Maść cynkowa – właściwości, działanie i zastosowanie maści cynkowej

Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków leczniczych, które pomagają leczyć różne dolegliwości skórne. Jednym z takich preparatów jest maść cynkowa, która jest niedroga, ma łagodny skład  i jest bardzo efektywna. Maść cynkowa to jeden z najskuteczniejszych preparatów stosowanych na wszelakie problemy skórne, np. trądzik, opryszczka czy pieluszkowe zapalenie skóry u niemowlaków. Co warto wiedzieć o maści cynkowej?Maść cynkowa wykazuje działanie przeciwzapalne, osuszające, ściągające, ochronne oraz antyseptyczne.  Źródło: shutterstockMaść cynkowa wykazuje działanie przeciwzapalne, osuszające, ściągające, ochronne oraz antyseptyczne. Źródło: shutterstock
  1. Maść cynkowa – co to takiego?
  2. Właściwości maści cynkowej
  3. Zastosowanie maści cynkowej
  4. Jak należy stosować maść cynkową?
  5. Maść cynkowa a pasta cynkowa
  6. Maść cynkowa – przeciwwskazania
  7. Czy warto stosować maść cynkową?

Maść cynkowa – co to takiego?


Jak sama nazwa wskazuje, maść cynkowa to preparat zawierający tlenek cynku (ZnO). Ma wiele zastosowań i posiada prosty, bezpieczny skład chemiczny. Maść cynkową używa się zewnętrznie, by przynieść ulgę podrażnionej skórze. Ma jednolitą, gęstą konsystencję, jest białego koloru, nie rozpuszcza się w wodzie i trudno się wchłania. Za wszystkie właściwości tej maści odpowiada cynk, który jako jeden z pierwszych pierwiastków został wykorzystany w preparatach leczniczych. Jest on bardzo ważnym elementem dla naszego organizmu. Cynk w maści cynkowej stanowi około 10 proc. preparatu, a reszta to wazelina hydrofilowa. Maść cynkowa znacznie przewyższa swoje droższe odpowiedniki, ponieważ jest łatwo dostępna, tania, skuteczna i zapewnia szybkie działanie.

Pozytywny wpływ tego pierwiastka na skórę dostrzeżono już w czasach starożytnych. Ponad 5 tysięcy lat temu Egipcjanie stosowali sproszkowany cynk zmieszany z odrobiną wonnego płynu, którym leczono różne choroby skórne, np. opatrywanie rani i leczenie owrzodzeń. Liczne wzmianki na temat leczniczego zastosowania tego pierwiastka zawarte są w starożytnych egipskich papirusach i manuskryptach z Dalekiego Wschodu. Dzisiaj możemy go znaleźć nie tylko w kosmetykach i preparatach leczniczych, ale także w farbach, lakierach i tworzywach sztucznych.
Na podstawie: https://my.clevelandclinic.org/health/drugs/18700-zinc-oxide-cream-ointment-paste

Właściwości maści cynkowej


Związki cynku – zarówno organiczne, jak i nieorganiczne - mają korzystny wpływ na skórę: działają osuszająco, przeciwzapalnie, antyseptycznie, ściągająco, matująco, odkażająco, wysuszająco, fotoprotekcyjnie, ochronnie i dezodorująco.  Dlatego też stosowanie maści cynkowej zaleca się osobom, które borykają się z różnymi dolegliwościami skórnymi. Pierwiastek ten w kosmetykach i preparatach leczniczych  może przybierać różną formę, ale najczęściej stosuje się tlenek cynku. Substancja ta występuje pod postacią białego i bezzapachowego proszku, który nie jest rozpuszczalny w wodzie czy tłuszczach. Rozdrobnione cząsteczki tej substancji pozwalają na jakiś czas zmieszać się z płynem, ale po naniesieniu takiego roztworu na skórę, płyn odparowuje a tlenek cynku pozostaje, tworząc białą powłokę ochronną. Tlenek cynku dodawany jest także do produkcji sypkich preparatów, np. pudrów i zasypek dla dzieci oraz kremów do opalania.
Maść cynkowa jest często stosowana na zmiany skórne przy ospie wietrznej. Źródło: shutterstock

Zastosowanie maści cynkowej


Maść cynkowa wykazuje działanie przeciwzapalne, osuszające, ściągające, ochronne oraz antyseptyczne, skutecznie ograniczając rozwój i namnażanie szkodliwych bakterii. Wykorzystywana jest przede wszystkim jako remedium na wszelkie problemy skórne. Z tego względu stosowana jest przy sączących się zmianach skórnych np. przy opryszczce, zajadach, ropnych krostkach i innych problemach skórnych, które przebiegają z sączeniem się ropnej lub surowiczej wydzieliny. Znakomicie sprawdza się w przypadku silnego trądziku, ponieważ posiada zdolność do wysuszania wyprysków i ich gojenia, a efekty widoczne są już po kilku godzinach od zaaplikowania na twarz.

Maść cynkowa to także dobry sposób ochrony skóry przed czynnikami drażniącymi. Substancja aktywna w niej zawarta, czyli tlenek cynku, stosuje się także w kosmetykach chroniących skórę przed podrażnieniami zewnętrznymi, np. w wyniku działania promieni słonecznych. Dlatego niektóre kremy na słońce zawierają ten surowiec, a biała warstwa kremu pozostająca na skórze to jego zasługa. Maść cynkowa stosowana jest też jako preparat chroniący przed odparzeniami i redukujący powstające stany zapalne, np. w obrębie pachwin lub pach, które mogą być spowodowane między innymi nadmierną potliwością.

Maść cynkowa stanowi doskonałe remedium jeśli chodzi o pieluszkowe zapalenie skóry. Pomaga także zredukować pojawiające się na ciele zmiany, np. krostki i odparzenia, które bardzo często występują nie tylko u noworodków, ale także starszych dzieci, które używają pieluszek. Trzeba jednak wiedzieć, że zwyczajna maść cynkowa może niekorzystnie, a nawet agresywnie wpływać na skórę małych dzieci i niemowląt. Dlatego też lepiej jest sięgnąć po specjalne preparaty przeznaczone z zwartością tlenku cynku, ale w nieco mniejszym stężeniu, które są dostosowane do potrzeb skóry maluchów.

Jak należy stosować maść cynkową?


Maść cynkową stosuje się tak samo, jak w przypadku innych maści – niewielką jej ilość bezpośrednio nakłada się na chore lub podrażnione miejsce. Warto wiedzieć, że jej nadmiar może doprowadzić do nadmiernego przesuszenia skóry, dlatego też powinno się ją aplikować w niewielkich ilościach. Nie zaleca się nakładania maści cynkowej na większe partie skóry. Zawarta w niej wazelina może zatykać pory, wywołując powstanie zaskórników i podrażnienie, natomiast nadmiar tlenku cynku może spowodować nadmierne przesuszenie skóry.

Maść najlepiej jest nakładać na oczyszczoną i osuszoną skórę, dlatego też najlepiej jest aplikować ją wieczorem przed pójściem spać. Warto mieć na uwadze, że w związku z tym, że się nie wchłania, może pozostawiać ślady na pościeli. Przed i po nałożeniu tego preparatu należy porządnie umyć dłonie. Maść cynkowa powinna być nakładana punktowo w postaci cienkiej warstwy. Można stosować ją 1-2 dziennie, ale nie częściej, ponieważ może podrażnić i przesuszyć skórę. Trzeba również pamiętać, że nie można nakładać jej w okolice oczu.

Otwarta tubka maści cynkowej może być bezpiecznie stosowana przez około pół roku, ale pod warunkiem jej odpowiedniego przechowywania: w chłodnym i zaciemnionym miejscu.

Maść cynkowa a pasta cynkowa


Pasta cynkowa zawiera ponad dwukrotnie wyższą dawkę tlenku cynku niż maść cynkowa. Pasta jest dużo bardziej gęsta i trudno się rozsmarowuje, dlatego też znacznie lepiej sprawdzi się tam, gdzie specyfik trzeba nakładać punktowo, bez konieczności jego rozsmarowania. Stosuje się ja głównie w przypadku występowania trądziku, ponieważ świetnie wysusza wypryski, sprawiając, że już po kilku godzinach od aplikacji są dużo mniej widoczne. Tak jak w przypadku maści, pastę cynkową nie powinno się stosować na otwarte rany.
Maść cynkowa to jeden z najskuteczniejszych preparatów stosowanych na wszelakie problemy skórne. Źródło: shutterstock

Maść cynkowa – przeciwwskazania


Chociaż maść cynkowa jest bezpiecznym preparatem, to jednak nie każdy powinien jej używać. Osoby uczulone na jakikolwiek składnik, zarówno tlenek cynku, jak i substancje pomocnicze powinny jej unikać. Należy także zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania innych tego typu preparatów – może wtedy dojść do wzajemnej reakcji składników i dojść do silnego podrażnienia skóry. Nie powinna być także nakładana na otwarte rany. W związku z tym, że maść cynkowa się nie wchłania, nie powinno się jej stosować na duże obszary skóry oraz przed nałożeniem makijażu.

Jeśli chodzi o stosowanie maści cynkowej w okresie ciąży i karmienia piersią, to nie powinno stwarzać żadnego zagrożenia. Taki preparat działa powierzchniowo i nie wchłania się do organizmu, a więc nie wpływa negatywnie zarówno na ciężarna kobietę, jak i dziecko. Powinno się jednak zachować ostrożność i w razie konieczności skonsultować jej użycie ze swoim lekarzem.

Czy warto stosować maść cynkową?


Maść cynkowa jest bezpiecznym preparatem, który można samodzielnie stosować. Pomaga nam uporać się z wszelkimi nieprzyjemnymi i bolesnymi zmianami skórnymi. Trzeba jednak zachować umiar i dostosować się do zaleceń znajdujących się na ulotce, bo inaczej jeszcze bardziej sobie zaszkodzimy. Maść cynkowa jest niezwykle skuteczna, tania i bardzo wydajna. Warto mieć ten preparat w swojej domowej apteczce.
Ekologia.pl (Klaudia Kwiatkowska)

Bibliografia

1. “https://my.clevelandclinic.org/health/drugs/18700-zinc-oxide-cream-ointment-paste”; data dostępu: 2020-09-15
2. “https://www.drugs.com/mtm/zinc-oxide-topical.html”; data dostępu: 2020-09-15
3. “https://www.medbroadcast.com/drug/getdrug/zinc-oxide-cream”; data dostępu: 2020-09-15
4. “https://www.newdirectionsaromatics.com/blog/products/all-about-zinc-oxide.html”; data dostępu: 2020-09-15
5. “https://www.alyaka.com/magazine/ultimate-guide-zinc-oxide/”; data dostępu: 2020-09-15
6. “https://blog.cleanprogram.com/zinc-oxide/”; data dostępu: 2020-09-15

Ocena (4.5) Oceń: