mocno podkreślone oczy, uwydatniające białka. Kajalem możemy też namalować kreskę na górnej powiece. Dopełnieniem makijażu będzie wycieniowanie oczu przy użyciu zestawu matowych cieni oraz pozostawienie na ustach delikatnego (np. pastelowego) błyszczyku. Kajal kupujmy w sklepach orientalnych lub u sprawdzonego dystrybutora, tak aby mieć pewność, że nabyty produkt jest w 100% naturalny, bez dodatków chemicznych.

Kajal to tradycyjny, znany od czasów antycznych, proszek do makijażu. Na co dzień stosują go mieszkanki krajów arabskich oraz Azji Południowej. Jest niezwykle trwały i mocno napigmentowany, co pozwala uzyskać trwałą, a nawet wodoodporną kreskę. Rysuje się ją na linii wodnej dolnej powieki, przy czym kajal służy nie tylko makijażowi, ale równocześnie chroni i pielęgnuje oczy. Surowiec ten jest bogaty w odżywcze olejki i ekstrakty z ziół, dzięki czemu działa przeciwzapalnie, obkurcza naczynka krwionośne, rozjaśnia i wyostrza spojrzenie oraz likwiduje oznaki zmęczenia, w tym opuchliznę.
Elżbieta Gwóźdź


Ocena (4.1) Oceń:
Pasaż zakupowy