Przepis na olejek z pięciu ziół, który odmładza i regeneruje

Skaleczenia, stłuczenia, zwichnięcia i przewlekłe problemy skórne to dolegliwości, które najczęściej wymagają kuracji preparatami do użytku zewnętrznego. Zamiast inwestować w kilkadziesiąt kremów i maści z apteki, często o długich i skomplikowanych składach, możemy samodzielnie przygotować tradycyjny olejek z pięciu ziół. Jego działanie to 100% sił natury, więc na efekty nie trzeba długo czekać!fot. shutterstockfot. shutterstock

Wykonanie olejku składającego się z dziurawca, żywokostu, oczaru wirginijskiego, arniki i kory wierzby wymaga nieco pracy i cierpliwości. Ze względu na jego cenne właściwości i wszechstronne zastosowanie jest to jednak wysiłek wart zachodu.
Tego rodzaju specyfik przyniesie ulgę w przypadku wszelkich uszkodzeń ciała i chorób skórnych. Sprawdzi się jako lekarstwo przyspieszające regenerację kości po skręceniach, złamaniach, stłuczeniach oraz wspomagające rekonwalescencję przy naciągnięciach mięśni i trudno gojących się ranach. Olejek ten łagodzi również wszelkie bóle (nerwowe, kostne i stawowe) oraz leczy wypryski. Z pomocą tego domowego produktu możemy również zmniejszyć widoczność blizn i rozstępów.

Co więcej, składający się z 5 ziół olejek stanowi również świetny kosmetyk do pielęgnacji cery - spłyca zmarszczki, napina i rozjaśnia skórę.

Oto przepis na wielofunkcyjny olejek z 5 ziół:

Składniki:
  • 200 g dziurawca (kwiat)
  • 100 g żywokostu (korzeń)
  • 50 g wierzby (kora)
  • 25 g oczaru wirginijskiego (liście)
  • 25 g arniki górskiej (kwiat)
  • 1 litr alkoholu (70%)
  • 1 litr oliwy z oliwek
  • 1 litr wody

Przygotowanie:
Kwiaty arniki i liście oczaru zalewamy alkoholem, a następnie odstawiamy na ok. 2 tygodnie. Kiedy już swoje odleżą, przefiltrowujemy je. Korzeń żywokostu z kolei rozdrabniamy w moździerzu, zalewamy wodą i gotujemy przez 10 minut, po czym odcedzamy wywar. Następnie dodajemy do niego sproszkowany dziurawiec i zalewamy 1/2 litra oliwy z oliwek. Mieszankę odstawiamy na kilka dni w suche miejsce, czekając aż płyn ulegnie fermentacji. Kiedy ta reakcja zajdzie, zamykamy naczynie i odstawiamy wszystko na całe 6 tygodni. Po tym czasie odcedzamy ciecz. Korę wierzby z kolei wsypujemy do pozostałej części oliwy i podgrzewamy przez ok. 10 minut. Kiedy mieszanka będzie gotowa, studzimy ją i odcedzamy. Ostatni etap polega na połączeniu przygotowanych trzech płynów i dokładnym ich wymieszaniu. Gotowy olejek przelewamy do szklanych, ciemnych butelek. Preparat przechowujemy w suchym i zacienionym miejscu przez max. 3 lata. Olejek nadaje się wyłącznie do użytku zewnętrznego – nie wolno go spożywać.

Przygotowany domowym sposobem olejek z 5 ziół to uniwersalny lek, który z pewnością spełni swoją funkcję jako niezbędny element podręcznej apteczki. Stosowany na skórę regularnie w celach terapeutycznych lub odmładzających przynosi zauważalne i trwałe efekty. 
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)
Moim zdaniem
Warto używać naturalnych olejków w pielęgnacji urody?
Ocena (3.6) Oceń: