Wyciąg z kasztanowca – właściwości, działanie i zastosowanie wyciągu z kasztanowca

Kasztanowiec zwyczajny słynie ze swoich zjawiskowych kwiatów, bez których nie mogą się obejść maturzyści i owoców stanowiących jeden z piękniejszych symboli jesieni. Drzewo to ma również ogromne znaczenie w medycynie naturalnej. Pozyskiwany z jego kory i owoców wyciąg z kasztanowca stanowi preparat, który nie ma sobie równych w zwalczaniu problemów z krążeniem. Regularne stosowanie wyciągu z kasztanowca w formie preparatów do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego przynosi także wiele innych prozdrowotnych korzyści. Dlaczego warto przyjmować wyciąg z kasztanowca zwłaszcza w przypadku skłonności do żylaków, obrzęków i niektórych zmian skórnych?Kwiaty kasztanowca, fot. pixabay.comKwiaty kasztanowca, fot. pixabay.com

Kasztanowiec (Aesculus) stanowi rodzaj drzew, do którego należy kilkadziesiąt gatunków. W naturalnych terapiach najczęściej wykorzystuje się wyciąg z kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum). Roślina ta wywodzi się z Grecji, południowych rejonów Azji Mniejszej i Iranu. Obecnie kasztanowiec jest uprawiany na terenie Europy, również w naszym kraju. To drzewo ozdobne sadzi się zwykle w parkach i większych ogrodach – przyciąga ono wzrok zwłaszcza wczesnym latem, ze względu na piękne kwiaty i jesienią, kiedy wydaje owoce.

Kasztanowiec – bogactwo surowców leczniczych

Surowiec leczniczy kasztanowca stanowi kora pozyskiwana z jego młodych gałązek (Cortex Hippocastani). Zbiera się ją na wiosnę i poddaje suszeniu. Z kolei w czerwcu zrywa się kwiaty kasztanowca (Flos Hippocastani), które również po ususzeniu są stosowane jako naturalny preparat leczniczy. Największą wartość prozdrowotną mają jednak niedojrzałe owoce kasztanowca (Fructus Hippocastani immaturus), których zbiorów dokonuje się w lipcu. Rzadziej w naturoterapiach wykorzystuje się nasiona tej rośliny (Semen Hippocastani) oraz liście (Folium Hippocastani).


Aleja kasztanowców, fot. pixabay.com
Ocena (4.5) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy