Olejek kasjowy – właściwości i działanie. Jak stosować olejek kasjowy?

Olejek kasjowy jest tak naprawdę olejkiem eterycznym pozyskanym z kory cynamonowca – różnica w nazwie dotyczy jedynie specyficznej odmiany drzewa. Według legendy był on składnikiem oleju wykorzystanego do namaszczenia Chrystusa. Współcześnie olejek kasjowy jest ważnym substytutem, a zdaniem wielu także cennym konkurentem dla klasycznego olejku cynamonowego.Olejek kasjowy. Źródło: shutterstockOlejek kasjowy. Źródło: shutterstock
 1. Czym różni się cynamon kasja od prawdziwego cynamonu?
 2. Tradycyjne zastosowanie kory cynamonowca kasja
 3. Skład olejku kasjowego
 4. Zdrowotne właściwości olejku kasjowego
 5. Czy olejek kasjowy jest bezpieczny?
 6. Jak stosować olejek kasjowy?
O olejku kasjowym wspomina się nie tylko w Biblii, ale także w egipskich papirusach medycznych datowanych na XVI w. p.n.e. Pochodzi on z wiecznie zielonych drzew cynamonowca wonnego, zwanego również chińsim (Cinnamomum cassia), który jest bliskim kuzynem cynamonowca cejlońskiego (Cinnamomum verum). Ten ostatni uprawiany jest przede wszystkim na Sri Lance i służy do wyrobu cynamonu właściwego, z tego pierwszego, uprawianego w Chinach i Indonezji, produkuje się z kolei kasję i olejek kasjowy właśnie.

Czym różni się cynamon kasja od prawdziwego cynamonu?

Produkty obu gatunków cynamonowców bywają mylone i stosowane zamiennie. W przypadku olejku różnica jest jednak dość znaczna i wrażliwy nos wychwyci ją bez trudu. Prawdziwy olejek cynamonowy jest ostrzejszy w aromacie, energetyzujący i oczyszczający, podczas gdy olejek kasjowy pachnie delikatniej i bardziej słodko, przez wielu będąc odbierany jako mniej nachalny. Jeśli chodzi o samą korę, z której destyluje się olejki metodą parową, to ta cejlońska jest charakterystycznie zwinięta z dwóch końców, podczas gdy cynamonowiec kasja daje pojedynczo skręcone laski, grube i twarde, a przez to trudniejsze w mieleniu i ekstrakcji. Na rynku przypraw bardziej ceni się cynamon cejloński, słodszy i bardziej zrównoważony w smaku, bowiem cynamon kasja jest zazwyczaj nieprzyjemnie cierpki i palący na języku. Tym niemniej kasja funkcjonuje jako dodatek do żywności i bywa wykorzystywana do aromatyzowania słodkich wypieków czy egzotycznych sosów.

Tradycyjne zastosowanie kory cynamonowca kasja

Kora cynamonowca wonnego od wieków była stosowana nie tylko jako przyprawa, ale przede wszystkim środek leczniczy. W tradycyjnej medycynie chińskiej ekstrakt z C. cassia polecany był przede wszystkim przy problemach z artretyzmem, jako środek przeciwbólowy oraz lek na wywołanie miesiączek. W dawnych tekstach można również znaleźć pomysły na wykorzystanie kory z cynamonowca kasja do leczenia nefropatii, cukrzycy, infekcji pęcherza moczowego, bólów brzucha, wymiotów, biegunki, braku apetytu, kaszlu, astmy, bezsenności, przerostu gruczołu prostaty czy dusznicy. Jak widać, starożytni traktowali więc kasję jako aromatyczne pananceum!

Skład olejku kasjowego

Olejek kasjowy jest wyraźnie korzenny, rozgrzewający, słodkawy, o wyraźnych drewnianych nutach. W barwie może być ciemnożółty lub jasnobrązowy. Pod względem chemicznym jego dwoma głównymi składnikami są aldehyd cynamonowy (cinnamaldehyde), który stanowi 42.37% całkowitej masy olejku oraz kwas metoksycynamonowy. Ten pierwszy zasłużył sobie na szczególne uznanie we współczesnej medycynie, gdyż w postaci wyizolowanej w laboratorium wykazuje niezwykle silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, antynowotworowe, przeciwcukrzycowe, a nawet hamujące przebieg egzemy.

Ponadto w olejku kasjowym wyróżnia się 12 monoterpenów, takich jak endo-borneol czy alfa-terpineol, jak również inne związki aromatyczne. Ich łączne działanie określa się przede wszystkim jako przeciwzapalne i immunomodulujące, co oznacza, że mogą one zapobiegać i leczyć choroby autoimmunologiczne, nowotworowe oraz chroniczne stany zapalne.

Ogólnie w składzie olejku kasjowego opisano jak dotąd ponad 160 związków chemicznych!
Drzewo cynamonowca wonnego. Źródło: shutterstock

Zdrowotne właściwości olejku kasjowego

W aromaterapii olejek kasjowy polecany jest jako środek relaksujący, rozgrzewający, a zarazem stymulujący zmysły. W formie inhalowanej ma pomagać pozbyć się depresji i działać jako afrodyzjak, zaś w aplikacji zewnętrznej rekomendowany jest do rozgrzewającego, poprawiającego krążenie masażu, a także jako sposób łagodzenia bolesnych menstruacji, mokrego kaszlu oraz ogólnie przeziębienia.
Współczesna medycyna rozważa jednak wykorzystanie olejku kasjowego również w formie wyizolowanych substancji, zwłaszcza aldehydu cynamonowego. Z dotychczasowych badań wynika, że posiada on faktycznie bardzo silne właściwości bakteriobójcze, eliminując m.in. tak szkodliwe dla człowieka drobnoustroje jak pałeczka okrężnicy, gronkowiec złocisty, salmonella czy odpowiedzialny za infekcje układu pokarmowego, płuc i opon mózgowych odmieniec pospolity (Proteus vulgaris). Dalej olejek kasjowy może zwalczać różne typy drożdżaków i pleśni, jak również dermatofitów. W rozcieńczonej formie może być więc wykorzystywany do kąpieli stóp, przemywania problematycznych powierzchni w domu czy specyficznej dezynfekcji np. klamek. Uważa się, że posiada także ogólne stymulujące działanie na układ odpornościowy, pozwalając łatwiej radzić sobie z mikrobami powodujących zwykłe przeziębienia, jak i grypę.

Ponadto masaż z olejkiem kasjowym wyraźnie pobudza krążenie w tkankach, przez co może wspomagać szybszą regenerację mięśni po kontuzjach czy przeciążeniach i przynosić ulgę przy klasycznych bólach reumatycznych stawów. W jednym z badań amerykańskich wykazano wręcz, że w zewnętrznym zastosowaniu olejek kasjowy aktywuje naturalne substancje przeciwzapalne w organizmie!

Przy wdychaniu olejku kasjowego odnotowuje się z kolei w badaniach klinicznych wyraźną poprawę nastroju, złagodzenie stanów depresyjnych, a także redukcję mdłości związanych np. z zaburzeniami hormonalnymi. Kobietom poleca się przy tym nie tylko inhalować, ale także wcierać olejek w odpowiednim rozcieńczeniu w podbrzusze – można tym sposobem złagodzić bolesne miesiączki.
Olejek kasjowy na skórze działa także jako repelent na komary, środek przeciwtrądzikowy oraz łagodzący infekcyjne wysypki. Niektóre źródła polecają też spożywanie go w postaci 1 kropli na szklankę wody, aby pozbyć się biegunki, obniżyć poziom cukru, cholesterolu i trójglicerydów we krwi, a także złagodzić dolegliwości związane z przebiegiem choroby wrzodowej żołądka. W tym przypadku trzeba jednak dawkować bardzo ostrożnie i zaprzestać leczenia w przypadku pojawienia się skutków ubocznych w postaci zaburzeń układu pokarmowego.
Diagram przedstawiający potencjalne właściwości oleju kasjowego; opracowanie własne

Czy olejek kasjowy jest bezpieczny?

Stosując olejek kasjowy należy mieć na uwadze, że jego składniki należą do silnie działających i mogą mieć zarówno pozytywne, jak i toksyczne skutki dla zdrowia człowieka. Konsumpcja olejku w większych dawkach może prowadzić do poważnego zatrucia, a nawet zgonu – za śmiertelną dawkę aldehydu cynamonowego uważa się 0.5 – 5g na kilogram ciała w przeliczeniu na 70-kilogramową osobę. Nawet mniejsze dawki mogą jednak w układzie pokarmowym spowodować poważne poparzenia śluzówki.

Również w zewnętrznej aplikacji olejek kasjowy może powodować podrażnienia skóry przebiegające z pieczeniem, zaczerwienieniem, obrzękiem i uczuciem gorąca. Szczególną uwagę należy przykładać do ograniczenia kontaktu olejku z wrażliwym obszarem oczu, uszu, twarz oraz genitaliów. Małym dzieciom, kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym nie jest polecany wcale, zaś każdy przed pierwszym użyciem powinien przeprowadzić na skórze przedramienia tekst na ewentualną nadwrażliwość. Jeśli mała ilość olejku rozprowadzonego w olejku bazowym powoduje w ciągu 24 godzin wyraźną irytację, produkty nie należy w ogóle stosować na skórę.
Olejek kasjowy doskonale nadaje się do aromatyzacji pomieszczeń za pomocą kominków. Źródło: shutterstock

Jak stosować olejek kasjowy?

Olejek kasjowy może być przede wszystkim w bezpieczny sposób wykorzystany w kominku aromaterapeutycznym – zalecana dawka to 3-4 krople. Rozproszony w powietrzu pozytywnie wpływa na nastrój, przyjemnie aromatyzuje dom, a także ma działanie przeciwbakteryjne. Można na jego bazie przygotowywać również wodne roztwory do rozpylania lub wycierania powierzchni w kuchni czy łazience, bądź dodawać go bezpośrednio do komercyjnych środków czyszczących. Efekt dezynfekujący będzie niebagatelny.

Poza tym jedną kroplę olejku kasjowego można rozprowadzić z 10 kroplami olejku bazowego i w tej postaci wykorzystywać do masaży obolałych kończyn, pleców, brzucha czy klatki piersiowej przy sezonowych infekcjach. W ilości jednej kropli może być także wykorzystywany do aromatyzowania ciast i deserów, chociaż ogólnie należy zachowywać wysoką ostrożność przy podaniu zewnętrznym. Nie więcej niż 3 krople olejku można również dodać do ciepłej kąpieli, aby poczuć przyjemną relaksację i wspomóc obolałe stawy i mięśnie.
Wreszcie, olejek kasjowy bywa często wykorzystywany jako składnik szerszych kompozycji aromatycznych, doskonale współgrając z olejkami cytrusowymi, a także olejkiem świerkowym, cyprysowym, jałowcowym czy mirtowym. Jednym słowem, na smutny i chłodny okres jesienno-zimowy jest po prostu niezastąpiony!
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

 1. Dayan Tao i in.; “The essential oil components of Cinnamomum cassia: an analysis under different thinning models of plantation Pinus massoniana”; data dostępu: 2020-09-22
 2. Nitthiyah Jeyaratnam i in.; “Essential oil from Cinnamomum cassia bark through hydrodistillation and advanced microwave assisted hydrodistillation”; data dostępu: 2020-09-22
 3. Chunling Zhang i in.; “Cinnamomum cassia Presl: A Review of Its Traditional Uses, Phytochemistry, Pharmacology and Toxicology”; data dostępu: 2020-09-22
 4. Chinjarernpan Pannee i in.; “Antiinflammatory effects of essential oil from the leaves of Cinnamomum cassia and cinnamaldehyde on lipopolysaccharide-stimulated J774A.1 cells”; data dostępu: 2020-09-22
 5. Chen-Tien Chang i in.; “Chemical composition and tyrosinase inhibitory activity of Cinnamomum cassia essential oil”; data dostępu: 2020-09-22
 6. Christine Ruggeri; “Cassia Oil Improves Circulation, Arthritis & Depression”; data dostępu: 2020-09-22
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy