Opalanie natryskowe ‒ opis zabiegu, efekty i wpływ na zdrowie opalania natryskowego

Od lat lekarze ostrzegają przed nadmierną ekspozycją na światło słoneczne i przed wizytami na solarium, które bardzo szkodzą zdrowiu i sprzyjają przedwczesnemu starzeniu skóry. A jednak – piękna, brązowa opalenizna wciąż kusi, zwłaszcza wiosną i latem. Czy istnieje szybki i przede wszystkim zdrowy sposób na piękny, słoneczny odcień skóry? Odpowiedzią może być coraz popularniejsze opalanie natryskowe.Opalanie natryskowe jest bezpieczniejszą alternatywą dla opalania się na słońcu. Źródło: shutterstockOpalanie natryskowe jest bezpieczniejszą alternatywą dla opalania się na słońcu. Źródło: shutterstock
 1. Opalanie natryskowe – co to jest?
 2. Korzyści płynące ze stosowania opalania natryskowego
 3. Jak się przygotować do opalania natryskowego?
 4. Czy opalanie natryskowe jest bezpieczne?
 5. Czy warto stosować opalanie natryskowe?

Opalanie natryskowe – co to jest?

Opalanie natryskowe to forma samoopalania („opalania bez słońca”), podczas której na ciało rozpylana jest delikatna mgiełka, zawierająca składnik zwany dihydroksyacetonem (w skrócie DHA), który oddziałuje z chemią skóry, co w efekcie nadaje jej wrażenie pięknej, zdrowej opalenizny. Ta charakterystyczna „mgiełka” może być rozpylana za pomocą wielu różnych urządzeń, które spryskują ciało specjalnym roztworem. Zazwyczaj odbywa się to w kabinie, która jest zaopatrzona w kilka dysz. Czasami bezpieczną opaleniznę w sprayu nakłada się także za pomocą aerografu lub tak zwanej wiatrówki, które przypominają trochę pistolety malarskie, z których korzysta się przy okazji malowania ścian w domach; zwykle są dużo mniejsze niż w kabinach i bardziej mobilne, przez co też łatwiej dostępne. Obecnie producenci tworzą też takie roztwory w tubkach; umieszczają w nich składniki, które można znaleźć w salonach kosmetycznych.

Jak długo trwa efekt natryskowej opalenizny? To zależy, ale zazwyczaj niestety nie jest on długi. Utrzymuje się najczęściej około 7 dni. Jest całkowicie bezpieczny dla skóry (oczywiście wykonywany dobrymi produktami i u specjalistów), nie powiela zagrożenia światłem UV, choć też nie zapewnia żadnej dodatkowej ochrony przed promieniami słonecznymi. Sam zabieg trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut. Koszt zabiegu opalania natryskowego waha się od kilkudziesięciu do ponad stu złotych (w zależności od partii ciała, metody i salonu).
PIĘĆ GŁÓWNYCH ZALET OPALANIA NATRYSKOWEGO
 • Eliminuje ryzyko raka skóry
 • Oferuje efekt zdrowego i smukłego ciała
 • Jest skuteczne i bezpieczne dla zdrowia
 • Nie powoduje przedwczesnego starzenia się skóry 
 • Efekt widoczny jest od razu i trwa nawet do 10 dni (zwykle około tygodnia)    
Tabela przedstawia pięć głównych zalet opalania natryskowego. Źródło: opracowanie własne.

Korzyści płynące ze stosowania opalania natryskowego

Opalenie natryskowe oferuje wiele korzyści, zwłaszcza w porównaniu do dużo mniej bezpiecznego opalania w pełnym słońcu czy tym bardziej na solarium. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że zbyt częste przebywanie na słońcu może dziesięciokrotnie zwiększyć ryzyko raka skóry. Wybierając opalanie natryskowe zamiast wystawiania swojej skóry na działanie promieni słonecznych, naprawdę znacznie zmniejsza się ryzyko zachorowania, co potwierdzają lekarze. Przed wakacjami dobrze jest jednak pamiętać, że opalenizna w sprayu nie chroni przed promieniami UV, więc codzienna ochrona przeciwsłoneczna jest wciąż niezbędna.

Ochrona przed niebezpiecznym rakiem skóry to jedno, ale wspomnieć można także o walorach estetycznych. Wiemy już, że nadmierna ekspozycja na promienie UVA i UVB może spowodować przedwczesne starzenie się skóry. Niekontrolowana ekspozycja na pełnym słońcu, może prowadzić do powstawania drobnych linii i zmarszczek, śladów pigmentacji i efektu szorstkiej, nieprzyjemnej cery. Słońce może także przyspieszyć utratę naturalnej elastyczności skóry.

Opalanie natryskowe zapewnia także równomierne krycie przy znacznie mniejszym ryzyku powstawania smug, co nie zawsze udaje się przy stosowaniu drogeryjnych kremów opalających. Wszystko to dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii; podobnie jest z efektem skóry pomarańczowej, zamiast brązowej, co również jest typowe dla niesprawdzonych kosmetyków. Opalanie natryskowe wykonane odpowiednimi preparatami, zapewnia naturalny kolor brązowej, słonecznej opalenizny.

Kolejną korzyścią jest efekt wyszczuplonego, zdrowego ciała– co zawsze dzieje się za sprawą uzyskania na nim odrobiny ciepłego koloru. Jednocześnie opalanie natryskowe może zmniejszyć widoczność wielu problemów skórnych, takich jak blizny, przebarwienia i ślady pigmentacji, czy nawet może zmniejszyć widoczność cellulitu, jeśli na takim właśnie efekcie nam zależy.
Opalona skóra wysmukla i wygląda zdrowo. Źródło: shutterstock

Jak się przygotować do opalania natryskowego?

Znamy już zalety opalania natryskowego – a jedną z nich jest niewątpliwie łatwa dostępność i szybkość wykonanego zabiegu (zabieg trwa kilka lub kilkanaście minut). Jednak warto przygotować się do tego zabiegu już chwilę wcześniej, by opalenizna wyglądała jak najładniej i utrzymała się na skórze możliwie długo.

Przed skorzystaniem z możliwości opalania natryskowego, warto wykonać na skórze peeling. Martwe komórki skóry mogą powodować smugi i łuszczenie po opalaniu natryskowym. Można skorzystać z peelingu kupionego w drogerii, można skorzystać np. z opcji szczotkowania na sucho lub ze zwyczajnej myjki. Pomoże to usunąć martwe komórki naskórka, pozostawiając skórę idealnie gładką
i gotową do przyjęcia maksymalnej ilości roztworu do opalania. Na co najmniej 24 godziny przed zabiegiem, nie można jednak korzystać ze środków, które w swoim składzie mają retinol i kwas glikolowy. Te chemikalia mogą zapobiegać wchłanianiu się roztworu do opalania przez skórę, czyli mogą zniszczyć zaplanowany efekt.

Można też pomyśleć o ogoleniu skóry. Chociaż przed wizytą nie jest ono obowiązkowe, to robienie tego po zabiegu może usunąć roztwór do opalania wraz z włosami, co na pewno nie jest pożądanym efektem. Lepiej zrobić to mniej więcej dobę przed lub po planowanym opalaniu natryskowym, aby umożliwić regenerację skóry i porów. Kolejnym ważnym krokiem w procesie opalania natryskowego, jest prysznic. Zaleca się wzięcie prysznica dokładnie 8 godzin przed wizytą, ponieważ pozwala to ciału na powrót do naturalnego poziomu pH, jednocześnie oferując wszystkie korzyści płynące ze złuszczania. Oczywiście nie trzeba robić tego z zegarkiem w ręku – nie zawsze jest to bowiem możliwe i nie musi być to przeciwwskazaniem tego zabiegu.

Z pewnością jednym z najczęstszych wątpliwości, jakie pojawiają przed pierwszym opalaniem natryskowym, jest ubiór. Co założyć na wizytę?  Generalnie zaleca się noszenie ciemnej, luźnej odzieży i sandałów, które będą miały najmniejsze szanse na poplamienie. Obcisłe biustonosze, koszule, spodnie lub buty mogą powodować powstawanie śladów opalenizny. Jeśli planuje się być w bieliźnie podczas zabiegu, warto wybrać taką, którą można poplamić. Kolejną ciekawą wskazówką jest pomalowanie paznokci przed zabiegiem, ponieważ lakier do paznokci pomaga zapobiegać przebarwieniom wokół paznokci i skórek. Nie warto także nakładać wtedy makijażu i dezodorantu oraz kremów nawilżających, ponieważ preparat opalający może się wtedy źle wchłonąć.

Czy opalanie natryskowe jest bezpieczne?

W większości przypadków opalanie natryskowe jest uważane za dość bezpieczne, zaleca się jednak zminimalizowanie wdychania roztworu do opalania i trzymanie go z dala od błon śluzowych (czyli oczu i nosa). Na czas zabiegu można zakryć twarz i/lub zatkać nos. Jeśli pojawiają się obawy, warto porozmawiać o nich ze specjalistą od opalania natryskowego, który wytłumaczy wszystkie możliwości i będzie w stanie bezpiecznie przeprowadzić klienta przez zabieg.

Czy kobiety w ciąży mogą korzystać z opalania natryskowego? Ogólnie uważa się, że używanie sztucznych kremów i balsamów do opalania podczas ciąży jest bezpieczne, ale lepiej unikać opalania w sprayu, ponieważ skutki jego wdychania nie są do końca znane. Jednakże główny składnik sztucznej opalenizny, czyli wspomniany już dihydroksyaceton (DHA), jest substancją nietoksyczną, która reaguje z komórkami w najbardziej zewnętrznej warstwie skóry i wytwarza na niej pożądany, brązowy kolor. I ponieważ DHA nie wykracza poza zewnętrzną warstwę skóry, nie jest on wchłaniany przez organizm i nie może zaszkodzić dziecku. Zawsze jednak istnieje zagrożenie reakcji alergicznej, nawet jeśli wcześniej taka alergia nie występowała. Zmiany poziomu hormonów mogą sprawić, że skóra staje się bardziej wrażliwa niż zwykle. Jeśli lekarz prowadzący ciążę wyrazi zgodę na opalanie natryskowe (zawsze należy go o tym wcześniej poinformować), to można poprosić specjalistę o próbę na mniejszym obszarze skóry, by taką alergię wykluczyć.

Oczywiście osoby, które mają problemy skórne, takie jak alergie, łuszczyce, wysypki, wypryski, rany czy nawet astmę, przed wizytą w salonie kosmetycznym, powinny skonsultować się ze swoim lekarzem, czy mogą skorzystać z zabiegu.
Do zabiegu warto wybrać sprawdzony salon. Źródło: shutterstock

Czy warto stosować opalanie natryskowe?

Opalanie natryskowe ma wiele korzyści – jest bezpieczne niemal dla każdego, szybkie, zapewnia widoczne i piękne efekty, a przede wszystkim – nie szkodzi zdrowiu. Rezultaty opalania natryskowego zwykle pojawiają się od razu, już po jednej wizycie, w ciągu kilku godzin po zabiegu, czyli nawet szybciej, niż w przypadku klasycznych balsamów czy żelów dostępnych w sklepach z kosmetykami, no i zdecydowanie szybciej niż po opalaniu na słońcu. Efekt słonecznej opalenizny zwykle utrzymuje się od 5 do 10 dni, czyli niestety niezbyt długo – raczej należy traktować to jako opcję na specjalną okazję, jakieś ważne wyjście, wyjazd lub ślub. Natomiast oczywiście regularne zabiegi pozwalają utrzymać promienną opaleniznę przez cały rok i można je stosować praktycznie bez ograniczeń, choć warto dać skórze odpocząć.
Dzięki opalaniu natryskowemu, niemal każda osoba może pozwolić sobie na piękny, słoneczny odcień skóry, bez narażania się na skutki uboczne groźnych promieni ultrafioletowych. Warto spróbować!
Ekologia.pl (Magdalena Karwat)
    
Bibliografia

 1. “https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/sunless-tanning/art-20046803”; data dostępu: 2021-05-27
 2. “https://newvisagenc.com/benefits-sunless-tanning/”; data dostępu: 2021-05-27
 3. “https://www.artesiantan.com/blog/6-expert-tips-to-prepare-for-a-spray-tan/”; data dostępu: 2021-05-27
 4. “https://www.selftanning.com/what-is-spray-tanning/”; data dostępu: 2021-05-27
 5. “https://www.nhs.uk/common-health-questions/pregnancy/is-it-safe-to-use-fake-tan-during-pregnancy/”; data dostępu: 2021-05-27
Ocena (2.9) Oceń:
Pasaż zakupowy