Worki po oczami – objawy, przyczyny i leczenie worków pod oczami

Worki pod oczami to przypadłość rozważana najczęściej w kontekście estetycznym, która może być jednak zwiastunem poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Motywacja, aby poradzić sobie z tym problemem jest więc podwójna. Dobra wiadomość jest taka, że redukcja worków pod oczami jest możliwa do przeprowadzenia nawet domowymi sposobami!Klasyczny przykład worków pod oczami związanych z wiekiem. Źródło: shutterstockKlasyczny przykład worków pod oczami związanych z wiekiem. Źródło: shutterstock
  1. Zdrowotne przyczyny worków pod oczami
  2. Zmień w dietę i styl życia, a worki pod oczami zniką
  3. Domowe sposoby leczenia worków pod oczami
  4. Gimnastyka twarzy jest dobra na zminimalizowanie worków pod oczami
  5. Chirurgiczna redukcja worków pod oczami
U większości ludzi wraz z wiekiem pojawiają się różne formy obrzęku na twarzy – jest to zjawisko dość powszechne, wynikające choćby z faktu, że wraz z upływającym czasem dochodzi do naturalnego osłabienia tkanki mięśniowej. „Muskuły” normalnie podtrzymujące powieki nie są już w stanie w 100% spełniać swej roli i z dekady na dekadę  warstwa tłuszczu fizjologicznie otaczająca oczodoły przesuwa się niepodtrzymywana do dolnej powiek, tworząc coś w rodzaju poduszek. Czasami oprócz komórek tłuszczowych u dolnej powieki zaczynają się jednak również gromadzić płyny powodujące dodatkową opuchliznę – w tym scenariuszu podejrzewać już można głębsze fizjologiczne podłoże problemu. Wówczas mówimy też nie tyle o workach pod oczami, co o obrzęku okołooczodołowym.

Zdrowotne przyczyny worków pod oczami


Oprócz upływu wieku za pojawianie się worków pod oczami odpowiedzialne być mogą bieżące zaburzenia wynikające choćby ze stylu życia. Brak dostatecznej ilości snu, palenie papierosów czy nadmiar soli w diecie wydatnie odbijają się na wyglądzie naszej twarzy, a przede wszystkim oczu. Te niedociągnięcia można oczywiście łatwo skorygować, czego nie da się niestety powiedzieć o dziedziczności – w niektórych rodzinach worki pod oczami wydają się być przekazywane sukcesywnie z pokolenia na pokolenie. Istnieje jednak również możliwość, że pojawiająca się spontanicznie opuchlizna dolnych powiek zwiastuje zachodzącą w organizmie reakcję alergiczną. Ku temu podejrzeniu skłonić nas mogą inne występujące równocześnie symptomy takie jak kichanie, swędzenie skóry, wysypka, łzawienie oczu, katar czy suchy kaszel.

Ponadto, opuchlizna wokół oczu bywa oznaką chorób tarczycy, zwłaszcza jej niedoczynności oraz różnych infekcji samego oka – od jęczmienia po bakteryjne zakażenie tkanki podskórnej. W przypadku okulistycznych problemów powieki są jednak zwykle zaczerwienione, a czasem wręcz swędzące lub piekące. Wizyta u specjalisty jest wówczas wysoce wskazana. Wreszcie, worki pod oczami mogą być konsekwencją przebytych niedawno operacji głowy. W tej sytuacji problem z czasem powinien ustąpić samoczynnie.

Zmień w dietę i styl życia, a worki pod oczami zniką


W ogromnej większości przypadków worki pod oczami są poniekąd zawinione przez nas samych. Już choćby chroniczne wyczerpanie wynikające ze zbyt krótkiego snu i zbyt aktywnych dni dość szybko odbija się na twarzy, a proste odwrócenie dobowych proporcji na korzyść snu i odpoczynku może przynieść znaczącą poprawę. Co ciekawe, do nagromadzenia się płynów pod powieką dochodzi najczęściej w nocy, gdy ciało ułożone jest w pozycji poziomej. W efekcie oczy prezentują się najgorzej z rana. Zamiana poduszki na wyższą i spanie na plecach może rozwiązać ten problem. Unikajmy również picia bezpośrednio przed snem – lepiej jest nawadniać organizm w ciągu dnia, kiedy mamy łatwą możliwość pozbycia się nadmiaru płynów z tkanek.

Dalej warto dokonać również rachunku sumienia w zakresie diety. Zatrzymywaniu płynów sprzyja mianowicie nadmiar sodu w organizmie – zapobiegać mu można zarówno poprzez redukcję soli kuchennej w posiłkach, jak i wyraźne zwiększenie ilości pitej wody. Do jadłospisu warto również włączyć pokarmy bogate w witaminę C, która stymuluje produkcję kolagenu oraz produkty zawierające potas oraz żelazo. Niedostatek tego ostatniego może przekładać się bowiem na problemy z krążeniem i chroniczne zmęczenie. Na liście cenzurowanej powinny się z kolei znaleźć nie tylko papierosy, ale również alkohol, który prowadzi do hydratacji organizmu.

Wreszcie, workom pod oczami można aktywnie zapobiegać a to poprzez codzienne stosowanie kremów przeciwsłonecznych. Promienie UV, które nieustannie bombardują stale wyeksponowaną twarz odpowiedzialne są za starzenie się skóry i jej przebarwienia, przyczyniając się w długim okresie do powstawania worków pod oczami. Rolę ochronną mogą również odgrywać okulary przeciwsłoneczne z filtrem SPF.
Picie dużych ilości wody może złagodzić problem worków pod oczami. Źródło: shutterstock

Domowe sposoby leczenia worków pod oczami


Worki pod oczami jako problem kosmetyczny zwalczane są najczęściej miejscowo, co ma sporo sensu, zwłaszcza, jeśli wspomniane wyżej potencjalne zmiany w stylu życia nie mają odniesienia do naszej sytuacji. Środkiem pierwszej pomocy są więc zimne kompresy, stosowane rutynowo także w warunkach szpitalnych. Raczej niż lód, który uszkodzić może wrażliwą skórę wokół oczu, poleca się jednak kompresy z czystego kawałka tkaniny zanurzonego w chłodnej wodzie. Przeprowadzamy je zawsze na siedząco, aby ułatwić odpływ nagromadzonych płynów i aplikując lekki ucisk na okolicę pod powiekami dolnymi. Kompresy przynoszą zazwyczaj rezultaty natychmiastowe (chociaż niekoniecznie trwałe) i nie muszą trwać dłużej niż 5 minut.
Zamiast wody do przygotowania kompresu można również użyć schłodzonej herbaty, która dodatkowo zawiera w sobie kofeinę oraz pokaźne ilości antyoksydantów. W efekcie poprawia mikrokrążenie w skórze i redukuje obrzęk, rozjaśniając i wygładzając okolice oczodołów. Szczególnie dobre efekty przynoszą kompresy z zielonej herbaty. Inne przydatne produkty z spożywcze znane z swoich przeciwobrzękowych właściwości to świeże ogórki, awokado czy olej kokosowy.

Dermatolodzy często też polecają stosowanie klasycznych aptecznych kremów pod oczy z zawartością retinolu. Ta pochodna witaminy A pomaga uzupełniać braki kolagenu w skórze, zwiększając jej grubość i elastyczność. Dla uzyskania rezultatów trzeba jednak stosować kosmetyki z retinolem codziennie przez okres co najmniej kilku tygodni. Pomocne mogą również okazać się maści i kremy zawierające ekstrakty obkurczające naczynia krwionośne, łącznie z preparatami na hemoroidy. Naturalnie, przy aplikacji należy zachować najwyższy poziom ostrożności, aby lek nie dostał się do oczu.
Diagram przedstawiający podstawowe środki zaradcze na worki pod oczami; opracowanie własne

Gimnastyka twarzy jest dobra na zminimalizowanie worków pod oczami


Ciekawą i nic niekosztującą formą prewencji i redukcji worków pod oczami jest również gimnastyka twarzy. Mowa o zestawieniu ćwiczeń wykorzystujących zarówno mięśnie mimiczne, jak i masaż palcami, które mają za zadanie poprawić krążenie podskórne, zlikwidować stany napięcia i ułatwić przepływ limfy. Optymalnie zaleca się codzienne wykonywanie 20-30 minutowych seansów twarzowej jogi, ale i krótsza rutyna, acz regularna może przynieść pozytywne rezultaty.

Podstawowe techniki obejmują delikatne oklepywanie opuszkami palców okolicy pod oczami, uciskanie kącików oczu, a także szerokie otwierania oczu z jednoczesnym otwieraniem ust i podnoszeniem czoła. Pomocne bywają również delikatne koliste masaże i klasyczna akupresura.
Worki pod oczami bywają usuwane z drodze operacji plastycznej. Źródło: shutterstock

Chirurgiczna redukcja worków pod oczami


W pogoni za urodą coraz większa grupa osób poszukuje rozwiązania problemu worków pod oczami u lekarzy specjalistów. Terapię pierwszego wyboru stanowią tutaj zwykle chemiczne peelingi, kosmetyczne wypełniacze w postaci np. kwasu hialuronowego wstrzykiwanego pod skórę oraz zabiegi laserowe, które poprawiają stan zwiotczałej skóry, rozjaśniają ją i napinają. Czasem już wykorzystanie silniejszych kosmetyków powoduje wyraźną poprawę sytuacji.

W bardziej zaawansowanych stadiach opuchlizny pod oczami sugeruje się operację plastyczną powiek zwaną fachowo blefaroplastyką. Korekcja dokonywana jest pod znieczuleniem miejscowym w warunkach ambulatoryjnych i obejmuje fizyczne usunięcie przepuklin tłuszczowych. Chirurg zazwyczaj usuwa też część zwiotczałej skóry, a przy profesjonalnym wykonaniu zabiegu blizna jest praktycznie niewidoczna, bowiem gubi się pośród naturalnych bruzd wokół oczu. Wyraźnym wskazaniem do zabiegu są worki pod oczami, które ograniczają pole widzenia, choć oczywiście jest sporo chętnych do interwencji chirurgicznej jedynie ze względów estetycznych. Operacje zazwyczaj przebiegają bez komplikacji i wymagają prowadzenia nieco spokojniejszego trybu życia przez okres od 2 do 4 tygodni.
Naturalnie, każda interwencja w integralność powłok fizycznych organizmu może być uznana za źródło ryzyka – infekcje bakteryjne czy wirusowe są nierzadko spotykanym powikłaniem wszystkich zabiegów chirurgicznych. Z tego chociażby względu warto naprawdę wyczerpać cały repertuar naturalnych środków zaradczych na worki pod oczami, zanim zdecydujemy się poddać skalpelowi. Wspomniane wyżej metody są skuteczne i większości ludziom przynoszą znaczącą poprawę!
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

  1. Mayo Clinic ; “Bags under eyes”; mayoclinic.org; 2020-09-28
  2. Ashley Marcin; “17 Ways to Get Rid of Bags Under Your Eyes”; healthline.com; 2020-09-28
  3. Beth Longware Duff; “How to get rid of bags under your eyes”; allaboutvision.com; 2020-09-28
  4. Shaun C. Desai; “How to Get Rid of Bags Under Your Eyes”; hopkinsmedicine.org; 2020-09-28
  5. Hayk S. Arakelyan; “Periorbital edema”; researchgate.net; 2020-09-28
Ocena (2.9) Oceń: