Kwas glikolowy – właściwości, działanie i zastosowanie kwasu glikolowego

By zachować piękny i młody wygląd, coraz częściej decydujemy się na różne zabiegi i stosujemy preparaty, które mają nam w tym pomóc. Kwas glikolowy to substancja, którą wykorzystuje się zarówno w gabinetach medycyny estetycznej, jak w kosmetykach do codziennego użytku. Kwas glikolowy ma wiele dobroczynnych właściwości, między innymi delikatnie złuszcza naskórek, nawilża, odmładza i rozjaśnia przebarwienia. Co warto wiedzieć o kwasie glikolowym? Jakie jest jego zastosowanie?



Kwas glikolowy wykorzystywany jest w różnych kosmetykach i zabiegach kosmetycznych, fot. shutterstockKwas glikolowy wykorzystywany jest w różnych kosmetykach i zabiegach kosmetycznych, fot. shutterstock
  1. Kwas glikolowy – co to takiego?
  2. Właściwości kwasu glikolowego
  3. Zastosowanie kwasu glikolowego
  4. Peeling kwasem glikolowym – jak to wygląda?
  5. Przeciwwskazania do stosowania kwasu glikolowego
  6. Kwas glikolowy – tak czy nie?

Kwas glikolowy – co to takiego?


Kwas glikolowy (HO-CH2-COOH), nazywany także kwasem hydroksyoctowym, zalicza się do jednych z najbardziej znanych i powszechnie stosowanych substancji należących do grupy kwasów owocowych – alfahydroksykwasów (AHA). Kwas glikolowy posiada najmniejsze cząsteczki pośród wszystkich kwasów AHA, a dzięki temu jest w stanie wnikać do głębokich warstw naskórka. Dlatego też tak ochoczo wykorzystywany jest w różnych produktach i zabiegach kosmetycznych. Naturalnie otrzymywany jest przede wszystkim z trzciny cukrowej, którą poddaje się procesowi fermentacji, ale jego źródłem mogą tez być winogrona, jabłka, agrest i buraki cukrowe. Ze względu na jego pochodzenie, kwas glikolowy zalicza się do substancji pochodzenia naturalnego.

Kwas glikolowy występuje pod postacią higroskopijnego ciała stałego, które nie posiada ani koloru, ani zapachu – jest bezwonny i bezbarwny. Nie wykazuje toksyczności, nie wywołuje alergii i jest dobrze przyswajany przez skórę. Jako składnik kosmetyczny, przeznaczony jest do pielęgnacji skóry twarzy, wykazuje działanie złuszczające i nawilżające. Dlatego też producenci kosmetyczni dodają go peelingów, kremów złuszczających, serum do twarzy i żeli głęboko oczyszczających skórę twarzy. Natomiast w gabinetach kosmetycznych popularne są peelingi chemiczne na bazie kwasu glikolowego.

Kwas glikolowy wykorzystywany jest w stężeniu 5-70%. Im wyższe stężenie tej substancji, tym zabieg lub kosmetyk intensywniej działa i głębiej wnika w skórę, a to pozwala na dobranie odpowiedniej kuracji glikolowej do potrzeb i rodzaju skóry, a także oczekiwanego efektu.
Na podstawie: https://www.prevention.com/beauty/skin-care/a30577360/what-is-glycolic-acid/

Właściwości kwasu glikolowego


Kwas glikolowy występuje w stężeniu 5-70%, a im jest wyższe, tym głębiej i intensywniej działa na skórę. Kwas glikolowy w stężeniu 5-15% wykorzystywany jest w pielęgnacji domowej, wywołując niewidoczne gołym okiem złuszczanie martwej warstwy rogowej naskórka, jednocześnie nawilżając, przyspieszając proces regeneracji i odnowy skóry właściwej.

Kwas glikolowy w stężeniu 30% działa znacznie silniej i nie znajdziemy kremu o takiej mocy. Kwas o takiej konsystencji stosowany jest w peelingach chemicznych, którzy wykonują profesjonaliści w salonach kosmetycznych. Taki kwas glikolowy złuszcza martwy naskórek, zapewnia odpowiednie nawilżenie suchej skóry, reguluje wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe, zmniejsza drobne przebarwienia i plamy pigmentacyjne oraz zapobiega powstawaniu nowych, ujednolica i wyrównuje koloryt skóry, ułatwia wnikanie aktywnych składników do głębszych warstw skóry, pobudza fibroblasty do produkcji elastyny i kolagenu oraz normalizuje proces keratynizacji naskórka. 

Kwas glikolowy o stężeniu 70% działa na skórę silnie i dogłębnie. Dlatego też zazwyczaj stosowany jest do cery problematycznej, np. trądzikowej, zniszczonej słońcem czy z przebarwieniami. Kwas glikolowy o takim stężeniu powinien być używany tylko i wyłącznie w salonach dermatologicznych pod czujnym okiem lekarza specjalisty. Kwas glikolowy 70% skutecznie złuszcza martwy naskórek, hamuje rozwój trądziku, rozjaśnia przebarwienia, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, niweluje powstawanie niedoskonałości, dogłębnie i trwale pobudza procesy regeneracyjne w skórze właściwej.
Kwas glikolowy możemy znaleźć także w produktach kosmetycznych do codziennego użytku, jak kremy do twarzy, fot.  shutterstock

Zastosowanie kwasu glikolowego


Zabiegi pielęgnacyjne z wykorzystaniem kwasu glikolowego są bardzo popularne i cenione. Kwas glikolowy stosowany na twarz – w zależności od jego stężenia – ma wiele zastosowań. Dlatego też zabiegi mogą być indywidualnie dobrane do potrzeb i rodzaju skóry. Ważne jest, aby zabiegi były wykonywane po konsultacji z kosmetologiem, lekarzem lub dermatologiem. Najpopularniejsze zabiegi z wykorzystaniem kwasu glikolowego to peelingi, ale stosuje się go również w maseczkach na twarz.

Kwas glikolowy możemy znaleźć także w produktach kosmetycznych do codziennego użytku, jak kremy do twarzy. Wtedy jednak stężenie tej substancji jest niższe, maksymalnie osiąga 20%. Wynika to z faktu, że codzienne aplikowanie preparatu o wysokim stężeniu tego kwasu może podrażniać skórę. W zależności od jego koncentracji w kremie, posiada on nieco inne funkcje i właściwości. Przy niższym stężeniu krem odpowiada za nawilżenie skóry i wygładzenie jej powierzchni. Wyższa moc kwasu glikolowego wykazuje silniejsze właściwości złuszczające.

Używanie kremów z kwasem glikolowym zalecane jest przede wszystkim osobom z cerą dojrzałą. Poza tym skutecznie poprawiają nawilżenie skóry. Preparaty z 20% stężeniem kwasu glikolowego powinny stosować osoby z widocznymi na twarzy plamami i bliznami po przebytym trądziku. Regularne stosowanie tych preparatów pozwala pozbyć się niedoskonałości.

Peeling kwasem glikolowym – jak to wygląda?


Peeling z wykorzystaniem kwasu glikolowego polega na złuszczaniu martwych komórek naskórka. Można go zrobić w salonach kosmetycznych lub w domowym zaciszu, ale produkty do samodzielnej pielęgnacji zawierają niskie stężenie kwasu (około 5-15%). Natomiast zabieg medycyny estetycznej jest zabiegiem zdecydowanie bardziej intensywnym, a stężenie kwasu glikolowego dobiera się indywidualnie do rodzaju i potrzeb skóry (zwykle 20-70%). Stopień działania peelingu zależy nie tylko od jego stężenia, ale także od pH, czasu aplikacji, grubości naniesionej warstwy oraz rodzaju nośnika.

Jakie efekty przynosi peeling z wykorzystaniem kwasu glikolowego?
  • zmniejsza blizny potrądzikowe;
  • rozjaśnia przebarwienia posłoneczne;
  • doskonale nawilża skórę;
  • złuszcza martwy naskórek, wygładzając i odświeżając cerę;
  • usuwa zaskórniki, oczyszcza pory;
  • pobudza regenerację i odnowę skóry;
  • pobudza produkcję kolagenu i elastyny, spłyca zmarszczki i odmładza, poprawia strukturę i gęstość skóry;
  • pomaga w leczeniu trądziku i zapobiega powstawaniu mas rogowych w mieszkach włosowych;
  • ułatwia wnikanie do skóry innych substancji czynnych stosowanych w kosmetykach.

Za sprawą peelingu glikolowego skóra twarzy staje się gładka, promienna i dokładnie oczyszczona. Jednak by te efekty były widoczne i długotrwałe, trzeba regularnie stosować zabiegi. Zwykle zalecane jest wykonanie serii 5-7 zabiegów co 2-4 tygodnie, a kurację powinno się rozpoczynać od stosowania produktów o niskim stężeniu kwasu glikolowego, a dopiero stopniowo zwiększać jego moc. Przed pierwszym zabiegiem, przez około 2 tygodnie, warto stosować krem z niskim stężeniem kwasu (5-15%), by przygotować naszą cerę na peeling. W trakcie kuracji i minimum miesiąc po jej zakończeniu należy unikać promieni UV, ponieważ wtedy skóra jest bardzo wrażliwa na ich działanie i może dojść do pojawienia się przebarwień, a nawet i poparzenia skóry. Stosując serię peelingów kwasem glikolowym nie wolno w tym czasie wykonywać innych zabiegów, które mogą podrażnić skórę, np. mikrodermabrazji czy innych peelingów mechanicznych. Po zakończonej serii zabiegów nie wolno zdrapywać schodzącego z twarzy naskórka, a jedynie w tym okresie należy intensywnie nawilżać skórę.
Kwas glikolowy wykazuje działanie złuszczające i nawilżające. Źródło: shutterstock

Przeciwwskazania do stosowania kwasu glikolowego


Stosowanie zabiegów i kosmetyków z kwasem glikolowym jest generalnie bezpieczne, ale nieodpowiednie zastosowanie tej substancji może wiązać się podrażnieniem lub uszkodzeniem skóry. Przeciwwskazaniem do stosowania kwasu glikolowego są ciąża i karmienie piersią, alergie skórne (np. AZS), choroby autoimmunologiczne, nadżerki, uszkodzenia naskórka oraz terapia retinoidami. Z kwasu glikolowego trzeba również zrezygnować w przypadku występowania opryszczki wagowej, torbieli oraz odczekać minimum 2 miesiące od zabiegu chirurgicznego, który został wykonany w obrębie twarzy.

Kwas glikolowy – tak czy nie?


Kwas glikolowy to prawdziwa perełka w kosmetologii. Skutecznie regeneruje naszą cerę i sprawia, że wygląda promienniej i młodziej, a wszelkie niedoskonałości stopniowo zanikają. Warto zwracać uwagę, czy w składzie naszego kremu do twarzy znajduje się ta substancja. Jest bezpiecznym produktem, który nie wykazuje toksyczności, nie wywołuje alergii i jest dobrze przyswajany przez skórę.

Co prawda zabiegi w salonach kosmetycznych z wykorzystaniem kwasu glikolowego nie są tanie, ale raz na jakiś czas warto zainwestować w serię peelingów, by oczyścić i zregenerować skórę twarzy. Efekty działania peelingu glikolowego są bardzo szybko widoczne i utrzymują się przez długi czas. Dlatego też warto zafundować sobie peeling kwasem glikolowym, a skóra naszej twarzy będzie nam bardzo wdzięczna.
Ekologia.pl (Klaudia Kwiatkowska)

Bibliografia

1. “https://www.prevention.com/beauty/skin-care/a30577360/what-is-glycolic-acid/”; data dostępu: 2020-09-29
2. “https://www.verywellhealth.com/glycolic-acid-15774”; data dostępu: 2020-09-29
3. “https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/glycolic-acid-for-acne”; data dostępu: 2020-09-29
4. “https://skinkraft.com/blogs/articles/glycolic-acid-skin-care”; data dostępu: 2020-09-29
5. “https://gethealthyskin.com/ingredients/glycolic-acid”; data dostępu: 2020-09-29
6. “https://www.byrdie.com/glycolic-peels”; data dostępu: 2020-09-29

Ocena (2.0) Oceń: