Peptydy biomimetyczne – właściwości, działanie i zastosowanie peptydów biomimetycznych

Wszyscy jesteśmy narażeni na starzenie się skóry – a jak wiadomo, jest to złożony proces, który wpływa na wszystkie jej warstwy i strukturę oraz zmienia właściwości funkcjonalne macierzy wewnątrzkomórkowej. Nie ma od tego ucieczki, ale można ten proces wyhamować. Na marzenia o pięknej, zdrowej i młodej skórze, odpowiada wielu specjalistów, którzy poszukują skutecznych i zadowalających nas rozwiązań. Jednym z nich mogą być peptydy biomimetyczne – ważny składnik kosmetyków i leków. Ale co to znaczy?Peptydy biomimetyczne pomagają zachować młody wygląd skóry. Źródło: shutterstockPeptydy biomimetyczne pomagają zachować młody wygląd skóry. Źródło: shutterstock
 1. Peptydy biomimetyczne – co to jest?
 2. Zastosowanie peptydów biomimetycznych
 3. Korzyści ze stosowania peptydów biomimetycznych
 4. Jak ich używać peptydów biomimetycznych?
 5. Jak działają peptydy biomimetyczne?
 6. Peptydy biomimetyczne to sposób na młodą skórę?
 7. Peptydy biomimetyczne – wady
 8. Jak wybrać odpowiednie peptydy biomimetyczne?

Peptydy biomimetyczne – co to jest?

Posługując się językiem mniej naukowym: peptydy to inaczej przekaźniki chemiczne, które mówią naszym komórkom, co mają robić. Wszystkie peptydy składają się z aminokwasów, które są wykorzystywane przez skórę do budowy białek, takich jak kolagen, elastyna i keratyna. Te właśnie substancje powodują i utrzymują jędrną, zdrową skórę. Peptydy mogą również kontrolować różne czynniki wpływające m.in. na odcień skóry, wrażliwość, aktywność hormonalną i inne.

Peptydy biomimetyczne to składnik, który można dodawać do specjalnych formuł kosmetycznych, żeby osiągnąć większe i konkretne rezultaty, na przykład redukcję zmarszczek, nawilżenie lub odbudowę bariery skórnej. Są często polecane, raczej bezpieczne w użytkowaniu i coraz bardziej popularne i łatwo dostępne, chociaż czasem bywają dość drogie.

Zastosowanie peptydów biomimetycznych

Peptydy biomimetyczne mają szeroki zakres zastosowań, między innymi: zwiększanie skuteczności wszelkich preparatów kosmetycznych i mezo-formulacji, w tym wypełniaczy skórnych, przeciwdziałają starzeniu się, pigmentacji, sprzyjają porostowi włosów, redukują tkankę tłuszczową i zwiększają skuteczność produktów związanych ze stanami zapalnymi.

PEPTYDY BIOMIMETYCZNE – KORZYŚCI ZE STOSOWANIA
 • Poprawiona bariera skórna      
 • Zredukowane zmarszczki      
 • Bardziej elastyczna skóra      
 • Złagodzone stany zapalne      
 • Zmniejszone zaczerwienienia i wypryski    
Tabela przedstawiająca możliwe korzyści stosowania peptydów biomimetycznych w pielęgnacji skóry. Źródło: opracowanie własne.

Korzyści ze stosowania peptydów biomimetycznych

Czy warto odmładzać skórę peptydami i stosować je na co dzień? Odpowiedź jest prosta: to zależy od potrzeb skóry. Peptydy łatwo się w nią wchłaniają, a ich stosowanie może mieć wiele korzyści. Są to, między innymi:

Poprawiona bariera skórna: bariera skórna jest potrzebna, by chronić organizm przed szkodliwymi bakteriamipromieniami ultrafioletowymi, zanieczyszczeniami i innymi toksynami. Niestety, da się ją też uszkodzić; powoduje to nadmierne złuszczanie, częste przebywanie w dymie papierosowym czy innych zanieczyszczeniach powietrza. Czasem szkodliwy jest nawet zły i niedbały sen. Używanie peptydów biomimetycznych pomaga wzmocnić tę bardzo potrzebną barierę.

Zredukowane zmarszczki: peptydy czynią skórę bardziej jędrną i wspomagają produkcję kolagenu, przez co zmarszczki i drobne linie, np. wokół oczu, mogą stać się mniej widoczne.

Bardziej elastyczna skóra: peptydy tworzą również włókna elastyny, które są rodzajem białka. Obecność tych włókien sprawia, że skóra wygląda na jędrniejszą i bardziej napiętą.

Złagodzone stany zapalne: peptydy mogą pomóc złagodzić stany zapalne, a nawet naprawić uszkodzoną skórę i wyrównać koloryt skóry.

Zmniejszone zaczerwienienia i wypryski: niektóre peptydy działają przeciwdrobnoustrojowo, a to oznacza, że ​​mogą zabijać i unieszkodliwiać bakterie wywołujące trądzik.

Ponadto peptydy wyraźnie wygładzają cerę – dzięki zwiększonej i intensywniejszej produkcji kolagenu staje się ona jaśniejsza i bardziej równomierna. Co ważne, peptydy naprawiają też uszkodzoną skórę, a wręcz potrafią działać leczniczo na skórę od wewnątrz.
Peptydy biomimetyczne wchodzą w skład niektórych kosmetyków. Źródło: shutterstock

Jak ich używać peptydów biomimetycznych?

Peptydy można kupić jako składnik płynów do mycia twarzy, serum, kremów, esencji i maseczek. Częstotliwość stosowania takich kosmetyków jest zależna od potrzeb i typu skóry; generalnie nie są one jednak drażniące czy szkodliwe i można je stosować bezpiecznie dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Zaleca się również wybranie takiego produktu peptydowego, który można pozostawić na skórze na dłużej – czy np. kremu lub serum.

Zawsze – nie tylko w przypadku peptydów – należy postępować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, zwłaszcza podczas przyjmowania suplementów peptydowych lub stosowania miejscowych kremów lub balsamów peptydowych. Oczywiście trzeba przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia działań niepożądanych, opisanych w ulotkach lub na opakowaniach.

Jak działają peptydy biomimetyczne?

Peptydy są niezbędne dla struktury i funkcji skóry i znajdują się w każdej komórce człowieka. Odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu, który bez nich nie może prawidłowo funkcjonować; mają niezliczone zastosowania w organizmie, np. budowanie hormonów i enzymów.

Ich nadrzędną cechą jest to, że peptydy biomimetyczne mogą przenikać przez zewnętrzną warstwę skóry. Zamiast więc tylko  „siadać” na skórze, wnikają w nią zdecydowanie głębiej. Można o nich myśleć jako o przekaźnikach innych komórek – peptydy wysyłają sygnały nakazujące komórkom produkcję kolagenu i elastyny, przez co wpływają na budowę i młody wygląd skóry.

Peptydy biomimetyczne to sposób na młodą skórę?

Peptydy biomimetyczne, jako doskonałe przekaźniki, umożliwiają naskórkowi i skórze właściwej skuteczną komunikację; specjaliści uważają, że jest to kluczowe, ponieważ jednym z głównych przyczyn starzenia się skóry jest właśnie zmniejszona komunikacja w jej obrębie. Następstwem jest zmniejszenie produkcji kolagenu i włókien elastyny. Te dwie rzeczy, jeśli się połączą, tworzą tak zwane wyraźne oznaki starzenia; a więc cienką skórę, drobne i głębokie zmarszczki, zwiotczenia. Peptydy mogą opóźnić te procesy.

Peptydy biomimetyczne – wady

Choć stosowanie kosmetyków z peptydami może powodować szereg korzyści, niestety nie istnieją raczej produkty idealne. Tak jest i w tym przypadku. Peptydy są reklamowane jako składnik dobry dla każdego, który działa niemal jak botoks – wciąż jednak brakuje dokładniejszych badań na ten temat. Jeśli chodzi o poparcie naukowe, to zdecydowanie więcej uwagi poświęcono do tej pory kwasom AHA i retinolowi, które także wykazują działania przeciwstarzeniowe. Ponadto istnieje wiele peptydów, które mają mały lub niewielki wpływ na skórę. Bywa, że producenci używają tej nazwy, by przyciągnąć klientów i jest to zwykły chwyt reklamowy, niewiele mający wspólnego z rzeczywistością. Przed sięgnięciem po nowe kosmetyki warto więc skonsultować się ze specjalistą lub lekarzem dermatologiem, który doradzi odpowiednią pielęgnację i poleci sprawdzone już produkty.

Peptydy potrafią być też bardzo drogie. Rzadko wywołują alergię, ale jednak czasem się to zdarza.
Warto zwrócić uwagę na składy kosmetyków z peptydami. Źódło: shutterstock

Jak wybrać odpowiednie peptydy biomimetyczne?

Na rynku istnieje bardzo dużo produktów, które zawierają peptydy – można mieć więc sporo wątpliwości na temat tego, jak zacząć taką pielęgnację. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:
 • Należy wybrać odpowiednią formę produktu. Zaleca się takie, które mają długotrwały kontakt ze skórą, a więc np. krem lub serum. Płyn do mycia twarzy nie będzie już tak skuteczny, ponieważ po chwili się go spłukuje.
 • Warto zwrócić uwagę na resztę składu produktu i mądrze dokonać wyboru. Peptydy dobrze działają w połączeniu z innymi składnikami, w tym witaminą C, niacynamidem (ale nie używa się razem niacynamidu i witaminy C), przeciwutleniaczami i kwasami hialuronowymi. Ale już używanie peptydów z alfa-hydroksykwasem (znanymi kwasami AHA) spowoduje, że peptydy będą działać mniej skutecznie i wydajnie.
 • Zawsze warto spojrzeć także na etykietę. Idealnie byłoby, gdyby peptydy były wymienione blisko początku listy składników – wtedy jest ich najwięcej. W składzie mogą być wymienione również jako „palmitoil”.
 • Istnieją setki peptydów, ale w pielęgnacji skóry warto zwrócić uwagę szczególnie na tetrapeptydy i heksapeptydy. Mają one określone właściwości fizyczne, które wpływają na ich konkretne funkcje. I tak heksapeptydy (z ich sześcioma aminokwasami) rozjaśniają skórę, a z kolei tetrapeptydy (które mają cztery aminokwasy) zwiększają jej elastyczność i jędrność. W niektórych produktach mogą występować obydwa naraz.
Przed decyzją o wprowadzeniu peptydów do pielęgnacji, warto prześledzić różne produkty, poczytać o nich opinie, zorientować się w cenach (potrafią naprawdę się od siebie różnić), a także skonsultować swój wybór ze specjalistą.
Ekologia.pl (Magdalena Karwat)

Bibliografia

 1. “https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5234555/”; data dostępu: 2021-03-15
 2. “https://www.dermalogica.com/blogs/living-skin/what-are-biomimetic-peptides”; data dostępu: 2021-03-15
 3. “https://www.healthline.com/health/peptides-for-skin#benefits”; data dostępu: 2021-03-15
 4. “https://www.healthline.com/health/peptides-for-skin#benefits”; data dostępu: 2021-03-15
 5. “https://www.byrdie.com/polypeptides-in-skincare”; data dostępu: 2021-03-15
 6. “https://www.dermstore.com/blog/top_ten/what-peptides-do-for-skin/”; data dostępu: 2021-03-15
 7. “http://www.sherryhanes.com/uploads/2/2/8/1/22811182/what_are_biomimetic_peptides.pdf”; data dostępu: 2021-03-15
 8. “https://www.harpersbazaar.com/beauty/skin-care/a30770150/heres-why-peptides-deserve-to-be-part-of-your-skin-care-routine/”; data dostępu: 2021-03-15
Ocena (3.6) Oceń: