Olejek łopianowy – właściwości i działanie. Jak stosować olejek łopianowy?

Korzeń łopianu znany jest od wielu lat, ale dopiero rozwój kosmetyki i liczne badania sprawiły, że niedawno stał się bardzo popularny. Okazało się, że korzeń stosowany doustnie, np. w formie herbaty, prawdopodobnie może zapobiegać wielu chorobom. A tak zwany olejek łopianowy to cudowny sposób na odżywioną skórę głowy, a co za tym idzie – na piękne, długie i lśniące włosy! Jakie są właściwości olejku łopianowego i czy warto włączyć go do codziennej pielęgnacji?Olejek łopianowy może być pomocny, np. w pielęgnacji włosów czy skóry. Źródło: shutterstockOlejek łopianowy może być pomocny, np. w pielęgnacji włosów czy skóry. Źródło: shutterstock

 1. Olejek łopianowy – co to jest?
 2. Właściwości olejku łopianowego
 3. Korzyści ze stosowania olejku łopianowego
 4. Jak zrobić olejek łopianowy?
 5. Zagrożenia i skutki uboczne stosowania olejku łopianowego
 6. Czy warto stosować olejek łopianowy?

Olejek łopianowy – co to jest?

Kosmetyka wciąż wraca w swoich odkryciach do natury – kolejnym tego przykładem jest coraz bardziej popularny olejek łopianowy. Korzeń łopianu to nic innego jak warzywo pochodzące z Azji Północnej i Europy, choć obecnie rośnie głównie w Stanach Zjednoczonych. Korzenie łopianu są bardzo długie i mogą mieć kolory od beżowego do brązowego i nawet do prawie czarnego na zewnątrz. I to korzenie, a nie cała roślina, są najbardziej cenne. Łopian ma duże liście w kształcie serca, a wiosną i jesienią wytwarza fioletowe kwiaty.

Korzeń łopianu jest używany od wieków w tak zwanej medycynie holistycznej i medycynie naturalnej do leczenia różnych schorzeń. Tradycyjnie był najczęściej stosowany jako środek moczopędny i wspomagający trawienie. Współcześnie został odkryty na nowo, m.in. w formie olejku jako środek na nawilżenie i szybszy porost włosów, ale nie tylko. Istnieje wiele potencjalnych zastosowań i korzyści zdrowotnych dla korzenia łopianu, który może być stosowany jako dodatkowy środek leczniczy. Na opakowaniach kosmetyków często widnieje pod nazwą arctium lappa.
OLEJEK ŁOPIANOWY - WŁAŚCIWOŚCI
 • Działa na porost włosów      
 • Pielęgnuje skórę głowy      
 • Odżywia mieszki włosowe      
 • Przywraca prawidłowe funkcje gruczołów łojowych      
 • Chroni skórę głowy przed wysuszeniem      
 • Zawiera wiele witamin i przeciwutleniaczy    
Tabela przedstawia przykładowe właściwości olejku łopianowego. Źródło: opracowanie własne.

Właściwości olejku łopianowego

Olej łopianowy, znany jest również jako olej łopianowy i ekstrakt z oleju z korzenia łopianu. Pozyskuje się go z liści i korzeni łopianu (Arctium), czyli bardzo wytrzymałej byliny pochodzącej z Europy, rosnącej w Ameryce Północnej. Rdzenni Amerykanie wytwarzali z niej nawet cukierki, gotując łodygi w syropie klonowym. Olejek łopianowy jest obecnie stosowany w Europie, Ameryce i Azji na porost włosów i do pielęgnacji skóry głowy.

Wszystkie części łopianu są wykorzystywane do celów leczniczych. Olejek łopianowy działa przede wszystkim na porost włosów, pielęgnuje on także skórę głowy, ponieważ głęboko odżywia mieszki włosowe. Jest więc bardzo dobrym wyborem w przypadku wypadających lub przerzedzonych włosów. Olej z łopianu lub produkty, które go zawierają, są łatwo dostępne w drogeriach kosmetycznych. Olejek ten jest również szczególnie popularny w Japonii i to nie tylko do pielęgnacji włosów, ale także i do pielęgnacji cery - dodaje się go zarówno do szamponów, jak i maseczek do twarzy. Regularne stosowanie tego produktu pomaga przywrócić funkcje meszków włosowych i gruczołów łojowych, dodatkowo chroniąc przed wysuszeniem skóry głowy.

Nic dziwnego, że ten olejek jest uznawany za tak skuteczny. Łopian zawiera liczne składniki chemiczne; jego korzenie i liście, czyli główne źródła olejku, zawierają glikozydy, flawonoidy, garbniki, olejki lotne (w tym laktony seskwiterpenowe), poliacetyleny (zwalczające bakterie i grzyby chorobotwórcze), żywicę, śluz , inulina (do 45 procent), alkaloidy, olejki eteryczne, fitosterole i pochodne kwasu kawowego. Z kolei nasiona łopianu zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy A i B2.
Niektóre artykuły wskazują na to, że olejek z łopianu jest korzystny dla starzejącej się skóry, skuteczny na trądzik, łuszczycę, obrzęki i bardzo suchą skórę, nie ma na to jednak jednoznacznych dowodów naukowych.
W przypadku łopianu, najcenniejszy jest jego korzeń. Źródło: shutterstock

Korzyści ze stosowania olejku łopianowego

Najważniejsze korzyści zdrowotne olejku łopianowego związane są przede wszystkim z jego właściwościami poprawy jakości skóry i włosów. Olejek przyspiesza także gojenie i w niektórych przypadkach zmniejsza stan zapalny. Jedną z najważniejszych cech olejku łopianowego jest to, że jest bogaty w zdrowe tłuszcze, witaminę E i różnorodne przeciwutleniacze. Można go nakładać miejscowo na skórę, aby ją ładnie złuszczyć i spłycić zmarszczki.

Jeśli chodzi o włosy, to tutaj olejek łopianowy wydaje się bardzo przydatny, ponieważ mycie włosów olejkiem łopianowym może pomóc poprawić połysk włosów, jednocześnie usuwając stany zapalne skóry głowy i poprawiając zdrowie mieszków włosowych. Oczywiście należy to traktować jako kurację. Do codziennego używania lepiej poszukać szamponu z dodatkiem tego olejku.

Warto także wypróbować olejku łopianowego do stosowania miejscowego. Stosowany w niewielkich ilościach jest dobry na ostre urazy, zapalenie stawów i bóle mięśni, ponieważ może szybko zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból. Badania wykazały, że skoncentrowane minerały i przeciwutleniacze znajdujące się w dużych ilościach w oleju łopianowym, nie tylko przyspieszają proces gojenia się, ale mogą również chronić przed infekcją bakteryjną w trakcie okresu gojenia.

Olejek z łopaniu to też ciekawy sposób walkę z katarem, a także bólem gardła i zatok! Wystarczy dodać trochę tego olejku do dyfuzora lub innego urządzenia do aromaterapii i korzystać z dobrodziejstw tego silnego produktu.

Olejek łopianowy ma więc zastosowanie między innymi jako środek do mycia włosów, środek złuszczający, okład lub jako składnik innych produktów leczniczych lub kosmetycznych. Olejek łopianowy można przygotować w domu, ale można go również kupić w sklepach ze zdrową żywnością i dobrych drogeriach z naturalnymi kosmetykami. Warto jednak zachować ostrożność w nadmiernym stosowaniu, ponieważ skoncentrowany ekstrakt jest dosyć silny i może wywoływać alergie skórne.

Jak zrobić olejek łopianowy?

Okazuje się, że olejek łopianowy można w prosty sposób przyrządzić sobie w domu i przetestować jego liczne zdrowotne właściwości. Ma się wtedy pewność, jakiej jakości składniki nakłada się na skórę. W tym przepisie najlepiej jest używać świeżego korzenia łopianu, a nie suszonego i tłuczek, a także hermetyczny szklany słoik. A instrukcja jest bardzo prosta:
 1. Pociąć korzeń łopianu na mniejsze kawałki i rozgnieść je z a pomocą tłuczka w moździerzu.
 2. Zmiażdżony korzeń odstawić na jeden dzień do wyschnięcia. Pomoże to stracić roślinie trochę wilgoci i skoncentruje składniki odżywcze w korzeniu.
 3. Potem należy włożyć korzeń do czystego szklanego słoika i polać dobrej jakości olejem roślinnym, np. oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia. Potem trzeba uszczelnić słoik i pozostawić go w ciemnym pomieszczeniu na sześć tygodni. Konieczne może być otwieranie słoika co tydzień, aby uwolnić nagromadzony gaz.

Przepis jest oczywiście prosty, jednak przed użyciem olejku najlepiej skonsultować się z zaufanym lekarzem lub zielarzem.
Z olejku łopianowego należy korzystać ostrożnie, ponieważ jego działanie może być bardzo silne. Źródło: shutterstock

Zagrożenia i skutki uboczne stosowania olejku łopianowego

Pomimo wielu wymienionych korzyści płynących z regularnego korzystania z olejku łopianowego, istnieją pewne potencjalne skutki uboczne – jak w przypadku zresztą niemal każdego produktu używanego w niewłaściwy sposób. Warto pamiętać, że niektóre osoby są uczulone na olej łopianowy i po pierwszym kontakcie mogą odczuwać zaczerwienienie, podrażnienie lub obrzęk. W takim przypadku, zwłaszcza, gdy skóra ma skłonności do podrażnień, należy przed zastosowaniem olejku na dużej powierzchni ciała, zrobić test, np. w jednym miejscu na udzie. Jeśli przez 24h nie wystąpią żadne wysypki i zaczerwienienia, alergia raczej nie występuje. Zwrócić na to uwagę powinny szczególnie osoby uczulone na ambrozję, chryzantemy, nagietki czy stokrotki.

Ponadto w rzadkich przypadkach, olejek łopianowy przyjmowany doustnie, może powodować wahania poziomu cukru we krwi, co jest niebezpieczne dla pacjentów z cukrzycą czy insulinoopornością. Oprócz tego, olejku łopianowego powinny unikać kobiety w ciąży. Ma on bowiem dosyć silne właściwości i silny wpływ na organizm, brakuje także badań na ten temat, więc z pewnością nie warto ryzykować. Ponieważ olej łopianowy może również zwiększać ryzyko krwawienia podczas operacji i po niej, lepiej jest przestać go przyjmować co najmniej dwa tygodnie przed planowaną operacją.

Czy warto stosować olejek łopianowy?

Łopian jest stosowany w przypadku problemów skórnych, problemów żołądkowych, obrzęków stawów i innych dolegliwości, ale nie ma dobrych dowodów naukowychna poparcie jego stosowania w jakiejkolwiek chorobie. To oznacza, że warto stosować go z należytą ostrożnością i z umiarem, a w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem.
Ekologia.pl (Magdalena Karwat)

Bibliografia

 1. “https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-111/burdock”; data dostępu: 2021-05-06
 2. “https://www.healthline.com/health/burdock-root#benefits”; data dostępu: 2021-05-06
 3. “https://www.medicalnewstoday.com/articles/320035#what-is-burdock-root”; data dostępu: 2021-05-06
 4. “https://www.prohealth.com/library/use-burdock-oil-to-promote-healthy-hair-growth-41121 https://thethirty.whowhatwear.com/benefits-of-burdock-root/slide8”; data dostępu: 2021-05-06
 5. “https://www.organicfacts.net/burdock-oil.html”; data dostępu: 2021-05-06
Ocena (3.6) Oceń: