Kwas poliglutaminowy – właściwości, działanie i zastosowanie Kwasu poliglutaminowego

Współczesna kosmetologia od lat z entuzjazmem korzysta z potencjału kwasów. Kolejnym hitem w dziedzinie pielęgnacji urody jest kwas poliglutaminowy (PGA) – składnik nie całkiem nowy, ale dopiero niedawno doceniony. Kiedy i w jaki sposób warto go stosować? Dowiedz się, jakie korzyści niesie ze sobą kwas poliglutaminowy.Kwas poliglutaminowy jako składnik nawilżający w kosmetykach. Źródło: photo-lime/ShutterstockKwas poliglutaminowy jako składnik nawilżający w kosmetykach. Źródło: photo-lime/Shutterstock
  1. Kwas poliglutaminowy – co to jest?
  2. Jak kwas poliglutaminowy wpływa na skórę?
  3. Zastosowanie kwasu glutaminowego
Jeszcze do niedawna ulubioną substancją nawilżającą w kosmetykach był kwas hialuronowy. Cały świat zachwycił się jego zdolnością do zatrzymywania wody w oszałamiającej proporcji – 1000 razy większej niż własna masa. Kwas poliglutaminowy jest pod tym względem jeszcze efektywniejszy, gdyż jest w stanie zaabsorbować nawet 5000 razy więcej wody niż waży!

Kwas poliglutaminowy – co to jest?


Pod względem chemicznym kwas poliglutaminowy jest peptydem, a konkretnie grupą cząsteczek kwasu glutaminowego. Na potrzeby kosmetyczne pozyskiwany jest syntetycznie, ale warto wiedzieć, że powstaje również w naturalnym procesie… fermentacji soi! Obecny jest w natto, czyli japońskim specjale sojowym otrzymywanym dzięki aktywności bakterii Bactilis subtilis.

Co warto wiedzieć o właściwościach kwasu poliglutaminowego? Po pierwsze, zwiększa on rozpuszczalność substancji w wodzie. Po drugie, jako produkt uboczny fermentacji bakteryjnej jest substancją nieszkodliwą dla środowiska naturalnego – zarówno proces jego produkcji, jak i przedostawanie się do otoczenia nie stanowią ryzyka ekologicznego.

Jak kwas poliglutaminowy wpływa na skórę?


Początkowo kwas poliglutaminowy rozpatrywany był wyłącznie w roli nośnika substancji aktywnych do wewnątrz skóry - ma on bowiem doskonałą zdolność do przenikania przez naskórek. Szybko okazało się jednak, że sam w sobie jest w stanie skutecznie nawilżać skórę tworząc na jej powierzchni gładki film, który zatrzymuje wilgoć wewnątrz tkanki. W rezultacie nawet przy bardzo niesprzyjających warunkach zewnętrznych (suche pomieszczenia, wiatr, klimatyzacja), aplikacja kwasu poliglutaminowego pozwala zachować odpowiedni poziom wody w skórze.

Skuteczne nawilżenie to nie tylko większy komfort, ale także lepszy wygląd skóry. Aplikacja kosmetyków z kwasem poliglutaminowym przynosi więc natychmiastowy efekt ujędrnienia i wygładzenia cery, co przekłada się na efekt fizycznego odmłodzenia. Z badań wynika ponadto, że PGA wspomaga produkcję naturalnego czynnika nawilżającego (NMF), czyli mieszaniny związków rozpuszczalnych w wodzie i budujących warstwę rogową skóry. To z kolei pomaga wzmocnić barierę ochronną naskórka, która broni tkankę nie tylko przed wysychaniem, ale i podrażnieniami czy drobnoustrojami chorobotwórczymi.
Tabela przedstawiająca korzyści z aplikacji kwasu poliglutaminowego na skórę, opracowanie własne

Zastosowanie kwasu glutaminowego


Kwas poliglutaminowy polecany jest przede wszystkim jako składnik kosmetyków nawilżających przeznaczonych do każdego rodzaju cery – od bardzo suchej i wrażliwej po tłustą i trądzikową. Zazwyczaj występuje w stężeniu 0,3 – 2,5%. Jak działa? Przede wszystkim redukuje poczucie ściągnięcia skóry i łuszczenie, a ponadto jest szczególnie przydatny w kontekście zwalczania skutków ubocznych ekspozycji na wiatr, słońce i mróz czy przebywania w suchych pomieszczeniach.

Kremy i emulsje z kwasem PGA spełniają również funkcję prewencji podrażnień i wysuszania – aplikowane regularnie zapobiegają uciekaniu wody z naskórka. Pojawiają się także w składzie preparatów odmładzających poprawiając kondycję skóry na dwa sposoby: poprzez nawilżenie oraz transport antyoksydantów takich jak kwercetyna czy kwas ferulowy do głębszych warstw tkanki. Jest także doskonale kompatybilny z witaminą C, niacynamidem oraz retinolem.

Zdaniem naukowców kwas poliglutaminowy w najbliższych latach stanie się poważnym konkurentem dla kwasu hialuronowego oraz płynnego kolagenu. Nie posiada on wprawdzie właściwości antyoksydacyjnych, ale przez to nie jest wrażliwy na wpływ światła i kontakt z powietrzem. Może być stosowany codziennie i nie powoduje żadnych skutków ubocznych ani podrażnień – w badaniach klinicznych aplikuje się go nawet na gojące się rany!
Czy kwas PGA wyklucza się jednak z kwasem hialuronowym? W żadnym razie! Zdaniem dermatologów idealnie byłoby stosować oba w precyzyjnej kolejności – najpierw kwas HA o mniejszych cząsteczkach, potem zaś kwas poliglutaminowy, który „zamknie” skórę niczym warstwa lakieru na drewnie!
Natto – fermentowana soja, w której występuje kwas poliglutaminowy. Źródło: K321/Shutterstock
Ekologia.pl ( Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. „In vitro evaluation of new functional properties of poly-γ-glutamic acid produced by Bacillus subtilis D7” Na-Ri Lee i in., https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3942858/, 13/10/2022
2. “SCIENCE OF SKINCARE: POLYGLUTAMIC ACID” Hale Cosmeceuticals, https://www.halecosmeceuticals.com/blog/polyglutamic-acid, 13/10/2022
3. “Polyglutamic Acid: A Powerful Moisturizer That Reduces Signs of Aging” Christine Ruggeri, https://draxe.com/beauty/polyglutamic-acid/, 13/10/2022
4. “Polyglutamic Acid: A Novel Peptide for Skin Care” Natalie Ben-Zur, https://www.cosmeticsandtoiletries.com/cosmetic-ingredients/moisturizing/article/21836259/polyglutamic-acid-a-novel-peptide-for-skin-care, 13/10/2022
5. “Polyglutamic acid: The glow-worthy ingredient to add to your beauty arsenal” Faye Remedios, https://www.vogue.in/beauty/content/polyglutamic-acid-the-glow-worthy-ingredient-to-add-to-your-beauty-arsenal, 13/10/2022

Ocena (2.4) Oceń: