Mikrodermabrazja – opis zabiegu, rodzaje i przeciwwskazania dla mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja jest bardzo powszechnym, nieinwazyjnym zabiegiem, który swoją popularność zawdzięcza łatwej dostępności, dość niskiej cenie i szybkim efektom. Zwany czasem „peelingiem w porze lunchu”, ponieważ nie trzeba się do niego przygotowywać, trwa kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, a po wszystkim od razu można nakładać makijaż. Co to jest mikrodermabrazja i komu przede wszystkim jest polecana?Mikrodermabrazja to znany i powszechny zabieg. Źródło: shutterstockMikrodermabrazja to znany i powszechny zabieg. Źródło: shutterstock
 1. Mikrodermabrazja – co to jest?
 2. Mikrodermabrazja – na czym polega zabieg?
 3. Zalety i wady mikrodermabrazji
 4. Rodzaje mikrodermabrazji
 5. Mikrodermabrazja w domu
 6. Mikrodermabrazja – dla kogo jest ten zabieg?
 7. Mikrodermabrazja – przeciwwskazania

Mikrodermabrazja – co to jest?


Mikrodermabrazja to bardzo popularny zabieg kosmetyczny, stosowany w celu odnowienia ogólnego kolorytu i tekstury skóry. Polega na złuszczaniu skóry w sposób mechaniczny, poprzez usunięcie wierzchniej warstwy naskórka. Jest minimalnie inwazyjny, bezpieczny, poprawia wygląd uszkodzeń spowodowanych słońcem, zmarszczek, drobnych linii, plam starczych, blizn potrądzikowych, i wielu innych problemów i stanów związanych ze skórą. Zabieg przypomina ścieranie, ponieważ wykorzystuje specjalne urządzenie o ścierającej się powierzchni – dzięki temu zewnętrzna warstwa skóry wygląda na odświeżoną i odmłodzoną. Jest też inna metoda/technika mikrodermabrazji – polega ona wtedy na natryskiwaniu drobnych cząstek tlenku glinu lub wodorowęglanu sodu za pomocą zasysania. Jej inne nazwy to „mikroderma”, „peeling w porze lunchu”, „peeling paryski” i „peeling diamentowy”.

Mikrodermabrazja – na czym polega zabieg?


Mikrodermabrazja polega na rozpylaniu lub wcieraniu w skórę drobnych kryształków urządzeniem, które delikatnie złuszcza powierzchnię skóry. Celem jest przede wszystkim odmłodzenie i promienny wygląd cery. Zabieg ten nie powinien być bolesny i zajmuje zaledwie kilkadziesiąt minut: mikrodermabrazja twarzy trwa około 30–40 minut, a szyi - 20 minut. Uczucie podczas peelingu paryskiego jest szorstkie i delikatne jednocześnie; czasami bywa żartobliwie porównywane do kota liżącego twarz. Nie ma przeciwwskazań, by po zabiegu zastosować makijaż i delikatne kremy; badania wykazały, że mikrodermabrazja może nawet chwilowo ułatwić wchłanianie niektórych leczniczych maści czy kremów.

Częstotliwość zabiegu jest dowolna i najlepiej ustalać ją z lekarzem, kosmetyczką lub kosmetologiem. Niektórzy mogą poddawać się zabiegom co tydzień, co 2 tygodnie lub co miesiąc, a wszystko w zależności od rodzaju skóry i powodu zabiegu. Po wykonaniu mikrodermabrazji, przez kilka dni może pojawić się lekki obrzęk lub objawy podobne do oparzeń słonecznych. Przed zabiegiem nie trzeba się do niego za długo przygotowywać. Czasami lekarz lub kosmetolog zaleca używanie po zabiegu większej ochrony przeciwsłonecznej.

ZALETY MIKRODERMABRAZJI
 • Nieinwazyjna – nie wymaga igieł, znieczulenia
 • Bezpieczna
 • Działa na różne problemy skóry: drobne zmarszczki, fotouszkodzenia, łagodny trądzik 
 • Jest łatwo dostępna      
 • Można ją wykonywać w domu      
 • Nadaje skórze promienny i zdrowy wygląd    
Tabela przedstawiająca przykładowe zalety stosowania mikrodermabrazji. Źródło: opracowanie własne.

Zalety i wady mikrodermabrazji


Mikrodermabrazja jest nieinwazyjna, bezpieczna i polecana do wielu problemów skórnych. Najlepiej działa na poprawę warunków na powierzchni skóry, a więc na przykład fotostarzenie (spowodowane uszkodzeniami słonecznymi), drobne zmarszczki, plamy starcze, trądzik i delikatne blizny. Najczęstszym obszarem, który poddaje się dermabrazji, jest twarz, ale często stosuje się ją także na szyję, klatkę piersiową, plecy i dłonie – w zależności od potrzeby. Można go stosować w ciąży (choć zawsze warto poinformować lekarza) i jest łatwo dostępny w salonach kosmetycznych, kosmetologicznych i u dermatologów. Zabieg ten nie boli i jest raczej przyjemny.

Kolejną zaletą tego zabiegu jest fakt, że do mikrodermabrazji nie są potrzebne żadne igły ani środki znieczulające. Intensywność zabiegu można łatwo dopasować do wrażliwości i tolerancji skóry, bowiem ciśnienie i prędkość są regulowane.

Z drugiej strony, mikrodermabrazja nie jest skuteczna jako zabieg jednorazowy – efekty są widoczne przede wszystkim po kilku sesjach. Ponadto, działa ona tylko na najbardziej powierzchowne warstwy naskórka, nie działa na głębokich warstwach skóry. Nie jest więc skuteczna, jeśli chodzi o redukcję głębokich blizn, zmarszczek czy silniejszego trądziku – w tym przypadku lepiej postawić na zabiegi chemiczne lub laserowe.
Istnieje kilka rodzajów mikrodermabrazji, można ją też wykonać samodzielnie w domu. Źródło: shutterstock

Rodzaje mikrodermabrazji


Istnieje kilka głównych rodzajów mikrodermabrazji. Podstawową i oryginalną wersją jest tak zwana mikrodermabrazja kryształowa, która polega na skierowaniu niewielkiego strumienia mikrocząsteczek na skórę za pomocą specjalnego urządzenia. Kryształki są na skórę bardzo szybko wyrzucane, po czym ponownie wciągane w głąb maszyny, ale już wraz ze złuszczonymi komórkami skóry. Staje się ona bardziej dokrwiona, co dodatkowo poprawia jej wygląd i nadaje efekt promiennej cery. Po mikrodermabrazji kryształowej, obszar poddany zabiegowi może być nieco bardziej wrażliwy i czerwony, nawet przez kilka dni.

Innym rodzajem mikrodermabrazji, jest wersja diamentowa. Jej nazwa bierze się stąd, że ten zabieg wykorzystuje maszynę z diamentową końcówką. Czasami ta wersja jest nawet nieco tańsza (choć brzmi z pewnością dosyć drogo), ponieważ diament jest bardzo trwałym materiałem i wolniej się zużywa. Dodatkową zaletą tego kamienia jest fakt, że podczas mikrodermabrazji, diamentowa końcówka nie pozostawia żadnych drobinek na skórze, w przeciwieństwie do kryształów, które mogą potencjalnie dostać się do oczu lub nosa.

Na rynku istnieje również hydro-mikrodermabrazja, zwana również po prostu hydrodermabrazją, jeden z nowszych form tego zabiegu. Jest polecana szczególnie do cer wrażliwych.

W tym wypadku do zdzierania wierzchniej warstwy skóry używany jest po prostu strumień wody. Jest ona zdecydowanie delikatniejsza niż kryształy czy diament, a w dodatku natychmiast łagodzi i nawilża świeżo startą skórę. Ten plus może się jednak okazać minusem – hydrodermabrazja jest bowiem naprawdę bardzo delikatna i efekt może nie być tak widoczny, jak w przypadku innych rodzajów tego zabiegu.

Do wyboru jest także tzw. infuzja skórna. To podwójna kuracja, która wykorzystuje urządzenie, które łączy w sobie końcówkę diamentową, odsysanie i jednocześnie nakładanie serum. Te trzy działania świetnie się uzupełniają – po ścieraniu skóry następuje natychmiastowe nakładanie serum, co sprawia, że skóra szybko jest najpierw złuszczona i oczyszczona z zanieczyszczeń i bakterii, a następnie głęboko nawilżona. Często dużo głębiej, niż podczas codziennej pielęgnacji skóry, ponieważ twarz (lub inna część ciała) jest na to dobrze przygotowana. W rezultacie efekty mogą okazać się bardzo widoczne. Serum może być również dobrane do potrzeb skóry.

Mikrodermabrazja w domu


Jest to zabieg na tyle bezpieczny i nieinwazyjny, że powstały także specjalne urządzenia do mikrodermabrazji w domu. Być może nie jest on aż tak skuteczny, jak ten wykonywany profesjonalnym sprzętem przez specjalistę, ale czasem sprawdza się jako trochę mocniejszy peeling. Zakup takiego urządzenia do samodzielnego stosowania, może być sposobem na oszczędzenie pieniędzy w dłuższej perspektywie. Przed wypróbowaniem zestawu do domowej mikrodermabrazji, należy upewnić się, że instrukcja obsługi jest zrozumiała, by uniknąć niepożądanych rezultatów lub, co gorsza, uszkodzeń skóry. Przykładowy zabieg w domu można rozpocząć od oczyszczenia cery za pomocą delikatnego środka myjącego – to ważne, by ten środek jej nie wysuszał, bo może mieć to niekorzystny wpływ na późniejszą część zabiegu. Aby maszyna do mikrodermabrazji działała najskuteczniej, ważne jest, aby przed rozpoczęciem twarz (lub inny peelingowany obszar) była całkowicie sucha. Po zabiegu warto nałożyć na skórę coś do pielęgnacji – np. olejek, balsam czy krem. Wcześniej warto skórę stonizować, aby przywrócić jej odpowiedni poziom pH.
Mikrodermabrazja odmładza i odświeża skórę. Źódło: shutterstock

Mikrodermabrazja – dla kogo jest ten zabieg?


Mikrodermabrazja z pewnością okaże się przydatna dla osób ze skórą matową, ziemistą, trądzikową (ale raczej chodzi o łagodną postać trądziku), przebarwieniami potrądzikowymi, śladami po trądziku i bardzo powierzchownymi bliznami potrądzikowymi. Mikrodermabrazja może nie działać na głębsze blizny lub należy wtedy zastosować dłuższą serię zabiegów (albo wybrać inny rodzaj, np. peeling chemiczny czy dermabrazję chirurgiczną). Mikrodermabrazja jest także stosowana w leczeniu takich schorzeń jak drobne zmarszczki, fotouszkodzenia lub plamy starcze, grube, rozszerzone pory, rozstępy. Jest to też przede wszystkim zabieg odmładzający.

W przypadku mikrodermabrazji, raczej nie ma określonych ograniczeń wiekowych ani płciowych, może być stosowana nawet u dzieci w wieku od 12 lat, chyba, że lekarz zadecyduje inaczej (czasami mogą być mu poddane także młodsze dzieci). Bywa, że zabieg nie jest polecany osobom po 65 roku życia, ze względu na możliwe otarcia skóry.

Mikrodermabrazja – przeciwwskazania


Mikrodermabrazji nie powinny stosować osoby, które przyjmowały lek przeciwtrądzikowy izotretynoinę (popularny Izotek) w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Takie osoby mają bowiem zwiększone ryzyko powikłań, takich jak uszkodzenia skóry czy blizny. Mikrodermabrazja może nie być odpowiednia dla osób, u których łatwo tworzą się blizny lub mają liczne wypryski, może bowiem spowodować skutek odwrotny do zamierzonego (i rozsiać nagromadzone bakterie po całej skórze, np. twarzy).

Przez kilka dni po mikrodermabrazji można zauważyć u siebie obrzęki skóry, zaczerwienienia przypominające oparzenia słoneczne, drobne siniaki, uczucie pieczenia lub kłucia, zwiększoną wrażliwość skory na światło słoneczne, dlatego niezbędna jest odpowiednia ochrona (zresztą jest ona niezbędna przez cały rok). Przed jakimkolwiek zabiegiem, warto zasięgnąć porady specjalisty, w szczególności lekarza dermatologa, kosmetologa lub kosmetyczki. Na podstawie swojej szerokiej wiedzy, są oni bowiem w stanie jasno i fachowo określić problemy skóry, a także odpowiednio dopasować do nich terapie czy zabiegi. Każda skóra jest inna i, w zależności od potrzeb, wymaga innej pielęgnacji.
Ekologia.pl (Magdalena Karwat)

Bibliografia

 1. “https://www.healthline.com/health/microdermabrasion”; data dostępu: 2021-04-20
 2. “https://www.medicalnewstoday.com/articles/323443”; data dostępu: 2021-04-20
 3. “https://www.medicinenet.com/microdermabrasion/article.htm”; data dostępu: 2021-04-20
 4. “https://www.news-medical.net/health/What-is-Microdermabrasion.aspx”; data dostępu: 2021-04-20
 5. “https://www.oglf.org/how-to-do-microdermabrasion-at-home/”; data dostępu: 2021-04-20
 6. “https://aadermatology.com/microdermabrasion-improve-skin/”; data dostępu: 2021-04-20
 7. “http://vineverareviews.com/vine-vera-blog/the-different-types-of-microdermabrasion/”; data dostępu: 2021-04-20
Ocena (4.6) Oceń: