Trądzik - przyczyny i naturalne metody leczenia. Jak się pozbyć trądziku?

fot. dreamstime fot. dreamstime

Trądzik przejściową zmorą wieku dojrzewania? Nic bardziej mylnego. Ten problem skórny może zostać z nami znacznie dłużej. Wówczas nie wystarczy go przeczekać – trzeba podjąć leczenie trądziku. Terapię warto wesprzeć naturalnymi metodami, które powinny poradzić sobie także z łagodniejszymi formami trądziku.


Jak dochodzi do powstania trądziku?

Problematyczny trądzik
Trudność w leczeniu trądziku polega z kolei na tym, że wzmożona praca gruczołów łojowych wynika z zaburzeń hormonalnych, przyczyn genetycznych, nadmiaru stresu czy terapii niektórymi lekami.
Trądzik to nie tylko problem nastolatków, którzy muszą przetrwać naturalne dla swojego wieku zawirowania hormonalne. Bardzo często pojawia się też u dorosłych, ale tu dochodzenie jego przyczyn nie jest takie proste. Lekarze obwiniają zwykle czynniki genetyczne lub dopatrują się źródeł trądziku w zaburzeniach pracy gruczołów płciowych czy w stosowaniu niektórych typów lekarstw. Niestety trądzik, również po 30. roku życia, może przybrać zaawansowaną formę, z którą nie poradzą sobie całe zastępy żelów i pianek oczyszczających. Wtedy koniecznością staje się już nawet nie tyle wizyta w gabinecie kosmetycznym, co konsultacja z dermatologiem, a czasem nawet z endokrynologiem i ginekologiem. Trądzik to bowiem problem zakorzeniony wewnątrz organizmu, choć zdawać by się mogło, że jest dysfunkcją typowo nadającą się do leczenia zewnętrznego.

Aby skutecznie rozprawić się z trądzikiem, powinniśmy poznać proces jego powstawania. Jest on determinowany zasadniczo przez dwa czynniki. Pierwszym jest nadmierna ilość sebum, wydzielana przez gruczoły łojowe naskórka. Drugą fakt, że martwy naskórek złuszcza się i może blokować ujście łoju, gdy jest go za dużo. Wówczas gruczoły łojowe zapychają się mieszanką sebum i złuszczonych komórek skóry. Ta stanowi zaś wyśmienitą pożywkę dla bakterii. W rezultacie naszą skórę zaczynają pokrywać zaskórniki (wągry), które następnie przeobrażają się w czerwone krosty, a gdy stan zapalny rozwinie się na dobre – w ropne grudki. Trudność w leczeniu trądziku polega z kolei na tym, że wzmożona praca gruczołów łojowych wynika z zaburzeń hormonalnych, przyczyn genetycznych, nadmiaru stresu czy terapii niektórymi lekami.


Trądzik młodzieńczy. By No machine-readable author provided. Ellywa assumed (based on copyright claims). [Public domain], via Wikimedia Commons
Moim zdaniem
Masz problemy z trądzikiem?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy