Pokrzywa na włosy – właściwości, działanie i efekty stosowania pokrzywy na włosy

Bujne, lśniące włosy to ideał, o którym marzą nie tylko kobiety. I chociaż genetykę trudno jest oszukać, okazuje się, że kondycję czupryny można skutecznie wzmocnić i to nawet naturalnymi sposobami. Herbaty i płukanki z pokrzywy to jeden z największych sprzymierzeńców pięknych włosów. Sprawdź, jak można je wykorzystać.Wyciąg z pokrzywy można stosować jako odżywkę do włosów, fot. New Africa/ShutterstockWyciąg z pokrzywy można stosować jako odżywkę do włosów, fot. New Africa/Shutterstock
  1. Skąd się biorą zdrowotne i kosmetyczne walory pokrzywy?
  2. Herbata z pokrzywy – wsparcie od wewnątrz
  3. Płukanki z pokrzywy
  4. Płukanka z pokrzywy – przepis
  5. Odżywki do włosów z pokrzywą
  6. Maseczka do włosów z pokrzywy
  7. Zaufać pokrzywie
Pokrzywa (Urtica dioica) jest pospolitą byliną traktowaną jako chwast i spotykaną powszechnie nie tylko w Europie, ale także Azji, Afryce Północnej oraz Ameryce Północnej. Z jednej strony nie lubimy jej, bo pali, z drugiej, wykorzystujemy ją od setek lat jako lek, pożywienie, paszę, kosmetyk, barwnik, a nawet włókno. Czy nie pora zwrócić honor poczciwej pokrzywie?

Skąd się biorą zdrowotne i kosmetyczne walory pokrzywy?


Medyczny potencjał pokrzywy doceniany był na długo przed tym, nim naukowcy zidentyfikowali jej chemiczny skład. Starożytnie Egipcjanie stosowali napary z parzącego ziela, aby ulżyć sobie w chorobach reumatycznych i bólach krzyża. Hipokrates polecał je na 60 różnych schorzeń, a Galen na astmę i choroby śledziony. W pokrzywę wierzyli również lekarze średniowiecza oraz późniejsi zielarze i medycy.

Dziś wiemy, że jest ona doskonałym źródłem witaminy ACK, a także wapnia i manganu. Dostarcza również dużych ilości magnezu, witamin B2B6, a ponadto żelaza, potasu i fosforu. Duże znaczenie przypisuje się również dużym ilościom chlorofilu oraz obecności flawonoidów, terpenoidów, aminokwasów, steroli, polifenoli oraz antyutleniających pigmentów. Z badań wynika ponadto, że ekstrakt z pokrzywy ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, co może mieć oczywiście przeniesienie na zdrowie i kondycję włosów oraz skóry głowy.

Herbata z pokrzywy – wsparcie od wewnątrz


Liście z pokrzywy po wysuszeniu dają ziele, które jest popularnym surowcem do parzenia herbaty. Do naparu przenika większość korzystnych związków zawartych w roślinie, w tym minerały, witaminy, sterole i duża część antyutleniaczy. Picie herbaty z pokrzywy ma przynosić korzyści reumatykom, astmatykom i alergikom, a także osobom borykającym się z anemią czy przerostem gruczołu prostaty.
W kontekście włosów pokrzywa ma przede wszystkim uzupełniać niedobory, zapewniając optymalny potencjał ich wzrostu. Przypomnijmy, że jednym z częstszych przyczyn wypadania włosów jest deficyt żelaza, któremu właśnie przeciwdziała napar z palących liści. Poza tym picie herbaty z pokrzywy zwalcza stany zapalne, oddziałując korzystnie na kondycję skóry głowy. Podobne efekty można otrzymać przyjmując doustne suplementy z ekstraktem z pokrzywy w tabletkach lub proszku.

Uwaga! Niektórzy ludzie doświadczają reakcji alergicznych na herbatę z pokrzywy, np. w postaci bąblowej wysypki. Poza tym uważa się, że może ona nadmiernie stymulować produkcję estrogenu, powodując zmiany w brodawkach u kobiet i powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzn. Nie poleca się picia naparu z Urtica dioica osobom przyjmującym leki moczopędne, przeciwcukrzycowe, beta-blokery oraz blokery kanałów wapniowych.
Na płukankę można wykorzystać świeże liście młodych pokrzyw, fot. Miglena Boneva/Shutterstock

Płukanki z pokrzywy


Ten sam napar z pokrzywy można stosować zewnętrznie do spłukiwania włosów. W tym przypadku bogactwo związków odżywczych działa bezpośrednio na strukturę włosów i wzmacnia je od zewnątrz. W szczególności wskazuje się, że płukanki pozwalają ograniczyć wypadanie włosów, zwalczają suchość i świąd skóry głowy, pomagają zredukować łupież i poprawiają ogólną kondycję czupryny.

Te fryzjerskie zalety pokrzywy związane są z zawartością enzymu zwanego 5-alfa reduktazą, o którym wiemy, że katalizuje konwersję testosteronu w DHT. Efektem ma być ograniczenie łysienia typu męskiego. Poza tym płukanka z pokrzywy bogata jest w beta-sitosterol, czyli związek sprzyjający syntezie i uwalnianiu czynnika wzrostu śródnabłonka naczyniowego. W rezultacie poprawia się krążenie krwi w tkankach oraz tempo wzrostu włosów.

W świetle najnowszych badań pokrzywa wpływa również na ekspresję genu odpowiedzialnego za produkcję interleukiny IL-1α. Jej nadmiar powoduje stan zapalny, który osłabia mieszki włosowe i jest współodpowiedzialny za trzy formy wypadania włosów: łysienie telegonowe, łysienie męskie oraz łysienie plackowate. Według niektórych źródeł zewnętrzna aplikacja preparatów z pokrzywy może być także pomocna w zwalczaniu łojotokowego zapalenia skóry głowy.

Do przygotowania płukanki można wykorzystać zarówno gotowe ziele suszone, jak i świeże liście zebrane w ogrodzie, lesie lub na łące. Ten drugi sposób jest oczywiście znacznie bardziej ekonomiczny.

Płukanka z pokrzywy – przepis


Składniki:
  • 2 szklanki wrzątku
  • 3 łyżki suszonego ziela lub 6 łyżek świeżych, posiekanych liści pokrzywy

Przygotowanie:
Zalej ziele wrzątkiem i pozostaw pod przykryciem na 5 minut. Po tym czasie odcedź i pozostaw do ostygnięcia. Możesz dodać 2-3 krople olejku lawendowego lub miętowego, aby poprawić aromat i dodatkowo wspomóc krążenie w skórze głowy. Płukankę wetrzyj we włosy i skórę głowy i pozostaw na 1-2 godziny. Potem zmyj szamponem i ciepłą wodą.
Tabela przedstawiająca korzystny wpływ pokrzywy na włosy; opracowanie własne

Odżywki do włosów z pokrzywą


Coraz więcej producentów kosmetyków kapitalizuje na popularności naturalnych, ziołowych preparatów. Nic dziwnego, że na półkach drogerii nietrudno znaleźć szampony, odżywki i maski do włosów na bazie ekstraktu z pokrzywy. Zazwyczaj zawierają one cały szereg dodatkowych substancji, począwszy od innych wyciągów roślinnych, a skończywszy na silikonach, konserwantach i substancjach zapachowych. Przed zakupem warto więc dokładnie skontrolować skład produktu – może się okazać, że pokrzywy jest w nim dość niewiele.

Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby przygotowywać własne kosmetyki do włosów na bazie pokrzywy. Najczęściej polecany jest tonik, który otrzymamy łącząc napar (taki jak to płukanki) z octem z jabłek w proporcji 5:1. Taki specyfik warto jest wcierać we włosy i skórę głowy przed myciem.
Herbata z pokrzywy ma działanie zdrowotne i wzmacniające włosy, fot. LN team/Shutterstock

Maseczka do włosów z pokrzywy


Składniki:

Przygotowanie:
Zioła rozdrobnij i zalej w dużym słoiku mieszanką 3 olejów. Odstaw w ciemne miejsce na 2 tygodnie, raz na jakiś czas potrząsając. Po tym czasie odcedź olej i zmiksuj z masłem shea i olejem kokosowym. Dodaj olejek miętowy i wymieszaj.

Nakładaj maskę na poszczególne sekcje włosów i wcieraj w skórę głowy. Pozostaw przez ok. 30 minut, po czym umyj włosy.

Zaufać pokrzywie


Jak dotąd studia dotyczące skuteczności pokrzywy w kontekście wypadania włosów dotyczą przede wszystkim zwierząt i nie zostały potwierdzone na ludziach. Wszystko wskazuje jednak na to, że pospolity „chwast” ma ogromny potencjał i przede wszystkim może być tanim i skutecznym wspomaganiem dla osób borykających się z nadmiernym wypadaniem włosów, a nawet klasycznym łysieniem. Dla optymalnego efektu poleca się łączyć picie naparu z ziela z płukankami i maseczkami aplikowanymi bezpośrednio na włosy.
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. “Nutritional and pharmacological importance of stinging nettle (Urtica dioica L.): A review” Khuma Kumari Bhusal i in., https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9253158/, 17/07/2023
2. “Food as Medicine Stinging Nettle (Urtica dioica, Urticaceae)” American Botanical Council, https://www.herbalgram.org/resources/herbalegram/volumes/volume-15/number-7-july/food-as-medicine-stinging-nettle-urtica-dioica-urticaceae/food-as-medicine/, 17/07/2023
3. “Urtica spp.: Ordinary Plants with Extraordinary Properties” Dorota Kregiel i in., https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6100552/, 17/07/2023
4. “Gynaecomastia in a man and hyperoestrogenism in a woman due to ingestion of nettle (Urtica dioica)” Mustafa Sahin i in., https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18264183/, 17/07/2023
5. “VEGF czynnik Stinging Nettle for Hair Loss: Does It Work?” Ahmad Chaudhry, https://scandinavianbiolabs.com/blogs/journal/stinging-nettle-for-hair-loss, 17/07/2023
6. “Proprietary Herbal Extract Downregulates the Gene Expression of IL-1α in HaCaT Cells: Possible Implications Against Nonscarring Alopecia” Erkin Pekmezci, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6126931/, 17/07/2023

Ocena (4.0) Oceń: