Jak pielęgnować urodę z wykorzystaniem octu?

Dobrej jakości naturalny ocet winny to produkt o wielu korzystnych dla naszego zdrowia właściwościach. Wprowadzenie go do codziennej pielęgnacji skóry i włosów przynosi spektakularne efekty. Jedynym negatywnym aspektem stosowania tego produktu jest jego nieprzyjemny zapach. Na szczęście można go złagodzić, dodając do białego octu winnego różne zioła. Niektóre z nich mają dodatkowe właściwości terapeutyczne. Jak przygotować ocet ziołowy własnej roboty?fot. shutterstockfot. shutterstock

Przygotowanie domowego octu z dodatkiem aromatycznych ziół nie jest trudne. Wystarczy umieścić w naczyniu garść wybranego świeżego ziela lub kwiatów, a następnie zapełnić je do pełna octem winnym. Gotową mieszankę należy szczelnie zamknąć w szklanym naczyniu i odstawić do ciemnego miejsca na około 7 dni. Najlepiej co jakiś czas potrząsać miksturą, aby umieszczone w niej składniki mogły dobrze się wymieszać. Po tym czasie wszystko przecedzamy i wlewamy do czystych butelek. Można również zastosować szybszą metodę (dla niecierpliwych). Polega ona na wlaniu do garnka szklanki octu winnego oraz szklanki wody i dodaniu do mieszanki 4 łyżek wybranych ziół i kwiatów. Miksturę należy odstawić na noc – do naciągnięcia. Wszystko razem gotujemy, a następnie przecedzamy, wlewamy do butelek i szczelnie zakręcamy. Gotowe!
Oto zioła, które warto dodać do octu winnego:

Octowo-ziołowa rutyna pielęgnacyjna

Samodzielnie przygotowany ocet z dodatkiem wybranego zioła możemy w prosty sposób włączyć do codziennej pielęgnacji. Wystarczy przygotować z niego tonik (1 łyżka octu rozcieńczona w 4 łyżkach wody), płukankę do włosów (2 łyżki octu rozcieńczamy w 8 łyżkach wody) albo płyn do kąpieli (1 szklankę octu wlewamy do wypełnionej wodą wanny).

Włączenie octu winnego do domowej pielęgnacji urody jest nie tylko efektywne, lecz także bezpieczne i zdrowe. Dzięki jego kosmetycznym właściwościom, włosy stają się gładkie, lśniące i odżywione, a skóra jest wyraźnie wygładzona, miękka i rozjaśniona. Aromatyczne zioła umieszczone w tej miksturze dodatkowo koją zmysły swoim zapachem. Chociażby z tego względu warto wypróbować naturalny ocet winny w ziołowej wersji.
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)
Ocena (3.7) Oceń: