Manicure japoński – opis, efekty i działanie. Jak wykonać manicure japoński?

Z Internetu nieustannie dochodzą do nas zdjęcia coraz to nowszych wzorów na długich paznokciach hybrydowych lub żelowych – wciąż pięknych, ale być może momentami już nudnych? Manicure japoński to propozycja dla osób, które chcą podkreślić naturalny wygląd paznokci, zadbać przede wszystkim o to, by były zdrowe, mocne i błyszczące. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w manicure japońskim stosuje się wyłącznie naturalne składniki, efekt utrzymuje się kilka tygodni, a wspaniałe rezultaty można osiągnąć nawet we własnym domu! Co to jest manicure japoński i dlaczego warto choć raz go na sobie wypróbować?Manicure japoński to zdrowy i naturalny sposób dbania o paznokcie. Źródło: shutterstockManicure japoński to zdrowy i naturalny sposób dbania o paznokcie. Źródło: shutterstock
 1. Co to jest manicure japoński?
 2. Jak zrobić manicure japoński?
 3. Czy manicure japoński jest dobry i zdrowy dla paznokci?
 4. Dla kogo jest manicure japoński?
 5. Manicure japoński – zalety i składniki
 6. Manicure japoński w domu

Co to jest manicure japoński?


Manicure japoński to starożytna (!) japońska technika pielęgnacji paznokci, która polega na polerowaniu składników odżywczych w głąb łożyska paznokcia. Celem tego zabiegu jest uzyskanie bardzo zdrowych i lśniących paznokci, bez konieczności ich malowania. Bardzo ważną cechą tego zabiegu jest to, że wszystkie używane do niego produkty są wykonane z naturalnych materiałów, a pasta i puder, które wykorzystuje się w manicure japońskim, nie zawierają żadnych syntetycznych chemikaliów. Manicure japoński nie wymaga także specjalnych lamp UV, utwardzaczy, płynów do usuwania czy innych dodatkowych przedmiotów, poza pastą, pudrem i specjalnymi szczoteczkami do ich wcierania.

Jak zrobić manicure japoński?


Procedura tak zwanego manicure japońskiego najczęściej wygląda i przebiega identycznie jak w przypadku manicure klasycznego – a więc najpierw ustala się preferowany kształt paznokci (proste, w kształcie migdałka), następnie wycina się (rzadko) albo rozpuszcza się skórki i dobrze odtłuszcza płytkę, by składniki głęboko wniknęły w jej głąb. Podczas tego zabiegu, bardzo często w ogóle nie są używane żadne metalowe narzędzia ani zmywacze, a jedynie ceramiczne pilniki do paznokci oraz delikatne olejki, np. olejek jojoba. Skórki są wtedy jedynie wypychane patyczkiem, a nie cięte, a wszelkie płyny, nawet płyn dezynfekujący, są wykonane z naturalnych i delikatnych składników, takich jak np. wosk pszczeli.

Największa różnica zachodzi jednak dalej – zamiast malowania paznokci zwykłym, kolorowym lakierem lub odżywką, należy wmasowywać lub wcierać w płytkę paznokcia specjalną pastę, która ma działanie odświeżające, nawilżające i nabłyszczające. Następnie wciera się specjalny puder, który zatrzymuje, zabezpiecza i przedłuża ochronę płytki paznokci, chroniąc ją przez szybkim starciem. Całość zabiegu, zwłaszcza, jeśli wykonywany jest w salonie kosmetycznym, kończy przyjemny masaż dłoni lub ich peeling. Warto pamiętać, że po zabiegu nie można potem takich paznokci malować, by nie zmarnować odżywczego efektu manicure japońskiego.

Czy manicure japoński jest dobry i zdrowy dla paznokci?


Pasta używana do manicure japońskiego zawiera specjalne składniki i niektóre witaminy. Wiążą one wodę, a tym samym ułatwiają wnikanie innych substancji oraz wpływają znacząco na równowagę wodno-tłuszczową paznokcia. Głównym zadaniem wcierania takiej pasty jest odżywienie słabego paznokcia, stąd poleca się go np. po ściągnięciu manicure hybrydowego lub żelowego lub w ogóle w przypadku paznokci słabych i łamiących się (z powodów zdrowotnych lub genetycznych). Nakładany potem puder chroni przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak woda czy detergenty, które mogłyby skracać żywotność manicure. Po zastosowaniu tych produktów paznokieć staje się ładny, gładki, z jedwabistym połyskiem, który nie znika np. od wody. Specyficzna, „zdrowa” poświata na paznokciu utrzymuje się do 2 lub 3 tygodni. Potem warto zabieg powtórzyć, nawet pięć razy, by utrzymać dłużej pożądany efekt.

Cała procedura musi być wykonywana powoli i bardzo ostrożnie, należy ten zabieg potraktować być może trochę jak rytuał. Kosmetyczka (lub dowolna osoba, która chce sobie zrobić manicure japoński) musi pamiętać, że płytka paznokcia jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła. Jeśli kosmetyczka zbyt mocno naciska na paznokieć, ten rozgrzeje się i podczas zabiegu można odczuwać nieprzyjemne pieczenie.
Dbanie o zdrowo wyglądające paznokcie to ważna część pielęgnacji. Źródło: shutterstock

Dla kogo jest manicure japoński?


Ten bardzo naturalny i tradycyjny zabieg jest szczególnie polecany dla osób o słabych, cienkich lub zniszczonych paznokciach, np. po manicure hybrydowym. Manicure japoński nie ma żadnych skutków ubocznych, nie trzeba go także specjalnie usuwać (nabłyszczenie znika samo po kilku tygodniach), nie trzeba go też specjalnie zabezpieczać, choć np. doradza się zakładać rękawiczki przy myciu naczyń czy sprzątaniu, ponieważ długotrwałe zetknięcie z wodą czy chemikaliami nigdy dla dłoni i paznokci nie jest zbyt korzystne. Zdrowy, błyszczący efekt na paznokciach utrzymuje się zazwyczaj około 2-3 tygodni, dla wzmocnienia rezultatów powinno się go powtarzać.

W zasadzie nie ma przeciwwskazań, by spróbować na sobie zbawiennych dla paznokci działań manicure japońskiego. Niektóre kosmetyczki nie polecają jednak nakładania pasty na paznokcie, z których dopiero co zdjęto żel lub hybrydę, ponieważ mogą one być jeszcze zbyt podrażnione i cienkie, by zamaszystymi ruchami wcierać w nie pastę. Wszystko zależy jednak od stosowanej techniki, wyczucia, wprawy i stanu paznokci.
ZALETY MANICURE JAPOŃSKIEGO
 • Wzmacnia i nawilża paznokcie
 • Jest wykonywany z naturalnych składników
 • Chroni przed pękaniem, rozdwajaniem i łuszczeniem paznokci
 • Przyspiesza wzrost paznokci
 • Ratuje i leczy łamliwe paznokcie
 • Nadaje długotrwały, zdrowy, różowy połysk
 • Podkreśla naturalny wygląd paznokcia
 • Nie wymaga dodatkowego malowania paznokci
 • Nie wymaga ściągania ani specjalnej pielęgnacji
Tabela przedstawiająca przykładowe zalety manicure japońskiego. Źródło: opracowanie własne.

Manicure japoński – zalety i składniki


Manicure japoński charakteryzuje się tym, że wygląda bardzo zdrowo, naturalnie i uwydatnia wygląd paznokci. Ponadto pobudza ich wzrost, pobudza krążenie, zabezpiecza przed ich rozdwajaniem się i nieestetycznym złuszczaniem. Taki zabieg, dobrze i regularnie wykonywany, może uratować łamliwe paznokcie i sprawić, że staną się one elastyczne i giętkie, mocne i zdrowe. Cały sekret tkwi w odpowiednim wcieraniu zielonej, nasyconej witaminami pasty i pudru: należy to robić w tym samym kierunku i przy użyciu specjalnych szczoteczek; zielona służy do wcierania pasty, a różowa do wcierania utwardzającego proszku.

Paznokcie po manicure japońskim mają subtelny, zdrowy, różowy połysk, który długo się utrzymuje. Są chronione przez pękaniem, rozdwajaniem i łuszczeniem. Bardzo często szybciej rosną, są takie bardziej elastyczne i mniej podatne na różne uszkodzenia. Wyglądają na zadbane, zdrowe, naturalne i mocne. Nie trzeba (a nawet nie powinno się) malować ich kolorowymi lakierami, a i bez nich wyglądają świetnie i są zadbane. Głównymi składnikami pasty do manicure japońskiego są m.im. witamina A, E, H, prowitamina B5, keratyna, pyłek pszczeli, cynk, ziemia okrzemkowa, lipidy, żeń-szeń, gliceryna, lanolina oraz krzemionka z Morza Japońskiego.

Zestawy do manicure można kupić w internecie. Źródło: shutterstock

Manicure japoński w domu


Czy można zrobić manicure japoński w domu? Okazuje się, że można. Aby wykonać japoński manicure w domu, należy przygotować sobie dwustronny pilnik do skracania i polerowania paznokci przed zabiegiem (w tradycyjnym zabiegu używa się pilnika ceramicznego), plastikowej szpatułki do nakładania pasty i pudru oraz ewentualnie do usuwania skórek (ten krok można pominąć lub używać specjalnego, naturalnego płynu do zmiękczania skórek, a następnie odsunąć je patyczkiem). Zestawy do tego manicure są do znalezienia i kupienia w Internecie. Warto jednak zadbać o to, by był to produkt oryginalny, dobrej jakości i z naturalnych składników, ponieważ podróbki mogą nie przynieść spodziewanego efektu.

Pastę należy wcierać w płytkę paznokcia za pomocą zielonej „szczoteczki” energicznymi, zdecydowanymi ruchami, z kolei puder należy nakładać różową „szczoteczką”, zachowując energiczne ruchy. Dzięki temu substancje zawarte w paście będą mogły swobodnie i głęboko wnikać w płytkę paznokcia.
Cały zabieg trwa około 30 lub 40 minut i należy go powtarzać nie rzadziej niż co 3 tygodnie. Żeby zobaczyć trwałe efekty, należy wykonać go co najmniej pięć razy. Na koniec warto zadbać o dłonie delikatnym peelingiem lub maską albo olejkami. Zabieg manicure japońskiego jest nie tylko dbaniem o paznokcie – to również krok w kierunku życia bez chemii, w zgodzie z naturą. Może być to także wspaniały rytuał, wykonywany w domu lub w salonie kosmetycznym, a także pewnego rodzaju filozofia, która może stać się częścią relaksującego SPA albo jednym ze sposobów dbania o siebie. Nie warto się wtedy spieszyć.
Ekologia.pl (Magdalena Karwat)

Bibliografia

 1. “https://easywaxing.pl/en/about-us/blog/manicure/what-is-japanese-manicure”; data dostępu: 2021-04-12
 2. “https://www.figarolondon.uk/what-is-a-japanese-manicure/”; data dostępu: 2021-04-12
 3. “https://mindoverlatte.com/japanese-manicure/”; data dostępu: 2021-04-12
 4. “https://nailsandlacquer.com/nail-guides/japanese-manicure/66”; data dostępu: 2021-04-12
 5. “http://thebeautyx.co.uk/japanese-manicure-a-step-by-step-guide/”; data dostępu: 2021-04-12
 6. “http://beutystyle.com/japanese-manicure-whats-that.html”; data dostępu: 2021-04-12
Ocena (2.4) Oceń: