Manicure biologiczny – co to jest? Jak się wykonuje manicure biologiczny?

Manicure biologiczny to nowa moda podążająca za zainteresowaniem naturalnymi metodami pielęgnacji urody. W porównaniu do klasycznych zabiegów na paznokciach, charakteryzuje się ona niskim stopniem inwazyjności, a co za tym idzie ograniczonym ryzykiem. Czy i dlaczego warto zdecydować się na manicure biologiczny? Czy można wykonać go samodzielnie w domu?Manicure biologiczny to propozycja dla miłośniczek naturalności. Źródło: shutterstockManicure biologiczny to propozycja dla miłośniczek naturalności. Źródło: shutterstock
 1. Na czym polega manicure biologiczny?
 2. Z czego składa się manicure biologiczny?
 3. Manicure biologiczny – zalety
 4. Czy manicure biologiczny ma jakieś wady?
 5. Manicure biologiczny w domowym zaciszu
 6. Dla kogo manicure biologiczny?
W ostatnich latach ogromną popularnością w salonach kosmetycznych cieszy się manicure hybrydowy oraz żelowy. Obie te metody proponują trwałe i estetyczne pokrycie paznokci warstwą, która utrzymuje się znacznie dłużej niż tradycyjny lakier. Niestety, korzyści estetyczne niekoniecznie wychodzą kobietom na zdrowie! Lekarze przestrzegają, że paznokcie żelowe osłabiają naturalną płytkę, a ich zdejmowanie za pomocą frezarki bywa źródłem poważnych uszkodzeń. Paznokcie hybrydowe są pod tym względem mniej kontrowersyjne, ale utwardzanie ich pod lampami UV może przyspieszać starzenie się skóry dłoni i zwiększać ryzyko raka skóry. Substancje stosowane do powlekania paznokci mogą być poza tym same w sobie źródłem szkodliwych substancji rakotwórczych, w tym kancerogenów.

Trudno się dziwić, że w opozycji do sztucznych paznokci, a zwłaszcza drogich i niekoniecznie bezpiecznych procedur ich aplikacji, pojawił się pomysł na manicure biologiczny – prosty, naturalny i ograniczający ryzyko.

Na czym polega manicure biologiczny?

Idea manicure biologicznego poniekąd wraca do korzeni pielęgnacji paznokci. Zamiast elektrycznych urządzeń i metalowych pilników, zachęca do stosowania narzędzi szklanych i plastikowych i drewnianych. Na rynku pokazały się już nawet ekologiczne bambusowe pilniki! Wszystkie procedury mają być jak najmniej inwazyjne, aby do minimum ograniczyć ryzyko uszkodzenia płytki paznokcia, ekspozycji na szkodliwe związki czy mechanicznych urazów skóry. Te ostatnie, przy nieodpowiednim poziomie higieny w czasie zabiegu lub po nim, mogą być źródłem poważnych zakażeń!

Wśród kosmetyków wykorzystywanych do manicure biologicznego preferuje się te naturalnego pochodzenia, choć zazwyczaj stosowany jest i aceton, i klasyczne lakiery. Wiele współczesnych marek proponuje już jednak kremy, odżywki i inne preparaty pozbawione parabenów, syntetycznych barwników i zapachów, ftalanów, siarczanów czy olejów mineralnych.

Ogólnie rzecz biorąc, cały zabieg skoncentrowany jest na wsparciu zdrowia skóry i płytki paznokcia i wydobyciu ich naturalnego piękna, raczej niż drastycznych zmianach wyglądu. Zasada cierpienia dla urody zostaje odwrócona – przyjemność naturalnej pielęgnacji ma zapewnić nam urodę dłoni!
Do biologicznego manicure wykorzystuje się wyłącznie szklane i plastikowe pilniki. Źródło: shutterstock

Z czego składa się manicure biologiczny?

Jak wygląda zabieg manicure biologicznego? Pierwszym krokiem jest pozbycie się starego lakieru i ewentualnych resztek innych zanieczyszczeń. Następnie za pomocą specjalnych kąpieli lub preparatów zmiękcza się skórki wokół paznokci, które w efekcie mogą być specjalnym patyczkiem delikatnie odsunięte, nie zaś usunięte. Przypomnijmy, że wycinanie skórek nie tylko nie oferuje żadnych korzyści estetycznych, ale czyni paznokcie bardziej podatnymi na infekcje grzybiczne i bakteryjne. Tak przygotowane dłonie bywają poddawane peelingowi złuszczającemu martwy naskórek.

W dalszej kolejności paznokcie piłowane są z wykorzystaniem szklanych lub plastikowych pilników, dla nadania im ładnego kształtu. Częścią tego etapu jest również zwykle wcieranie oliwki i polerowanie płytki, co gwarantuje piękny, zdrowy połysk. W tym momencie zabieg może być zakończony, ale jeśli klientka życzy sobie wykonania kolorowego manicure, płytkę na koniec się odtłuszcza i pokrywa wybranym odcieniem lakieru. Finalnym krokiem, niezależnie od kładzenia lakieru, powinno być staranne nakremowanie dłoni emolientem.

Uwaga! Piłujemy paznokcie zawsze tylko w jedną stronę, aby ograniczyć ich łamliwość. Pilniki regularnie dezynfekujemy i utrzymujemy w suchości!

Manicure biologiczny – zalety

Największą bodaj korzyścią manicure biologicznego jest jego perspektywiczność. Zadbane dłonie i paznokcie nie tylko wyglądają coraz lepiej, ale łatwiej bronią się przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Nawet w przypadku zaprzestania regularnych wizyt w salonie efekt będzie utrzymywał się jeszcze przez długi czas, pozwalając na minimum pielęgnacji w domu.
Manicure biologiczny jest również najlepszą inwestycją we własne zdrowie, nie stwarzając praktycznie żadnego ryzyka dla skóry, paznokci czy ogólnej kondycji. Może być bez przeszkód powtarzany raz na tydzień, a każdy zabieg tylko wspomaga wcześniejsze efekty.

Dodajemy, że w porównaniu ze wspomnianymi wyżej zaawansowanymi technologicznie metodami żelowymi czy hybrydowymi, manicure biologiczny jest atrakcyjnie tani. W efekcie, odwiedzanie salonu nawet dwa razy w miesiącu nie stanowi poważnego obciążenia dla budżetu, a korzyści z zabiegów rosną w długiej perspektywie.

Czy manicure biologiczny ma jakieś wady?

Czy można coś zarzucić tak bezpiecznej i korzystnej procedurze? Manicure biologiczny nie jest niestety propozycją dla kobiet, które oczekują natychmiastowych, spektakularnych efektów, jak choćby przedłużenia paznokci. Na uzyskanie wyraźnej poprawy stanu płytek paznokciowych trzeba bowiem trochę poczekać, a ewentualne estetyczne defekty rozwiąże tylko skrócenie paznokci i odpowiednio długi upływ czas potrzebny do odrośnięcia płytki. Jeśli więc potrzebujesz imponujących, odpowiednio długich paznokci „na dziś”, manicure biologiczny prawdopodobnie nie zaspokoi Twoich oczekiwań.

Tak, jak w przypadku innych rodzajów manicure, zabiegi nie są jednak wykonywane w przypadku stwierdzenia grzybicy lub brodawek paznokci, a także widocznych stanów zapalnych, skaleczeń czy alergii. Manicure biologiczny wykonuje się tylko na zdrowych dłoniach!
Tabela przedstawiająca elementy biologicznego manicure; https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bulimia/diagnosis-treatment/drc-20353621

Manicure biologiczny w domowym zaciszu

Ponieważ jest tak prosty i nie wymaga posiadania specjalnego sprzętu, manicure biologiczny może być bez przeszkód wykonywany samodzielnie w domu. Wystarczy wyposażyć się w odpowiedni zestaw narzędzi (nie metalowych!), składający się z patyczka do odsuwania, skórek, różnej grubości pilników i polerki. Potrzebne nam również będą kosmetyki, przede wszystkim odżywka w formie olejku, preparat do zmiękczania skórek, krem nawilżający, a idealnie również peeling oraz maska na dłonie.

Dla kogo manicure biologiczny?

Tak naprawdę manicure biologiczny to alternatywa, którą można polecić wszystkim, niezależnie od wieku, stylu czy nawet płci. Jest to bowiem najbardziej naturalna forma dbania o dłonie, które dla wielu z nas stanowią przecież osobistą wizytówkę. Szczególnie dobroczynna metoda ta będzie jednak dla osób o słabych, rozdwajających się, łamliwych lub zniszczonych wcześniejszym zabiegami paznokciach, które chcielibyśmy przywrócić do stanu równowagi i cieszyć się pięknem wynikającym za zdrowia, raczej niż estetycznych trików.

Manicure biologiczny to oczywiście również przysłowiowa woda na młyn dla wszystkich miłośników naturalnej pielęgnacji urody, a nawet szeroko rozumianego zdrowego stylu życia, w którym szacunek dla własnego ciała i przyrody jest motywem dominującym.
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

 1. Sanda Ali; “Experts warn of serious health risks associated with shellac, gel manicures”; data dostępu: 2021-02-17
 2. Kellie Bramlet; “Is your manicure safe?”; data dostępu: 2021-02-17
 3. Martha Stewart; “How to Give Yourself a Natural Manicure”; data dostępu: 2021-02-17
 4. Emry Trantham ; “Ten Ways to Keep Your Nails Beautiful Naturally”; data dostępu: 2021-02-17
 5. Ramya Achanta; “25 Easy And Natural Nail Care Tips And Tricks To Try At Home”; data dostępu: 2021-02-17
Ocena (3.4) Oceń: