Odchudzanie nie zawsze wychodzi im na zdrowie

Zachęcanie osób otyłych do zrzucenia wagi, nie zawsze wychodzi im na zdrowie - przekonują naukowcy z Korei na łamach pisma „International Journal of Obesity”. W swojej pracy badacze dowodzą, że utrata masy ciała może prowadzić do uwalniania trwałych zanieczyszczeń organicznych do krwi, co z kolei może oddziaływać negatywnie na zdrowie osoby odchudzającej się.Fot. sxc.huFot. sxc.hu

Trwałe zanieczyszczenia organiczne to mówiąc prościej związki organiczne wytwarzane przez ludzi podczas wielu procesów przemysłowych, powodujące występowanie wielu chorób między innymi zaburzeń hormonalnych, zaburzeń płodności i odporności, demencji oraz raka. Tego typu zanieczyszczenia są w organizmie kumulowane głównie w tkance tłuszczowej.

Jak wykazał Duk-Hee Lee wraz z kolegami z Kyungpook National University kiedy podczas odchudzania zmniejsza się objętości tkanki tłuszczowej w organizmie dochodzi do uwalniania tych właśnie zanieczyszczeń do krwi, następnie wraz z krwią docierają one do ważnych organów i mogą powodować różne uszkodzenia.

Naukowcy zaobserwowali, że dzieje się tak zwłaszcza jeżeli utrata wagi jest długotrwała. Zdaniem autorów pracy należy teraz zbadać które z negatywnych objawów zdrowotnych towarzyszących często odchudzaniu mają bezpośredni związek ze szkodliwym działaniem organicznych zanieczyszczeń uwolnionych z tkanki tłuszczowej.
Ekologia.pl
Bibliografia

Pismo „International Journal of Obesity”

Ocena (2.9) Oceń: