Woda cebulowa – właściwości, działanie i zastosowanie wody cebulowej

Wszyscy wiedzą, że cebula jest zdrowa. Aromatyczne warzywo nie jest jednak łatwe w obróbce i konsumpcji, więc dawno już ustąpiło miejsca wygodnym suplementom, kremom i odżywkom. Internetowe trendy odwróciły jednak jego losy – woda cebulowa od 2022 roku jest hitem mediów społecznościowych i ulubieńcem celebrytów. Jak ją przyrządzić i na co może pomóc?Wodę cebulową przygotowuje się z żółtej i czerwonej cebuli, fot. Volodymyr Plysiuk/ShutterstockWodę cebulową przygotowuje się z żółtej i czerwonej cebuli, fot. Volodymyr Plysiuk/Shutterstock
  1. Woda cebulowa na włosy
  2. Woda cebulowa dla skóry
  3. Woda cebulowa w walce z infekcjami
  4. Inne korzyści z picia wody cebulowej
  5. Skutki uboczne picia woda cebulowej
  6. Jak przyrządzić wodę cebulową?
  7. Woda cebulowa jako nawóz!
Woda cebulowa nie jest sokiem, syropem ani odwarem. Mowa o czystej wodzie, w której dostatecznie długo macerowała się surowa, poszatkowana cebula. Taki właśnie prosty i tani specyfik stał się powszechnie zachwalanym sposobem na urodę i zdrowie.

Woda cebulowa na włosy


Największy rozgłos woda cebulowa zyskała na Instagramie jako nabłyszczająca odżywka do włosów. Pomysł nie ma być wcale nowinką – jest głęboko zakorzeniony w tradycji ajurwedyjskiej oraz praktykach mieszkańców Dominikany. Częściowo wspiera go również współczesna nauka. Cebula jest bowiem kopalnią antyoksydantów (m.in. kwercetyny) i posiada bardzo silne właściwości antybiotyczne i przeciwgrzybiczne. Sugeruje się więc, że może być dobrym panaceum na łupież.

Istnieją również sugestie, że wcieranie ekstraktów z cebuli w skórę głowy może zapobiegać ich przerzedzaniu i łysieniu. A to najprawdopodobniej za sprawą wysokiej zawartości związków siarki, które redukują stany zapalne często odpowiedzialne za wypadanie włosów oraz regenerują mieszki włosowe. Warto jednak podkreślić, że łysienie może mieć inne przyczyny, np. hormonalne, i wówczas woda cebulowa nie pomoże.

Inne korzyści wiązane z wcieraniem wody cebulowej w skórę głowy lub płukaniem nią włosów obejmują zapobieganie przedwczesnemu siwieniu, oczyszczanie naskórka i łagodzenie świądu, a przede wszystkim dodawaniem włosom objętości i połysku. Minusem jest oczywiście niesympatyczny zapach, ale zadowolone użytkowniczki redukują go dodając do wody aromatyczne olejki lub myjąc powtórnie włosy.

Woda cebulowa dla skóry


Ten sam specyfik można wykorzystać do pielęgnacji cery. Woda cebulowa stosowana jako tonik działa odkażająco i przeciwzapalnie, więc polecana jest przede wszystkim osobom borykającym się z trądzikiem młodzieńczym. Dodatkowo uważa się, że wysoka zawartość przeciwutleniających flawonoidów może wspomagać w walce ze zmęczeniem i starzeniem skóry.

Badania przeprowadzone w 2017 r. sugerują również, że obecna w cebuli kwercetyna wspomaga proces gojenia i skutecznie redukuje blizny, zarówno te potrądzikowe, jak i pooperacyjne. Przemywanie cery wodą cebulową może też skutecznie ujednolicać jej koloryt.
Przygotowanie wody cebulowej, fot. iva/Shutterstock

Woda cebulowa w walce z infekcjami


W 2022 r. na TikToku zaczęto zachwalać wodę cebulową również jako panaceum na sezonowe przeziębienia, a w szczególności infekcje dróg oddechowych wywołane wirusem RSV. Faktycznie, badania naukowe potwierdzają, że obecne w aromatycznych bulwach flawonoidy potrafią zwalczać bakterie oraz wirusy. Jak dotąd nie ma jednak żadnych studiów potwierdzających skuteczność wody cebulowej w tym zakresie.

Czy woda może pomóc? Tak, jeśli weźmiemy pod uwagę choćby samo nawodnienie organizmu. Zwiększenie ilości przyjmowanych płynów to jeden z najważniejszych elementów walki z katarem czy kaszlem. Do tego dochodzi oczywiście efekt placebo, którego w żadnym razie nie można lekceważyć. Ale nie bez znaczenia jest również wspomniane wyżej bogactwo flawonoidów. Kwercetyna, która łatwo rozpuszcza się w wodzie, faktycznie wspomaga układ odpornościowy i teoretycznie może wspomagać siły obronne organizmu.

Inne korzyści z picia wody cebulowej


Zwolennicy wody cebulowej utrzymują, że aromatyczny napój może również poprawiać proces trawienia i zapobiegać zaparciom. Wszystkie warzywa należące do rodziny czosnkowatych asocjowane są również z silnym działaniem ochronnym w kontekście raka żołądka i jelit. Ponadto cebula ma pomagać w obniżaniu poziomu cukru i cholesterolu oraz obniżać ryzyko rozwoju chorób serca. Nie ma jednak absolutnie żadnych przesłanek dowodzących, że woda cebulowa ma ten sam wpływ na zdrowie.
Tabela przedstawiająca właściwości wody cebulowej; opracowanie własne

Skutki uboczne picia woda cebulowej


Co do zasady konsumpcja wody cebulowej nie stwarza żadnych poważnych zagrożeń zdrowotnych. Należy mieć jednak na uwadze, że każdy organizm reaguje inaczej. Osoby o wrażliwym układzie pokarmowym mogą na przykład w wyniku konsumpcji wody cebulowej doświadczać zgagi lub bolesnych wzdęć połączonych z przemieszczaniem się gazów w jelitach. Cebula ma bowiem silne działanie wzdymające i nie jest polecana pacjentom z zespołem drażliwego jelita.

Innym zagrożeniem są reakcje uczuleniowe, wywoływane przez wszystkie warzywa z rodziny czosnkowatych. Ich objawy obejmują świąd nosa, zaczerwienienie oczu, a nawet ataki astmy. Jeśli wiesz, że cebula wywołuje u Ciebie silne objawy, zrezygnuj z przyjmowania jej pod jakąkolwiek postacią, niezależnie od rzekomych walorów zdrowotnych.

Warto podkreślić, że wielu lekarzy otwarcie przeciwstawia się lansowanym w mediach społecznościowych trendom, podkreślając, że zdolność organizmu do walki z infekcją zależy przede wszystkim od długoterminowego stylu życia, w tym zwłaszcza sposobu odżywiania, dostatecznej ilości snu oraz wysiłku fizycznego. Wypicie jednej czy dwóch szklanek wody cebulowej w okresie przeziębienia nie zmieni w drastyczny sposób przebiegu infekcji.
Z łupiny cebuli namoczonych w wodzie można przygotować naturalny kompost, fot. Shamils/Shutterstock

Jak przyrządzić wodę cebulową?


Podstawowy i najprostszy sposób na wodę cebulową to posiekać jak najdrobniej 3-4 cebule (żółte lub czerwone) i zalać je 500 ml wody. Tak przygotowaną mieszankę pozostawić na 10-12 godzin, a następnie odcedzić i dokładnie odcisnąć. Otrzymana woda nadaje się do płukania włosów, przemywania twarzy oraz picia. Alternatywnie można jedną cebulę pokroić w kawałki i zalać dwoma szklankami wrzątku. Po 10 minutach roztwór można odcedzić. Naturalnie, użycie wysokiej temperatury spowoduje utratę znacznej części witaminy C, ale nie jest ona jedynym atutem wody cebulowej.

Nieco silniejszy specyfik można otrzymać miksując cebule w blenderze i wyciskając przez szmatkę ich sok. Nadaje się on do wcierania w skórę głowy lub punktowego leczenia zmian zapalnych, ale może być wysoce drażniący dla układu pokarmowego.

Woda cebulowa jako nawóz!


W wodzie namaczać można również same tylko łupiny od cebuli. Zbierane w dłuższym okresie czasu stanowią doskonały sposób jak ekonomicznie i ekologicznie wykorzystać odpady kuchenne. Garść łupin zalana litrem wody i pozostawiona na 3-4 dni da naturalny, płynny nawóz do roślin doniczkowych i ogrodowych. Wystarczy rozcieńczyć go w proporcji 1:1, aby wspomóc ulubione okazy botaniczne solidną dawką potasu, wapnia i żelaza!
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. “Is the Onion Water TikTok Trend Going to Keep You From Getting Sick This Winter?” Lauren Manaker, https://www.verywellhealth.com/onion-water-immune-health-6930945, 21/04/2023
2. “Is This Onion Water Hack the Secret to Healthy Hair?” Marisa Petrarca, https://www.everydayhealth.com/skin-beauty/is-onion-water-the-secret-to-healthy-hair/, 21/04/2023
3. “Cardi B Uses Onion Water for Hair Growth, So Naturally, We Asked an Expert If It Works” Chelsea Candelario, https://www.purewow.com/beauty/onion-water-for-hair-growth, 21/04/2023
4. “Can Drinking Onion Water Really Heal You Faster From a Cold or Illness? We Had Experts Weigh in on the Viral Remedy” Christina Manian, https://www.wellandgood.com/onion-water-trend/, 21/04/2023
5. “Does Onion Water Help With Colds and the Flu? We Asked the Experts” Korin Miller, https://www.prevention.com/health/a42177788/onion-water-cold-flu-tiktok/, 21/04/2023
6. “How Onions Can Benefit Your Skin” Kathryn Watson, https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/how-onions-can-benefit-your-skin, 21/04/2023

Ocena (4.0) Oceń: