Odsiwiacz do włosów ‒ właściwości, działanie i zastosowanie odsiwiacza do włosów

Odsiwiacz do włosów to kosmetyk, który pozwala zatuszować pierwsze srebrzyste nitki we włosach w sposób dosyć naturalny. W swoim działaniu różni się on od klasycznej farby do włosów, dzięki czemu jest łatwiej akceptowalny również przez mężczyzn. Na rynku znaleźć można coraz szerszy wachlarz odsiwiaczy do włosów – czy warto im zaufać? Czy istnieją inne sposoby na zapobieganie siwiźnie?Odsiwiacz stosuje się, gdy w naturalnych włosach pojawiają się siwe pasma. Źródło: shutterstockOdsiwiacz stosuje się, gdy w naturalnych włosach pojawiają się siwe pasma. Źródło: shutterstock
 1. Kiedy włosy siwieją?
 2. Skąd się bierze siwienie?
 3. Czym jest odsiwiacz do włosów?
 4. Jaka jest różnica między odsiwiaczem do włosów a farbą?
 5. W jaki sposób stosuje się odsiwiacze do włosów?
 6. Odsiwiacze do włosów w tabletkach?
Choć we współczesnej modzie pojawia się trend na siwe włosy jako kolor alternatywny dla blondu czy brązu, większość społeczeństwa kojarzy srebrzącą się fryzurę z oznakami niemile widzianej starości. Tuszowanie siwych włosów idzie zazwyczaj w parze ze stosowaniem kremów przeciwzmarszczkowych czy korzystaniem z odmładzających procedur kosmetycznych – ot, za wszelką cenę chcemy cofnąć wskazówki zegara biologicznego.

Kiedy włosy siwieją?

Aby zrozumieć działanie odsiwiaczy, warto zagłębić się najpierw w mechanizm samego siwienia. Wbrew pozorom dotyczy ono bowiem nie tylko ludzi starych – u niektórych osób pojawia się już przed 20 rokiem życia! Medycyna wciąż nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć, gdzie leżą przyczyny tego zjawiska – za prawdopodobne wskazuje się choroby autoimmunologiczne, atopie oraz zaburzenie zwane ogólnie przedwczesnym starzeniem się. Odpowiedzialne mogą być również hormony, przede wszystkim te związane ze stresem.

Naturalnie, u większości ludzi siwizna pojawia się znacznie później – dla rasy kaukaskiej początki określane są normatywnie na wiek 34 lat +/- 9.6 lat. Jak widać, zakres ten jest dość szeroki i obejmuje również osoby, uważane dziś za młode lub w średnim wieku. Ogólnie, przed 50-tym rokiem życia 6-23% ludzi ma już 50% włosów siwych. Wedle współczesnych standardów nie jest to jeszcze przecież wcale jesień życia!

Skąd się bierze siwienie?

Naukowcy od dekad próbują wniknąć w mechanizm zmiany czupryn blondynów, rudych, brunetów i szatynów w białe i szare włosy. Tradycyjnie zwykło się uważać, że proces spowodowany jest stopniowym wytracaniem się pigmentu, które decydował o naszym oryginalnym kolorze włosów. Badając proces przedwczesnego siwienia zaczęto jednak sugerować również silny wpływ wolnych rodników na zaburzenia funkcji melanocytów. Wreszcie, w roku 2017 r. naukowcy z Teksasu zasugerowali jednak, że kluczowym czynnikiem jest zaniknięcie z komórek macierzystych włosów specyficznych białek zwanych KROX20 oraz SCF. W efekcie melanina, czyli pigment we włosach, zostaje utleniony.

U różnych ludzi siwe włosy przyjmują różne odcienie, choć z czasem robią się zwykle całkiem białe. Sam proces siwienia rozpoczyna się najwcześniej na skroniach, następnie obejmuje część włosów nad czołem i na wierzchołku, dopiero na końcu sięgając potylicy.
Odsiwiacze często skierowane są do mężczyzn – stosuje się je wówczas na włosy i na brodę. Źródło: shutterstock

Czym jest odsiwiacz do włosów?

Farbowanie przez długi czas było główną opcją maskowania siwizny, jednak ostatnio coraz większą popularnością cieszą się produkty zwane odsiwiaczami. Mowa o preparatach, które działają jedynie na siwe włosy, stopniowo odbudowując w nich utracony pigment, czyli utlenioną melaninę. Preparaty dostępne są w różnych odcieniach – należy je dobierać tak, aby były jak najbardziej podobne do naturalnego koloru włosów. Co ciekawe, po użyciu odsiwiacza efekt nie jest widoczny od razu – zazwyczaj dopiero po 2-3 dniach siwizna zaczyna nabierać pożądanego koloru. Cały proces jest jednak dość powolny i czasem potrzeba kliku zastosowań, aby osiągnąć wymarzony efekt. Niektórzy po 3 zastosowaniach deklarują już jednak całkowitą redukcję siwizny!

Odsiwiacze do włosów dostępne są w wariancie dla kobiet i dla mężczyzn, choć można spotkać również preparaty uniwersalne. Te męskie opracowane zostały tak, aby działały na grubsze, sztywniejsze włosy, na przykład na brodzie. Warto liczyć się z faktem, że im ciemniejsze włosy, tym końcowy rezultat może być mniej satysfakcjonujący – trudno jest odbudować w całość pigment kruczoczarnych włosów! Niektórzy producenci zastrzegają sobie wręcz skuteczność tylko w odniesieniu do konkretnej gamy odcieni.

Jaka jest różnica między odsiwiaczem do włosów a farbą?

Farba to środek chemiczny, często zawierający amoniak, które trwale barwi wszystkie pokryte włosy. Ciemne farby „oblepiają” pojedyncze włosy barwnikiem, podczas gdy te rozjaśniające za pomocą oksydacji wydobywają z nich część naturalnego pigmentu i dodają pożądany odcień. Efekt jest natychmiastowy i dotyczy wszystkich włosów. Niektóre farby bywają jednak wysuszające (zwłaszcza w odcieniu blond) i mogą pogarszać strukturę włosów.

Odsiwiacz do włosów natomiast uzupełnia pigment wewnątrz struktury włosa i działa jedynie na te siwe, pozostawiając inne bez zmiany. Rezultat jest więc znacznie bardziej naturalny, choć w wielu przypadkach może być zbyt mało widoczny. Odsiwiacze do włosów nie wpływają jednak negatywnie na stan włosów i nie wysuszają ich. Zdaniem niektórych mogą wręcz poprawiać kondycję czupryny, a nawet zwalczać łupież!
Diagram podsumowujący właściwości odsiwiaczy; opracowanie własne

W jaki sposób stosuje się odsiwiacze do włosów?

Odsiwiacz ma zazwyczaj postać szamponu, kremu, płynu, pianki lub żelu. Stosuje się go zawsze na umyte włosy – niektóre preparaty powinny być aplikowane na mokro, inne na sucho. W zależności od wyboru produktu, konieczne może być również zmieszanie składników, np. z wodą lub specjalnym utleniaczem. Jeśli siwieniem dotknięte są tylko skronie, nie ma potrzeby nakładania kosmetyku na całe włosy. Większość producentów przy pierwszym użyciu poleca jednak całościowe pokrycie. Do pomocy dostajemy zwykle wygodny aplikator, choć można również posłużyć się klasyczną szczoteczką do aplikacji farby.

Po odczekaniu czasu wskazanego na opakowaniu odsiwiacz do włosów należy dokładnie spłukać za pomocą silnego prądu wody. Kolejne „odsiwianie” poleca się przeprowadzić po 3-5 dniach, a gdy już uzyskamy pożądany efekt dalsze zabiegi ponawiamy dopiero, gdy siwe odrosty zaczną być widzialne – zwykle po 6-8 tygodniach. Wówczas wystarczy pokrywać odsiwiaczem tylko odrosty.

Uwaga! Odsiwiaczy do włosów nie należy stosować na włosy wcześniej ondulowane lub farbowane – poleca się je jedynie do włosów o naturalnym kolorze z oznakami siwizny!
Odsiwiacz to nie to samo co klasyczna farba do włosów! Źródło: shutterstock

Odsiwiacze do włosów w tabletkach?

Czy kosmetyczne odsiwiacze do włosów to jedyny sposób, aby zredukować postępuje srebrzenie się fryzury? Pogłębione badania nad mechanizmem siwienia i zachodzących w jego ramach procesów pozwoliły również opracować tabletki mające przywracać stopniowo naturalny kolor włosów. Przede wszystkim za bardzo obiecującą uważa się suplementację glutationem – naturalnie występującym peptydem, który skutecznie neutralizuje wszystkie formy reaktywnego tlenu. Może on więc w sposób aktywny zapobiegać gromadzeniu się utlenionej melaniny we włosach. Poziom glutationu w organizmie można również podnieść dzięki przyjmowaniu białka serwatkowego oraz zwiększonych ilości witaminy C; wspomagające wydają się również regularne ćwiczenia o umiarkowanym natężeniu.
Poza tym na rynku dostępne są również złożone tabletki o składzie zaprojektowanym tak, aby w najbardziej optymalnym stopniu pokryć potrzeby związane ze zdrowiem włosów. Do wykorzystywanych w nich związków należą m.in. melanina, biotyna i keratyna, a także naturalne antyoksydanty, takie jak kakao czy kurkuma. Bardzo możliwe, że w najbliższej przyszłości odsiwiacze w tabletkach zostaną dalej udoskonalone, a z odpowiednią suplementacją będzie można faktycznie na długie lata odsunąć proces starzenia się włosów!
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

 1. Anagha Bangalore Kumar i in.; “Premature Graying of Hair: Review with Updates”; data dostępu: 2020-11-10
 2. Seong Kyeong Jo i in.; “Three Streams for the Mechanism of Hair Graying”; data dostępu: 2020-11-10
 3. Team Asprey; “The Science Behind Gray Hair and How to Hack it Naturally”; data dostępu: 2020-11-10
 4. Amy Hunt; “Can you prevent grey hair? Experts reveal the reality of grey hair”; data dostępu: 2020-11-10
 5. Dennis Green; “Just for Men released a shampoo that claims to permanently turn gray hair back to its original color”; data dostępu: 2020-11-10
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy