Lotos – charakterystyka, właściwości i zastosowanie lotosu

Lotos - symbol miłości, czystości i długowieczności. Lotos - symbol miłości, czystości i długowieczności. Fot. pixabay.com

Lotos to roślina pełna sprzeczności. Choć lotos rośnie w brudzie, zachowuje nieskazitelną czystość, gdyż powierzchnia jego kwiatów i liści pokryta jest hydrofobową warstwą o właściwościach samoczyszczących. Lotosy, pomimo swojej czystej natury, są poza tym symbolami miłości cielesnej i uchodzą za afrodyzjaki. Poznajmy pozostałe, fascynujące walory lotosu.


Lotos: występowanie i charakterystyka

Lotosy rosną dziko w Azji, Europie i w Ameryce. W wielu rejonach świata są też uprawiane, m. in. jako rośliny ozdobne. Najbardziej kojarzą nam się z Dalekim Wschodem i mulistymi wodami Indii oraz Tajlandii (lotos jest oficjalnym symbolem narodowym Indii i Wietnamu). Lotosy to wieloletnie byliny wodne, o liściach i kwiatach wyrastających ponad powierzchnię tafli jezior i stawów. Lubują się w brudzie i mule. Kwitną nawet w kanałach.

Kwiaty lotosu przypominają lilie wodne. Ich szerokie, okazałe płatki mają kolor różowy, żółty lub biały, w zależności od gatunku. Lotos żółty rośnie w Ameryce Środkowej, na Karaibach i w Stanach Zjednoczonych. Natomiast kwiaty białawe i różowe wydaje lotos orzechodajny, gatunek charakterystyczny dla Azji. Jest on niezwykle intrygujący – posiada torebki nasienne z maleńkimi orzeszkami w środku. Owocostany te kształtem przypominają sztywną rynienkę rozszerzającą się u góry lub końcówkę konewki – tak jak ona pokryte są dziurkami. W zagłębieniu każdej spoczywa pojedyncze, jadalne nasionko. Nasionka lotosu są niezwykle odporne i długowieczne – mogą wykiełkować na długo po wysianiu. Aby nie być gołosłownym – z dna wyschniętego jeziora w północno-wschodnich Chinach zebrano nasiona, które wykiełkowały po ponad tysiącu lat! Lotos ponadto jako jedyna roślina na świecie kwitnie i owocuje w tym samym momencie.

Efekt lotosu

Na tym nie kończą się jednak efektowne właściwości lotosu. W zasadzie najciekawsze dopiero przed nami. Mówiąc o lotosie nie można nie wspomnieć o jego liściach. Okrągłe, o pokaźnej średnicy, gładkie i unoszące się wysoko nad wodą, mają właściwości hydrofobowe. Woda, na wzór kropel rtęci, spływa po nich nie pozostawiając po sobie żadnych śladów. Ponadto liście lotosu są twarde i mocne – mieszkańcy regionów obfitujących w lotosy często używają ich do przechowywania czy zawijania. Podobnie jak kwiaty i nasiona, liście także są jadalne. W medycynie ajurwedyjskiej są wykorzystywane wspomagająco przy gorączce, nadmiernej potliwości oraz krwotokach i krwawieniach. Z kolei łodyga lotosu łagodzi podrażnienia układu pokarmowego i hamuje biegunkę. Potencjał leczniczy posiada również suszony korzeń lotosu, w medycynie ludowej służący przede wszystkim w leczeniu kaszlu, astmy, choroby zatok czy zapalenia płuc. Niemniej największe znaczenie ma on w kulinariach. Świeży, gotowany lub pieczony korzeń lotosu to bardzo popularny przysmak kuchni azjatyckiej, serwowany w postaci chipsów lub jako składnik curry, gulaszów czy sałatek. Bulwa wewnątrz „ozdobiona” jest kanałami powietrznymi, które po przekrojeniu korzenia w poprzek tworzą wzór kwiatu.


Kwiaty i liście lotosu mają powierzchnię hydrofobową - woda spływa po nich, zabierając ze sobą zanieczyszczenia. By Andrewkim via Pixabay CC0.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy