Kosmetyki probiotyczne – czym się charakteryzują?

Kosmetyki probiotyczne to grupa preparatów przeznaczonych do pielęgnacji twarzy i ciała, posiadająca szczególne właściwości. Zawierają one probiotyki i prebiotyki, wspierające mikrobiom skóry i tym samym chroniące cerę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, w tym drobnoustrojów chorobotwórczych. Kosmetyki z probiotykami pomagają także utrzymać optymalne pH skóry, właściwy poziom jej nawilżenia oraz zapobiegają przed uszkodzeniem bariery hydrolipidowej. Kiedy ich stosowanie jest szczególnie zalecane?kosmetykifot. Yulia Panova/ Adobe Stock/492369192
Kosmetyki probiotyczne – czym jest mikrobiom skóry?

Dorosły człowiek jest miejscem bytowania około 1014 komórek bakterii tworzących mikrobiotę (inaczej mikrobiom) – ich główną funkcją jest ochrona przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Najbardziej skolonizowanym przez bakterie miejscem w naszym organizmie są jelita (u płodu układ pokarmowy jest jałowy, jednak już tuż po urodzeniu liczba mikroorganizmów wzrasta szybko i regularnie). Mikrobiom znajduje się jednak również na powierzchni skóry. Oprócz ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, pomaga on zachowywać optymalne, lekko kwaśne pH oraz utrzymywać równowagę hydrolipidową.
Skład mikrobiomu skóry jest sprawą indywidualną, zależy m.in. od płci, wieku, grubości i wilgotności skóry (inne drobnoustroje rozwijają się w miejscach suchych, a inne w wilgotnych i ciepłych, takich jak pachwiny i pachy). Wpływają na niego również takie czynniki, jak ekspozycja na promieniowanie UV, stosowanie używek, zmiany hormonalne, zwłaszcza te pojawiające się w okresie dojrzewania, ciąży oraz menopauzy, a nawet zanieczyszczenie środowiska czy dieta. Co ciekawe, na mikrobiotę skóry wpływ ma także rodzaj porodu – dzieci urodzone drogą cesarskiego cięcia kolonizowane są głównie przez bakterie bytujące w środowisku szpitalnym, natomiast te urodzone siłami natury – przez drobnoustroje zasiedlające organizm matki.

Dowiedz się więcej na temat probiotyków i prebiotyków w kosmetykach: https://www.doz.pl/czytelnia/a13561-Probiotyki_i_prebiotyki_w_kosmetykach.

Kosmetyki z probiotykami – jak działają?

Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które przyjmowane w odpowiednich ilościach wywierają pozytywny wpływ na organizm. W grupie bakterii probiotycznych znajdują się przede wszystkim te z rodzaju Lactobacillus oraz Bifidobacterium, a także drożdże Saccharomyces cerevisiae spp boulardii oraz niektóre gatunki Escherichia i Bacillus. Probiotyki znajdują szerokie zastosowanie przede wszystkim w farmacji, przemyśle spożywczym oraz w kosmetologii.

Do zaburzeń równowagi mikrobiomu skóry może dochodzić na skutek niewłaściwej pielęgnacji, w tym niedostatecznego nawilżenia, częstego stosowania produktów antybakteryjnych czy nadmiernego złuszczania naskórka. Mogą one prowadzić do wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości, a nawet poważnych chorób, takich jak trądzik, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy łupież. Aby temu zapobiegać, warto stosować kosmetyki z probiotykami, których działanie polega stabilizowaniu mikrobiomu skóry. Co to dokładnie oznacza? Kosmetyki probiotyczne pomagają utrzymać właściwe pH, ograniczają stan zapalny, regulują pracę gruczołów łojowych, a także zwiększają ilość ceramidów, które chronią przed utratą wody. Zapobiegają również uszkodzeniom komórek wywołanym przez promieniowanie UV, łagodzą podrażnienia, zapewniają optymalne nawilżenie i wspierają proces regeneracji.

Kosmetyki probiotyczne do twarzy i ciała

Wśród kosmetyków probiotycznych znajdziemy m.in.: kremy, balsamy, emulsje, sera, produkty do demakijażu i oczyszczania twarzy, toniki czy preparaty do higieny intymnej. Najczęściej spotykane w kosmetykach są bakterie kwasu mlekowego: Lactococcus lactis H61, Lactobacillus lactis, Bifida ferment lysate i Bacillus ferment. Warto wspomnieć, że producenci kosmetyków zamiast żywych bakterii stosują w produktach ich bioaktywne cząstki.

W wielu produktach znajdziemy również prebiotyki będące pożywką dla mikroorganizmów zasiedlających powierzchnię skóry, pobudzające szczepy bakterii do wzrostu. Połączenie probiotyku z prebiotykiem to synbiotyk (w kosmetologii jest to najczęściej zestawienie bakterii kwasu mlekowego oraz poli- i oligosacharydów). Podczas stosowania takich kosmetyków nie należy stosować preparatów z dodatkami konserwującymi, aby nie zmniejszyć ich skuteczności.

Kosmetyki probiotyczne – kto powinien zwrócić na nie szczególną uwagę?

Celem świadomej pielęgnacji powinno być zachowanie równowagi flory bakteryjnej skóry – jest to istotne niezależnie od wieku, rodzaju skóry czy stylu życia. W określonych przypadkach zadbanie o mikrobiom cery może okazać się jednak szczególnie ważne. Mowa o osobach zmagających się z trądzikiem pospolitym, łuszczycą, AZS oraz innymi dermatozami.

Udowodniono naukowo, że stosowanie kosmetyków probiotycznych wpływa na zachowanie równowagi cytokinowej i hamowanie rozwoju bakterii chorobotwórczych, co przyczynia się do redukcji ilości wykwitów i złagodzenia świądu oraz podrażnień. Zabezpieczają one skórę przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów i alergenów, zwiększają poziom jej nawilżenia i elastyczność. Kosmetyki z probiotykami minimalizują również oksydacyjny stres komórek, zatem można im przypisać właściwości przeciwstarzeniowe.


art. sponsorowany
Ocena (3.6) Oceń: